Sponzorováno

Esenciální olej Žlutodřev trnitý (Xanthoxylum armatum) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.78/5 (9)

Xanthoxylum armatum

Popis esenciálního oleje

Žlutodřev trnitý neboli Xanthoxylum armatum je listnatý keř, který roste v Nepálu, v nadmořských výškách od 1200 m. Patří čeledi Rutaceae (routovité). V Evropě je známý hlavně jako okrasný keř. Má trnité větve, kvete žlutými květy a jeho plody jsou malé bobulky, sklízené na konci léta, z kterých se parovodní destilací získává esenciální olej. Žlutodřev trnitý má široké medicínské využití v tradičním čínském i indickém lidovém léčitelství.

Esenciální olej Žlutodřev trnitý se používá v kosmetice, protože pomáhá zachovat kvalitu produktu, působí jako konzervační látka. Zabraňuje vysušování pokožky, hojí kožní poranění, je vhodný pro péči o vlasy, obzvlášť ty, které jsou náchylné k tvorbě lupů. Jako parfemační složka se uplatňuje v dřevitých, omamných, exotických, orientálních vůních, jak mužských, tak ženských a unisexových. Velmi dobře vyniká se vzácnými dřevinami, jako je santal bílý nebo růžové dřevo, ale také ve spojení s ambrou. Přidává se do repelentů, protože dobře odpuzuje hmyz.

Je vyhledávanou součástí alternativní psychoterapie. Používá se při úzkostných stavech.

Díky antiseptickému působení je vhodný pro léčbu respiračních onemocnění. Odhleňuje, napomáhá vrátit ztracený hlas, zvlhčuje hltan. Doporučuje se osobám, které pracují s hlasem, zpěvákům, řečníkům, moderátorům, učitelům. Kromě dobrého vlivu na respirační systém prokazuje dobré schopnosti zmírnění PMS a menstruačních křečí. Stimuluje činnost endokrinního systému, vyrovnává hormonální nesrovnalosti.

Sponzorováno

Působí příznivě také na trávicí systém a podporuje správné vylučování žluči a trávicích šťáv. Lze jej použít jako analgetikum při bolestech pohybového aparátu a otocích.

Botanický název: Xanthoxylum armatum
Čeleď: Rutaceae (routovité)
Destilovaná část rostliny: Bobule
Země původu: Nepál
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Obsah účinných látek

Monoterpeny: limonen (15-20%), monoterpenoly: linalol (50-60%), fenolické estery: methyl-cynnamát (5-10%).

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Žlutodřev trnitý

 • Silné protiinfekční a protizánětlivé činidlo,
 • podporuje činnost krevního oběhu,
 • působí jako tonikum nervového systému,
 • mírné sedativum.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Kapalina světle žluté až světle hnědé barvy.
Aroma: Má přirozeně pikantní, teplé, dřevité, pepřové, bohaté aroma.

Účinky esenciálního oleje Žlutodřev trnitý

Je vhodný při:

 • při bolestech pohybového aparátu,
 • při nervovém vyčerpání
 • při zubní neuralgii,
 • polyartritidě

Kontraindikace

Není vhodný pro těhotné, kojící a děti do desíti let věku. Vyhýbat by se mu měly osoby s neurologickými patologiemi. Nesmí se užívat vnitřně, vždy se musí míchat do nosného oleje, je nutno dodržovat nízké dávkování.

Sponzorováno

Může vyvolat kožní přecitlivělost nebo alergickou reakci.

Přečtěte si další články o esenciální

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva