Káva na vlasy – proč a jak ji zkusit – jaké má káva účinky na zdraví vlasů? 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Káva na vlasy - proč a jak ji zkusitKáva má celkem dost dlouhý seznam údajných přínosů pro naše tělo. A mezi tyto schopnosti kávy patří i to, že může udělat naše vlasy zdravějšími. Zatímco někteří lidé nemají problém přelít si vlasy studeným nálevem z kávy (a dosáhnout vynikajících výsledků), možná by některé z vás zajímalo: Je dobré používat na vlasy kávu? Proč se vlastně káva na vlasy používá?

A právě toto dnes projdeme v našem článku. Zde je pohled na možné výhody používání kávy na vlasy, potenciální vedlejší účinky a podíváme se také i na způsob aplikace.

Co říká výzkum o aplikaci kávy na vlasy?

Neexistuje mnoho výzkumů, které by podporovaly používání kávy na vlasy. Ale podle dostupného výzkumu může káva – konkrétněji kofein v kávě – zlepšit vzhled a strukturu vlasů, a to hned několika způsoby.

1. Káva obnovuje růst vlasů

Vypadávání vlasů může nastat s věkem, postihuje muže i ženy. Aplikace kávy na vlasy a pokožku hlavy může zastavit vypadávání vlasů a podpořit jejich opětovný růst.

V případě mužské plešatosti obvykle dochází k vypadávání vlasů, když pohlavní hormon dihydrotestosteron (DHT) poškodí vlasové folikuly. Ženy s příliš velkým množstvím DHT mohou také zaznamenat vypadávání vlasů.

K poškození vlasových folikulů dochází postupně, což nakonec vede k plešatosti. Ale podle výzkumu může kofein v kávě pomoci stimulovat růst vlasů a zastavit jejich vypadávání.

Jedna studie z roku 2007 zjistila, že kofein pomohl blokovat účinky DHT v mužských vlasových folikulech. Stimuloval prodlužování vlasových stvolů, což má za následek delší a širší vlasové kořínky. Také prodloužil dobu trvání anagenu, což je fáze růstu vlasů.

Studie také testovala účinky kofeinu na ženské vlasové folikuly a zjistila, že má také účinek na podporu růstu vlasových folikulů u žen.

Vzhledem k tomu, že kofein je stimulant, také zvyšuje krevní oběh do vlasových folikulů. I to může pomoci vlasům růst rychleji a stát se silnějšími, což dává vzhled plnějších a hustších vlasů.

2. Zlepšuje matnost vlasů

Pokud se vaše vlasy zdají matné, lámavé a suché, můžete jejich vzhled oživit přidáním hydratačního krému. Překvapivě však opláchnutí vlasů kávou může také zlepšit matnost, protože obsahuje flavonoidy, což jsou antioxidanty, které podporují regeneraci vlasů.

Vaše vlasy mohou být ve finále hladší. To může také zmírnit krepatění, což má za následek, že vlasy jsou měkčí a snáze se rozčesávají.

Protože kofein má na tělo diuretický účinek, můžete si myslet, že při aplikaci na vlasy bude mít vysušující účinek. Kofein však nezbavuje vlasy mastnoty. Spíše může pomoci udržet vlhkost ve vlasech a vytvořit přirozený lesk. Zvýšený krevní oběh pomáhá přesunout živiny ke kořínkům vlasů, což má za následek zdravější a lesklejší vlasy.

3. Přirozeně zbavuje šedivých vlasů

Kávový oplach se také hodí, pokud si chcete obarvit šedé vlasy nebo přirozeně ztmavit barvu vlasů. Káva je tmavé barvy, takže na vlasech působí tak, že je ztmavuje. Toto je rychlé řešení pro skrytí šedých pramenů, pokud máte hnědé nebo černé vlasy. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte silnou kávu, jako je espresso.

Jak použít kávu na vlasy – kávový oplach

Ať už chcete zastavit vypadávání vlasů, obarvit si vlasy nebo zlepšit strukturu vlasů, příprava na oplachování vlasů kávou je vlastně děsně jednoduchá.

Co budete potřebovat:

  • 2–4 šálky uvařené, zcela vychladlé kávy
  • sprej nebo lahvička s aplikátorem
  • plastová koupací / sprchová čepice

A jaký je postup aplikace kávy na vlasy a pokožku hlavy?

Sponzorováno

  1. Budete potřebovat 2 až 4 šálky uvařené kávy, v závislosti na délce vašich vlasů. Nechte kávu zcela vychladnout a poté ji nalijte do rozprašovače nebo lahvičky s aplikátorem.
  2. ☕ Pak si umyjte a upravte si vlasy jako obvykle. Dokud jsou vaše vlasy ještě mokré, nastříkejte nebo naneste na vlasy uvařenou kávu a ujistěte se, že jsou všechny vaše prameny vlasů pěkně tekutinou nasycené.
  3. Po nanesení kávu několik minut vmasírujte do vlasů a pokožky hlavy. Naneste sprchovou čepici a nechte oplach působit na vlasy a pokožku hlavy asi 20 minut.
  4. ☕ Pro extra vrstvu vlhkosti smíchejte svůj oblíbený bezoplachový kondicionér s uvařenou kávou před aplikací na vlasy.
  5. ☕ Po 20 minutách opláchněte kávu z vlasů studenou nebo vlažnou vodou a poté jemně osušte.
  6. ☕ Pokud k barvení vlasů používáte kávový oplach, možná budete muset oplach opakovat, abyste dosáhli požadované tmavší barvy.
Káva na vlasech může vypadat takto

Káva na vlasech může vypadat takto

Dejte si pak na hlavu sprchovací čepici nebo vlasy zabalte do fólie

Dejte si pak na hlavu sprchovací čepici nebo vlasy zabalte do fólie

 

Opatření při kávovém oplachu

Vždy počkejte, až káva úplně vychladne, než ji přenesete do rozprašovače a na vlasy. Abyste se vyhnuli spálené pokožce hlavy, nikdy si na vlasy neaplikujte horkou kávu. To je hodně důležité!

Mějte na paměti, že pokud máte světlé vlasy, káva vám může zabarvit nebo ztmavit vlasy.

Chcete-li si užít výhody kávového oplachu se světlými vlasy, použijte místo toho šampon a kondicionér, který obsahuje kofein jako složku.

Proč vlastně aplikovat kávový oplach na vlasy a ne kávu přímo pít?

Chcete-li kávový oplach, který pomůže s vypadáváním vlasů a opětovným růstem vlasů, musí být aplikován lokálně (tedy přímo na vlasy).

Pokud pijete kávu každý den, můžete předpokládat, že váš denní šálek bude stačit ke stimulaci růstu vlasů nebo ke zlepšení struktury a vzhledu vašich vlasů. Ale abyste získali stejné povzbuzující účinky pitím kávy, museli byste vypít asi 50 až 60 šálků kávy denně! (studie zde)

Průměrný šálek kávy o objemu 230 ml obsahuje 80 až 100 miligramů kofeinu. Obecně se doporučuje konzumovat pouze čtyři až pět šálků běžné kávy denně – celkem asi 400 mg. A to maximálně.

Konzumace 1 200 mg kofeinu stačí k vyvolání záchvatů – takže 50 šálků je rozhodně mimo. Nejbezpečnějším způsobem, jak používat kávu ke stimulaci růstu vlasů a zlepšení zdraví vlasů, je aplikovat ji lokálně a vmasírovat do vlasů a pokožky hlavy.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste kávu aplikovat na vlasy? Jak vám pomohla? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte na toto téma

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva