Sponzorováno

7 zdravotních benefitů švestky kakadu 4.71/5 (17)

  • Švestky kakadu jsou ovoce pocházející z Austrálie a jsou známé svým vysokým obsahem vitamínu C a dalších živin. Švestky kakadu jsou oblíbené pro své potenciální zdravotní přínosy, ale nejsou běžně dostupné ve většině světa.
  • Švestky kakadu obsahují hodně vitamínu C a další vitamíny a minerály. Tyto plody jsou považovány za jedny z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínu C.
  • Švestky kakadu jsou známé svým extrémně vysokým obsahem vitamínu C. Tato antioxidantem bohatá látka může podporovat imunitní systém, působit proti volným radikálům a napomáhat zdravému stárnutí.
  • Super podpora kardiovaskulárního zdraví: Antioxidanty obsažené ve švestkách kakadu mohou přispívat ke snižování oxidativního stresu, což je spojováno s podporou celkového kardiovaskulárního zdraví.
  • Pro zdravou a krásnou pokožku: Díky svému vysokému obsahu vitamínu C mohou švestky kakadu přispívat k tvorbě kolagenu, což je klíčový protein pro zdravou kůži. Mohou také pomoci při hojení ran.

7 zdravotních benefitů švestky kakaduKdyž se řekne švestka, tak se asi většině z nás vybaví modrofialový, šťavnatý plod kyselo-sladké chuti. Švestka kakadu ale nám důvěrně známou švestku, plod slivoně švestky, připomíná jen velmi vzdáleně. Přesto by neměla uniknout vaší pozornosti.

Není švestka jako švestka

Švestka Kakadu (Terminalia ferdinandiana), známá také jako Kakadu plum, kozí švestka, murunga a další, patří mezi původní rostliny Austrálie. Obyvatelé Austrálie už od aboriginců, dlouho používali plody švestky Kakadu jako potravu, ale hlavně při tradičních léčebných postupech. Plody této rostliny mají totiž vysoký obsah vitamínu C, který byl pro tyto komunity v suchých a odlehlých oblastech velmi cenným zdrojem živin.

Švestka kakadu – malá, ale šikovná

Malý oválný plod, ne větší než 2 cm, vyrůstá na středně velkém listnatém stromě se zelenými listy. Zralá švestka má žlutozelenou barvu a masitou dužinu, která jako podobně u nám známé švestky obklopuje velkou pecku. Přestože zralé plody jsou jedlé, pro svou nakyslou, někdy až svíravou chuť (připomínající náš angrešt) nejsou komerčně hojně rozšířené. Dužina se po dlouhá léta používá k výrobě džemu, avšak v poslední době, s objevem vysokého obsahu vitamínu C a antioxidantů, vzrostla poptávka po jejím použití ve farmaceutickém a zejména kosmetickém průmyslu.

V odlehlých komunitách v severní Austrálii byly nedávno zřízeny komerční provozy, kde se ovoce sklizené z volné přírody zmrazí (do dvaceti čtyř hodin) a poté se převeze do zpracovatelských zařízení, kde se odstraní dužina, rozmixuje a lyofilizuje do prášek. Prášek si našel cestu do řady produktů jako složka podporující zdraví a krásu, včetně zdravých potravin, doplňků stravy a kosmetiky pro péči o pleť. A proč je tedy toto ovoce tak žádané?

7 hlavních benefitů švestky kakadu

Velký obsah živin

Kakadu švestky mají nízký obsah kalorií a jsou bohaté na živiny, poskytují kvalitní zdroj vlákniny, vitamínů a minerálů. Mají obzvláště vysoký obsah vitamínu C – švestky kakadu obsahují až 100krát více vitaminu C než pomeranče a borůvky! Také jsou bohaté na ellagovou a gallovou kyselinu, dvě vzácné fytochemikálie s protizánětlivými vlastnostmi.

Kromě toho jsou vynikajícím zdrojem mědi, která se používá k tvorbě červených krvinek, kostí, pojivové tkáně a důležitých enzymů, stejně jako k podpoře správné funkce imunitního systému. Švestky Kakadu jsou také bohaté na železo, které je nezbytné pro přenos kyslíku v těle a tvorbu červených krvinek. A v neposlední řadě poskytují menší množství thiaminu, riboflavinu, hořčíku, zinku a vápníku, což jsou všechny nezbytné mikroživiny pro naše dobré zdraví.

Nejbohatší zdroj vitamínu C

Jak už jsme zmínili výše, švestky Kakadu mají nejvyšší zaznamenané přirozené množství vitamínu C ze všech potravin na světě. 100 gramů tohoto ovoce poskytuje více než 3.000 % vaší denní potřeby. Pro srovnání, stejná porce pomerančů obsahuje 59,1 % denní dávky, zatímco stejné množství borůvek poskytuje pouze 10,8 % denní dávky.

Je dobré vědět, že… Vitamin C je silný antioxidant, který posiluje imunitní systém, snižuje oxidační stres a může hrát roli při syntéze kolagenu, vstřebávání železa, zdraví srdce, paměti a poznávání.

Obsah vitaminu C ve švestkách Kakadu po utržení rychle klesá, proto se plody pro přepravu a prodej obvykle zmrazují. Kromě toho se obsah vitaminu C v těchto plodech rovněž snižuje, když jsou tepelně upraveny. Jeden experiment zjistil, že švestková omáčka Kakadu poskytuje o 16,9 % méně vitamínu C než syrové ovoce. I tak však švestky Kakadu zůstávají vynikajícím zdrojem vitamínu C – ať už čerstvé nebo vařené.

Dobrý zdroj kyseliny ellagové

Švestky kakadu jsou bohaté na typ organické kyseliny známé jako kyselina ellagová. Kyselina ellagová je polyfenol známý jako silný antioxidant. Běžně se vyskytuje také v jahodách, bobulích, vlašských ořeších a mandlích. Je spojována s četnými zdravotními přínosy, včetně protirakovinných, protizánětlivých, antimikrobiálních a prebiotických účinků.

Sponzorováno

Například studie in vivo ukázaly, že kyselina ellagová může blokovat růst nádoru a způsobit smrt nádorových buněk u různých druhů rakoviny. K pochopení zdravotních účinků kyseliny ellagové ve stravě je však zapotřebí více výzkumu. V současné době neexistují žádná doporučení týkající se denního příjmu kyseliny ellagové. Některé zprávy odhadují průměrný denní příjem na přibližně 4,9–12 mg. Švestky Kakadu obsahují zhruba 228–14.020 mg kyseliny ellagové na 3,5 100 gramů sušeného ovoce.

Skvělý zdroj antioxidantů

Švestky Kakadu jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů. Antioxidanty pomáhají neutralizovat nestabilní molekuly zvané volné radikály. Nadměrné množství těchto molekul může poškodit vaše tělo a způsobit oxidační stres.

Je dobré vědět, že… Volné radikály jsou reaktivní částice vznikající jako vedlejší produkt látkové výměny přímo v našem organismu, ale špatná strava, stejně jako environmentální toxiny, jako je znečištěné ovzduší a cigaretový kouř, mohou jejich počet zvýšit. Kromě toho provedené výzkumy v poslední době zjistily, že volné radikály jsou spojeny se zdravotními problémy, jako je rakovina, degenerace mozku, cukrovka, autoimunitní onemocnění a onemocnění srdce a ledvin.

Antioxidanty se pak mohou vázat na přebytečné volné radikály a chránit vaše buňky před jejich toxickými účinky. Kromě vitamínu C a kyseliny ellagové obsahují švestky ještě mnoho dalších antioxidantů.

Pomocník při boji proti rakovině

Živiny obsažené ve švestce Kakadu mohou pomoci předcházet rakovině a bojovat proti ní. Studie ukázaly, že extrakty z ovoce mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci předcházet některým typům rakoviny. Tyto extrakty také podporují smrt rakovinných buněk (studie provedené ve zkumavce) což je důležitá imunitní obrana proti rakovině a buněčným mutacím.

Mohou chránit před zánětlivými onemocněními

Kakadu švestky mohou pomoci chránit před zánětlivými onemocněními, jako je revmatoidní artritida. Revmatoidní artritida může být vyvolána některými infekcemi. Dle provedených studií se ukázalo, že extrakt z plodů a listů Kakadu inhiboval bakterie, které způsobují tyto infekce. Tento účinek je pravděpodobně způsoben vysokým obsahem taninu v tomto ovoci, který pochází z ellagitaninů – formy kyseliny ellagové. Ačkoli je tento výzkum slibný, je zapotřebí ještě více důkazů.

Mají přirozené antibakteriální vlastnosti

Kakadu švestky mají přirozené antibakteriální vlastnosti, díky kterým by mohly být užitečné pro konzervaci potravin a prevenci nemocí přenášených potravinami. Provedené studie ukázaly, že jejich extrakty, semena, kůra a listy inhibují růst běžných potravinových patogenů, jako je Listeria monocytogenes. Přirozenou a bezpečnou alternativou k syntetickým metodám proto mohou být roztoky pro konzervaci potravin využívající extrakt ze švestky Kakadu.

Antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti tohoto ovoce v poslední době vedly k jeho velmi rozšířenému použití v produktech v kosmetickém průmyslu.

Švestka kakadu v kosmetice

V našich luzích a hájích se s čerstvou švestkou kakadu zatím asi nepotkáte. Zato její zastoupení v kosmetických produktech je čím dál častější. A proč byste si tedy měli koupit produkty s výtažkem z tohoto ovoce? Právě díky obsahu vitamínu C obsaženém slibují tyto přípravky doslova zázraky a to tím, že pomáhají snižovat viditelné známky stárnutí, podporují produkci kolagenu, aby pleť vypadala kyprá a v neposlední řadě pomáhá vitamín C zlepšovat pružnost pokožky a tím redukovat jemné linky a vrásky.

Švestku kakadu často najdete v kosmetice

Švestku kakadu často najdete v kosmetice

 

Vitamin C je také skvělým rozjasňovačem pleti. Může pomoci s vyblednutím pigmentace, vyrovnat tón pleti a zlepšit celkovou texturu pleti. Dalším stěžejním bodem jsou pak obsažené antioxidanty, které hrají důležitou roli v ochraně pokožky před UV zářením a znečištěním, kterému jsme denně vystaveni.

Sponzorováno

A co vy? Potkali jste se švestkou kakadu? Napište mi do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva