Sponzorováno

Maqui berry a zdraví – superovoce plné antioxidantů 4.95/5 (19)

Maqui berry je krásně fialové superovoce...

Maqui berry je krásně fialové superovoce…

Skvělého a zdravého „superovoce“ plného vitamínů a antioxidantů jsme tu měli už dost. Dnes se již však na trhu nachází další hráč, a to zřejmě o trochu lepší, než všichni jeho předchůdci. Hovoříme o Maqui berry, plodu rostliny Aristotelis chilensis přirozeně se vyskytující v Jižní Americe. Proč má však tato bobule být tak úžasná?

Maqui berry je klenot z jižní ameriky

Maqui berry je lesní bobulovité ovoce (podobné borůvkám) které pochází z nedotčených oblastí Jižní Ameriky, především z Chile. Maqui její léčebné vlastnosti byly známy již po staletí indiánskému kmeni Mapuche, domorodým obyvatelům Patagonie, kteří tradičně žili v jižní části Chile. Bobule Maqui rostou na vždy zelených keřích, které dosahují výšky kolem 4 – 5 metrů. Plody jsou lesklé, fialovo – černé bobule velké asi 4-6 mm v průměru. Jsou sbírány v období prosince až března především rodinami indiánského kmene Mapuche, který považuje Maqui za svou posvátnou léčivou plodinu.

Maqui Berry – plné vitamínů, minerálů, bílkovin, vlákniny

Maqui berry má v sobě prostě samé dobré „věci“. Skrývá v sobě mnoho vitamínů, minerálů, bílkovin, vlákniny a mnoha dalších látek. To však není to hlavní.

Maqui Berry je plné antioxidantů

O Maqui berry, a konec konců i o borůvkách a Acai, se říká hlavně kvůli jejich obsahu antioxidantů. A těch je v této tropické bobuli opravdu nepočítaně. Říká se o ní jako o nejsilnějším přírodním antioxidantu na světě. Pravdivost tohoto tvrzení není lehké ověřit, ale je bezpečné říci, že se jedná o velmi silný přírodní antioxidant.

Antioxidanty bojují proti volným radikálům v našich tělech. Volné radikály jsou atomy nebo molekuly s alespoň jedním nespárovaný elektronem, kvůli kterému jsou extrémně reaktivní a snaží se vytvářet vazby s molekulami v těle. Volné radikály v těle vznikají hlavně rozkladem kyslíku během metabolismu. Svou reaktivitě napadají ostatní buňky a už dlouhá léta jsou spojovány s různými nemocemi a dokonce samotným stárnutím. Seznam nemocí, jejichž vzniku volné radikály přispívají, je opravdu dlouhý. Najdeme zde nemoci jako cukrovka, šedý zákal, nádory, plicní nemoci, Parkinsonovu či Alzheimerovu chorobu a mnohé další. Antioxidanty omezují aktivitu volných radikálů a snižují jejich reaktivitu.

Maqui berry představuje velmi silný antioxidant pocházející z čistého prostředí jihoamerických pralesů. Právě kvůli tomu se z něj vyrábí velké množství prášků, tablet a jiných výživových doplňků pro podporu zdraví, imunity a celkového fungování lidského organismu.

Sponzorováno

TIP: Podívejte se, proč jsou antioxidanty pro nás tak důležité

Porovnání antioxidační aktivity s jinými potravinami

Podívejte se níže na porovnání množství antioxidantů v přírodních produktech. V závorce je uvedeno číslo antioxidačního účinku. Hodnota se nazývá ORAC. Ta udává schopnost antioxidantů pohlcovat volné radikály.

 • Maqui (945)
 • acai (300)
 • goji (300)
 • granátové jablko (105)

Jak může Maqui Berry pomáhat našemu zdraví?

Mrkněte na některé zdravé vlastnosti, které jsou přisuzovány ovoci Maqui berry:

 • Silný antioxidant, pomáhá lidem zvládat boj s civilizačními chorobami, zpomaluje stárnutí
 • Maqui je hit v oblasti prostředků na hubnutí – tlumí hlad, zrychluje látkovou výměnu a čištění těla, detoxikuje, zefektivňuje práci těla
 • Výkonný detoxikant, výrazná posila imunity
 • Zdravotní vliv na pleť – v boji proti plísním a ekzémům, čistí a chrání pokožku před škodlivými složkami slunečního záření
 • Výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny a nebezpečí vzniku cukrovky
 • Má antibakteriální aktivitu a mírně antibiotický vliv, proti plísním, kožním problémům a zánětům
 • Zlepšuje náladu, je stimulantem, podporuje fyzickou a psychickou výkonnost, přitom neobsahuje látky působící na centrální nervovou soustavu
 • Posiluje kosti a klouby

TIP: Mrkněte na TOP 25 superpotravin

Maqui má v sobě zdravé přírodní barvivo

Maqui je opravdu plné mnoha prospěšných látek. Delfinidin, přírodní barvivo s antioxidačními účinky na lidský organismus, jehož obsah v Maqui berry je velmi vysoký, je často spojován s bojem proti různým očním onemocněním a prevencí před nimi. Jedním z onemocnění, se kterým vám delfinidin obsažený v Maqui berry dokáže skutečně pomoci, je syndrom suchého oka.
 

Maqui Berry a hubnutí

V poslední době si Maqui Berry získalo oblibu hlavně při snižování hmotnosti. Maqui částečně tlumí hlad, proto je vhodné užívat je 1/2 hodiny před jídlem, ale hlavní předností je zrychlení metabolismu a postupné čištění organismu. Čím déle se Maqui užívá, tím lépe organismus funguje a rychleji se hubne.

Sponzorováno

TIP: Mrkněte na další superpotraviny

Co si o maqui berry ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva