Sponzorováno

Pravé kakao a účinky na zdraví – superpotravina přímo od bohů 4.62/5 (34)

 • Kakao má několik potenciálních zdravotních výhod díky svému bohatému složení živin a antioxidantů.
 • Kakao je bohaté na polyfenoly a flavonoidy, což jsou silné antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály v těle. Antioxidanty mohou chránit buňky před poškozením a podporovat celkové zdraví.
 • Kakao obsahuje látku nazývanou fenylethylamin, která může stimulovat uvolňování endorfinů a serotoninu v mozku. Tyto neurotransmitery jsou spojeny s lepší náladou a pocitem štěstí.
 • Kakao obsahuje malé množství kofeinu, které může poskytnout mírný energetický stimul. Kromě toho obsahuje theobromin, který může působit také jako mírný stimulant.
 • Některé studie naznačují, že konzumace kakaa může být spojena s nižším rizikem srdečně-cévních onemocnění. Flavonoidy v kakau mohou pomoci snižovat krevní tlak, zlepšovat pružnost cév a regulovat hladinu cholesterolu.
 • Některé výzkumy naznačují, že konzumace kakaa může podporovat kognitivní funkce, včetně lepší paměti a lepší schopnosti učení.
 • A některé studie ukazují, že polyfenoly obsažené v kakau mohou mít pozitivní vliv na citlivost na inzulin a snižovat riziko vzniku cukrovky 2. typu.
 • Antioxidanty v kakau mohou také pomáhat posilovat imunitní systém, chránit tělo před infekcemi a onemocněními.
 • Kakao obsahuje některé minerály, včetně železa, což může být pro některé osoby s nízkým obsahem železa v těle hodně přínosné.

Pravé kakao a účinky na zdravíAztékové věřili, že v kakau je obsažen duch Boha a od tradičního nápoje očekávali přísun energie i potence. Skvělá ingredience do všech sladkostí a k přípravě čokoládových nápojů. Všechny úžasné vlastnosti kakaa zůstávají zachovány, neboť neprochází tepelnou úpravou. Kakaové boby rostou na malých, stále zelených stromech, kterým dal známý botanik Carl von Linne překrásný latinský název Theobroma (česky kakaovník), což znamená „jídlo bohů“. Objevili ho před více než 2000 lety, ale jeho plody ve větší míře začaly využívat až původní obyvatelé – Aztékové a Mayové. Nápoj, kteří připravovali z kakaových bobů však nelze s dnešním kakaem ani porovnat. Aztékové si totiž tento hustý nápoj s pěnou dochucovali místo cukru chilli kořením nebo vanilkou. Z aztéckého názvu xocolati pochází i název čokolády.

Nejlepší je kakao konzumovat v té nejčistší podobě

Čokoláda je jedno z nejoblíbenějších jídel na světě. Pro představu, čokoláda tvoří 1% stravy západní populace. Bohužel obyčejná masově produkovaná čokoláda vzniká pražením, zkapalňováním, mletím a následným smícháním kakaových bobů s rafinovaným cukrem, aditivy, mléčnými prášky, hydrogenovanými tuky, konzervanty a jinými dodatky a z původních hodnot nezbývá prakticky nic. Naopak, díky cukru a aditivům vzniká mnoho prázdných kalorií a psychických závislostí. Pravý bio kakao prášek chutná jako pravá černá hořká čokoláda. Nejlepší cestou jak využít výživných hodnot kakaa, a že jich není málo, je konzumovat ho v té nejčistší podobě, jak ho vytvořila příroda. V sedmnáctém století bylo kakao společně s čokoládou na anglickém královském dvoře podávané dokonce jako přírodní afrodiziakum.

Kakao a jeho účinky na zdraví

Jaké má kakao benefity pro naše zdraví? Je jich překvapivě velmi mnoho:

 • preventivně proti nejrozšířenějším onemocněním v současnosti – srdečním chorobám (o padesát procent nižší riziko úmrtí na srdečně-cévní choroby či rakovinu)
 • výrazně stimuluje nervový systém, uvolňuje a přináší pocity štěstí
 • vyrovnává cukrem vyvolanou kyselost v ústech a chrání tak zuby před zubním kazem
 • je velmi bohaté na látku epicatechin, velmi důležitou látku pro prevenci civilizačních chorob
 • kromě kalorické a stimulační hodnoty tohoto nápoje (obsahuje theobromin a kofein), skrývá v sobě kakao i látky, které snižují krevní tlak.
 • konzumování kakaa podporuje tvorbu imunoglobulinu A ve slinách a má tak opravdu pozitivní vliv na naši odolnost vůči chorobám.
 • Působí proti civilizačním chorobám

Pozor: Bavíme se zde stále o kvalitním kakau. Nikoliv o nějaké náhražce, na to prosím pamatujte.

Sponzorováno

Co kakao obsahuje?

Široké spektrum minerálů, vitamínů a antioxidantů. Je hlavně primárním zdrojem hořčíku Mg a organické síry v přírodě, přičemž právě hořčík je považován za jeden z nejvíce nedostatkových minerálů v současné standardní stravě, vedoucí k přílišnému výskytu srdečních chorob. Je jedním ze silných antioxidantů: Podle vědeckých výzkumů je kakao bohatou plodinou na antioxidanty, obsahuje přibližně 10% flavonoidních antioxidantů, což je 2x více než červené víno a 3x více než zelený čaj. Je to také 20x více než v praženém standardním kakaovém prášku dostupném na trhu. Antioxidanty v syrovém kakau jsou vysoce stabilní a snadno vstřebatelné pro lidský organizmus. Látky, které byly pro tyto účinky zkoumány vědci, jsou mimo jiné: anandamid, arginin, dopamin, tryptofan a fenyletylamin.

Pojďme se podívat na látky trošku podrobněji:

Anandamid

Anandamid je endogenní kanabinoid přirozeně přítomný v lidském mozku, spojený s pocity blaženosti nebo uvolnění – ananda například znamená v sanskrtu blaženost.

Arginin

Arginin je považován za přírodní viagru.

Tryptofan

Tryptofan je esenciální aminokyselina, která je výchozí látkou pro vznik serotoninu, významného neurotransmiteru ovlivňujícího mimo jiné nálady a pocity.

Fenyletylamin

Fenyletylamin, který bývá nazýván hormonem lásky a štěstí, je endogenní amfetamin. Je syntetizován z aminokyseliny fenylalanin. V mozku vyvolává uvolnění dopaminu, dalšího neurotransmiteru, který má vliv na náladu. Ke zvýšené sekreci této látky dochází například u orgasmu. Díky těmto chemickým látkám je čokoláda skutečným antidepresivem, navozujícím dobrou náladu, pocity štěstí a spokojenosti a dále bývá považována za lehké afrodiziakum.

MAO inhibitory

Obsahuje také MAO inhibitory (Monoamin Oxidase Inhibitory), které zpomalují odbourávání anandamidu a dalších neurotransmiterů a zajišťují tím je zůstávání v krevním oběhu, a tak umožňují delší trvání příjemné nálady. To vše dohromady s hořčíkem a vitamíny řady B, které jsou důležité pro správnou funkci mozku.

Theobromin

Theobromin tvoří 1-2% obsahu kakaa. Stimuluje centrální nervový systém, uvolňuje svalstvo a rozšiřuje cévy. Má asi 1/4 stimulační síly jeho příbuzné molekuly kofeinu. Stimuluje srdce a má diuretické účinky.

Kofein

Údaje o obsahu kofeinu se různí, ale obecně panuje shoda, že ho obsahuje velmi málo.

Sponzorováno

Kakao se řadí mezi tzv. „Superpotraviny“. Obsahuje přibližně 300 pro tělo blahodárných látek, což z něj činí jednu z nejkomplexnějších potravin planety.

Co si o kakau ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Pravé kakao a účinky na zdraví – superpotravina přímo od bohů”

 1. Josef napsal:

  hlavně napsat, kde tedy vzít to pravé kakao , než prndat o praženým?

Zanechat komentář ke článku

Zpráva