Co patří mezi superpotraviny? 4.91/5 (11)

Sponzorováno

Zařaďte občas superpotraviny do svého jídelníčku i vy.

Zařaďte občas superpotraviny do svého jídelníčku i vy.

Často můžeme zaslechnout, že určitá věc je řazena mezi tzv. superfoods neboli superpotraviny, někdy též popisované jako potraviny budoucnosti. Je zřejmé, že jsou přínosné pro naše zdraví a jejich konzumace je pro nás velmi vhodná. Co to však znamená konkrétně a co lze do této skupiny zařadit?

Jak superpotraviny můžeme definovat?

Tyto potraviny jsou ve svém nitru doslova „nadupané“ vitamíny, minerály, stopovými prvky, enzymy a dalšími látkami. Pokud se chcete stravovat zdravě, ve vašem jídelníčku by rozhodně neměly chybět. Velmi často jsou jejich původem pro nás daleko umístěné lokality. Měly by být vhodným doplněním našeho jídelníčku, avšak jistě ne jeho jedinou složkou. Nejvhodnější je jejich konzumace v přirozené, tepelně neupravené podobě.

Není jasně stanoveno, co vše mezi superpotraviny patří. Můžete se tedy setkat s více možnými výklady a různorodými seznamy toho, co lze takto označit.

Co nám superpotraviny přináší?

Mezi často zmiňovaná pozitiva superpotravin patří jejich detoxikační vliv na lidské tělo a jeho zásobení potřebnými živinami. Upravují vhodné fungování důležitých funkcí v těle, nastolují v něm žádoucí rovnováhu. Díky svému obsahu antioxidantů zajišťují ochranu buněk před předčasným stárnutím, působí jako účinná prevence proti mnoha vážným nemocem. Tělu dokážou dodat potřebnou energii a je možné pozorovat též zvýšení psychické stability.

Kde je můžete koupit?

Superpotraviny již dnes nejsou částí sortimentu pouze obchodů specializujících se na zdravou výživu. Snadno je zakoupíte i v supermarketu nebo je můžete objednat přes eshop. Dejte si však vždy pozor na jejich kvalitu. Není vhodné sahat po nejlevnějších produktech, ale raději si napřed něco zjistit o původu a konkrétní značce.

Co patří mezi superpotraviny?

V seznamu superpotravin obvykle nechybí:

Sponzorováno

 • ovocné a zeleninové šťávy
 • kvalitní zdravé oleje (kokosový, rakytníkový, lněný, konopný…)
 • sušené ovoce
 • zelené potraviny (mladý ječmen, chlorella)
 • semínka a ořechy
 • zelené smoothies

Superpotraviny často najdete i na svojí zahrádce

Pokud vás neláká představa toho, jak některé tyto potraviny složitě sháníte v obchodech, můžete využít i superpotraviny, které jsou zcela běžně k sehnání v našich podmínkách – klidně na vaší zahradě. Mezi ně lze uvést ořechy (vlašské, lískové), semínka (slunečnicová, lněná, dýňová), česnek, cibuli, křen. Z ovoce je možné sem zařadit maliny, borůvky, meruňky, ostružiny nebo švestky. Využít můžete i bylinky – pampelišku, meduňku, kopřivu.

Kustovnice, chia semínka a zelený ječmen patří mezi nejznámější

Mezi nejznámější a v poslední době často zmiňované superpotraviny lze zařadit např. kustovnici čínskou. Její plody (goji) disponují výraznými antioxidačními účinky, podporují dobrý stav kardiovaskulárního systému, příznivě ovlivňují plodnost i psychickou pohodu. Lze je konzumovat bez jakékoliv úpravy nebo je přidat do kaše, salátu nebo do pečiva.

Často se hovoří též o chia semínkách neboli semínkách šalvěje hispánské. Ta mohou přispět ke snížení hladiny cholesterolu v krvi, podporují dobrý metabolismus a jsou ideálním zdrojem bílkovin. Snadno je vmícháte do pudinku, džusu nebo jogurtu.

Pro dokonalou očistu svého těla můžete využít zelený ječmen, který je nutričně velmi bohatý a zároveň podpoří vyloučení i hluboko usazených škodlivých látek.

V jakém množství je jíst?

U superpotravin sice platí, že obvykle nemají negativní vedlejší účinky na lidské zdraví, hlídejte si však adekvátní množství, ve kterém je konzumujete. Jejich nadměrný příjem by mohl v určitých případech působit spíše negativně. U semínek a ořechů berte v úvahu jejich vysoký energetický obsah, proto si je dopřávejte klidně pravidelně, ale v menších porcích. Opatrnost je na místě v situacích, kdy berete pravidelně vysoké dávky léků, máte určitá zdravotní omezení, jste těhotná nebo zajišťujete výživu svému dítěti prostřednictvím mateřského mléka.

Co si dále o superpotravinách přečíst?

VIDEO: Chia semínka – jak je připravit, abychom z nich získali to nejlepší

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva