Sponzorováno

Nedostatek železa – projevy a léčba 4.91/5 (11)

 • Nedostatek železa je stav, kdy ho v těle není dostatek. Železo je základní minerál, který je potřebný pro tvorbu červených krvinek, které jsou důležité pro zdravý imunitní systém, duševní funkce, svalovou sílu a energii.
 • Anémie z nedostatku železa je stav, kdy je v těle příliš málo červených krvinek v důsledku nedostatku železa. Tělo využívá železo k produkci červených krvinek, které transportují kyslík po těle.
 • Bez dostatku železa může být příliš málo zdravých červených krvinek na to, aby přenesly dostatek kyslíku k uspokojení potřeb těla.
 • Výsledkem této situace se nazývá anémie z nedostatku železa, která může způsobit, že se člověk cítí extrémně unavený a bez dechu.
 • Tělo si železo neumí vyrobit, proto ho musíte přijímat z potravy. Pokud nebudete jíst tolik železa, kolik denně spotřebujete, vyvine se u vás nedostatek železa.

Anémie je tedy stav (krve) charakterizovaný nedostatkem zdravých červených krvinek nebo hemoglobinu. Hemoglobin je část červených krvinek, která se váže na kyslík. Když v těle necirkuluje dostatek hemoglobinu, nedostává se ani dostatek kyslíku do všech částí těla. V důsledku toho orgány a tkáně nemusí správně fungovat a člověk se může cítit unavený. Anémie z nedostatku železa nastává, když tělo nemá dostatek železa k produkci hemoglobinu, který potřebuje.

Porovnání krve (anémie - nedostatek železa x normální krev)

Porovnání krve (anémie – nedostatek železa x normální krev)

Příčiny nedostatku železa

Anémie z nedostatku železa přímo souvisí s nedostatkem železa v těle. Příčina nedostatku železa se však hodně liší.

Některé běžné příčiny nedostatku železa jsou tyto:

 • špatná strava nebo nedostatek železa ve stravě
 • ztráta krve
 • snížená schopnost absorbovat železo
 • těhotenství

Špatná strava

Jídelníčky s nedostatkem železa jsou asi hlavní příčinou nedostatku železa.

Potraviny bohaté na železo, jako jsou vejce a maso, dodávají tělu velkou část železa, které potřebuje k produkci hemoglobinu. Pokud člověk nejí dost, aby si udržel zásoby železa, může se u něj snadno vyvinout nedostatek železa.

Ztráta krve

Železo se nachází především v krvi, protože je uloženo v červených krvinkách. Nedostatek železa může nastat, když člověk ztratí hodně krve v důsledku zranění, porodu nebo silné menstruace.

V některých případech může pomalá ztráta krve při chronických onemocněních nebo některých rakovinách vést k nedostatku železa.

Snížená schopnost absorbovat železo

Někteří lidé nejsou schopni vstřebat dostatek železa z potravy, kterou jedí. To může být způsobeno problémem s tenkým střevem, jako je celiakie nebo Crohnova choroba, nebo pokud byla odstraněna část tenkého střeva.

Těhotenství

Nízká hladina železa je celkem častým problémem těhotných žen. Rostoucí plod potřebuje hodně železa, což může vést k jeho nedostatku.

Také těhotná žena má v těle zvýšené množství krve. Tento větší objem krve vyžaduje více železa, aby pokryl své potřeby.

Rizikové faktory nedostatku železa v těle

Některé skupiny lidí mají vyšší riziko vzniku anémie z nedostatku železa.

Mezi rizikové skupiny patří:

 • Vegetariáni: Lidé, jako jsou vegetariáni, kteří jedí čistě rostlinnou stravu, mohou mít nedostatek železa. Aby tomu zabránili, měli by zařadit potraviny bohaté na železo, jako jsou fazole nebo obohacené cereálie. Vegetariáni, kteří jedí také mořské plody, by měli za součást své pravidelné stravy zvážit ústřice nebo lososa.
 • Ženy: Měsíční menstruační cykly mohou vystavit ženy a dospívající dívky zvýšenému riziku nedostatku železa.
 • Dárci krve: Lidé, kteří pravidelně dávají krev, zvyšují své šance na rozvoj nedostatku železa. Je to kvůli častým ztrátám krve.
 • Kojenci a děti: Nedostatkem železa může hrozit předčasně narozená miminka a děti s nízkou porodní hmotností. Také kojenci, kteří nedostávají dostatek železa prostřednictvím mateřského mléka, jsou vystaveni většímu riziku. Lékař může kojící ženě doporučit, aby přidala do stravy svého dítěte doplňky bohaté na železo, pokud je hladina železa nízká.
 • Podobně děti procházející růstovými skoky mají zvýšené riziko nedostatku železa. Je důležité, aby děti jedly pestrou a na živiny bohatou stravu, aby se zabránilo nedostatku železa.

Příznaky nedostatku železa v těle

Anémie z nedostatku železa se často vyvíjí dlouho. Lidé ani nemusí vědět, že ji mají, dokud příznaky nejsou závažné.

V některých případech se nedostatek železa může zlepšit bez zásahu, protože se situace člověka mění, například po porodu ženy. Pokud má však člověk nějaké příznaky anémie z nedostatku železa, měl by se poradit se svým lékařem.

Sponzorováno

Osoba s nedostatkem železa může mít některé z následujících příznaků:

 • celková slabost
 • závratě nebo točení hlavy
 • extrémní únava
 • rychlý srdeční tep
 • snadno se lámou a lámou nehty
 • bledší než normální pleť
 • bolest na hrudi
 • dušnost
 • bolesti hlavy
 • studené ruce a nohy
 • bolestivost nebo zánět jazyka
 • touha po nevýživných věcech, jako je špína, škrob nebo led
 • špatná chuť k jídlu, zejména u dětí

Je důležité mít v těle správné množství železa. Pokud máte málo železa, může se u vás rozvinout anémie. Pokud máte příliš mnoho železa, může být toxické. Nedostatek železa je nejčastější poruchou výživy na světě.

Komplikace

V mírnějších případech anémie z nedostatku železa je nepravděpodobné, že by člověk měl více než normální příznaky popsané výše. Pokud se však anémie z nedostatku železa neléčí, pak se mohou objevit další komplikace.

Mezi možné komplikace patří:

 • pomalý růst a vývojové opoždění u dětí a kojenců
 • srdeční problémy, včetně srdečního selhání nebo zvětšeného srdce, které kompenzuje nedostatek kyslíku
 • těhotenské komplikace, včetně nízké porodní hmotnosti a zvýšeného rizika předčasného porodu

Diagnóza nedostatku železa

Pouze lékař může diagnostikovat anémii z nedostatku železa. Je důležité, aby osoba vyhledala radu od lékaře, pokud má znatelné příznaky.

Je pravděpodobné, že lékař zahájí vyšetření tím, že se bude ptát na celkový zdravotní stav člověka. Lékař také může zkoumat tón pleti, nehty a pod víčky a hledat fyzické známky anémie z nedostatku železa.

Protože však anémie z nedostatku železa nemá vždy viditelné příznaky, bude pravděpodobně zapotřebí krevní test.

Lékař zkontroluje krev na následující:

 • hematokrit neboli procento červených krvinek v celkovém objemu krve
 • velikost a barva červených krvinek, hledá se zejména menší světlé buňky
 • nízké hladiny feritinu, kdy nedostatek tohoto proteinu ukazuje na špatné ukládání železa v krvi
 • nižší hladiny hemoglobinu, které jsou spojeny s nedostatkem železa

Lékař může položit další otázky nebo provést další testy, které pomohou určit, zda je anémie z nedostatku železa výsledkem nějakého nediagnostikovaného zdravotního stavu.

Tyto testy se mohou lišit v závislosti na dalších příznacích, které osoba popisuje. Například někdo, kdo pociťuje bolest během trávení, může vyžadovat kolonoskopii, aby se zjistilo, zda je příčinou nedostatku železa gastrointestinální onemocnění.

Léčba nedostatku železa

Anémie z nedostatku železa se obvykle léčí dvěma způsoby:

 1. zvýšení příjmu železa
 2. léčbu jakýchkoli základních onemocnění

Lékaři mohou doporučit užívání doplňků železa, které pomohou upravit hladinu příjmu železa. Doplňky jsou často k dispozici klasicky v lékárně. Je důležité užívat doplňky podle předpisu. Příliš mnoho železa totiž může být toxické a poškodit játra.

Kromě toho může velké množství železa způsobit zácpu. V důsledku toho může lékař předepsat změkčovadla stolice nebo laxativa ke zmírnění pohybu střev.

Pokud je zjištěn základní stav, může být zapotřebí další léčba. Léčba základních stavů bude záviset na problému, ale může znamenat další léky, antibiotika nebo chirurgický zákrok.

Co dále můžete udělat? Vaše snaha zahrnuje přidání více železa a vitamínu C do stravy. Mezi potraviny bohaté na železo patří fazole, červené maso, sušené ovoce, cereálie obohacené železem a hrách. Mezi potraviny bohaté na vitamín C patří citrusové plody, listová zelenina a brokolice.

Ať už se člověk rozhodne, že se bude léčit sám nebo bude následovat doporučení lékaře, je důležité si uvědomit, že náprava nedostatku železa bude nějakou dobu trvat. Příznaky se mohou zlepšit po týdnu léčby, ale může trvat několik měsíců nebo déle, než se zvýší zásoba železa v krvi.

Sponzorováno

Jak jste řešili nedostatek železa vy? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte na toto téma

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva