Sponzorováno

Jak udělat kávu zdravou? Máme pro vás 8 tipů 4.71/5 (21)

Opravdu si chcete dobrou kávu kazit nezdravým cukrem?

Opravdu si chcete dobrou kávu kazit nezdravým cukrem?

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Mnoho lidí (i lékařů) se domnívá, že je to také jeden z nejzdravějších nápojů. Pro některé lidi je to jediný velký zdroj antioxidantů ve stravě – s trochou nadsázky se dá říci, že z pohledu antioxidantů káva kombinuje ovoce a zeleninu (výzkum na toto téma zde).

V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak změnit svou kávu ze zdravé na super zdravou. Dodržujte naše rady a vaše káva bude pro vaše tělo požehnáním.

1. Žádná káva nebo kofein po 15 hodině

To je první pravidlo. Káva je jedním z nejbohatších přírodních zdrojů kofeinu ve stravě. Jak asi víte, kofein je stimulant, což je jeden z hlavních důvodů, proč je káva tak populární. Dodává vám energii a pomáhá vám zůstat vzhůru, když se cítíte unavení.

Ale pokud pijete kávu pozdě v daném dni, může to nepříjemně zasahovat do vašeho spánku. A špatný spánek je spojen s nejrůznějšími zdravotními problémy. Z tohoto důvodu je důležité nepít kávu pozdě. Pokud je to nutné, místo kávy si zvolte šálek čaje, který obsahuje mnohem méně kofeinu než káva.

Pití se od kávy tak 4-5 hod. před spaním je dobrým vodítkem. Ale ne každý je stejně citlivý na kofein a někteří lidé mohou spát i po kávě docela v pohodě. Takže záleží na vás. Obecně se ale káva před spaním moc nedoporučuje.

Nicméně, pokud hledáte způsoby, jak zlepšit svůj spánek, vyhnout se pozdní konzumaci kávy by mohla být efektivní strategie.

2. Nekažte vaši kávu cukrem

Ačkoli káva je sama o sobě zdravá, můžete ji snadno změnit na něco docela škodlivého. Nejlepším způsobem, jak to udělat, je dát do ní hromadu cukru. Klasický cukr je pravděpodobně jedna z nejhorších složek moderní stravy. Cukr, zejména kvůli vysokému množství fruktózy, je spojen se všemi druhy závažných chorob, jako je obezita a cukrovka. Na to myslete!

Pokud si nedokážete představit, že budete pít kávu bez sladidla, použijte nějaké přírodní sladidlo – třeba stévii.

Každopádně tak jako tak, pokud vynecháte cukr při přípravě kávy, bude z ní zdravější nápoj.

3. Co se kávy týče, zvolte cestu kvality

Kvalita kávy se může značně lišit v závislosti na způsobu zpracování a způsobu růstu kávových zrn. Kávová zrna mají tendenci být stříkány syntetickými pesticidy a dalšími chemikáliemi, které nebyly nikdy určeny k lidské spotřebě.

Účinky pesticidů na zdraví v potravinách jsou však kontroverzní. V současné době jsou omezené důkazy o tom, že způsobují škody (i pokud se v produktech vyskytují na nízké úrovni).

Nicméně, pokud se obáváte obsahu pesticidů ve vaší kávě, zvažte nákup bio kávových zrn. Měly by obsahovat mnohem nižší množství syntetických pesticidů. Nebo také žádné. Kupte si kávu v pražírně a ptejte se po jejím původu. Pokud kupujete kávu u opravdových odborníků na kávu, rádi vám o tom budou povídat. A právě u nich svoji kávu kupujte.

4. Nepijte ji zase až tak moc

Zatímco mírný příjem kávy je zdravý, příliš mnoho kávy může snížit její celkové přínosy. Nadměrný příjem kofeinu může mít různé nepříznivé vedlejší účinky, i když citlivost lidí se liší u každého z nás.

Obecně se doporučuje nepřekračovat 2,5 mg kofeinu na kg tělesné hmotnosti denně. Vzhledem k tomu, že průměrný šálek kávy může obsahovat přibližně 95 mg kofeinu, odpovídá to přibližně dvěma šálkům kávy denně pro někoho, kdo váží 80 kg. Ovšem mnohem vyšší množství kofeinu (400-600 mg) denně (asi 4-6 šálků) není spojeno s žádnými nežádoucími účinky u většiny lidí.

Sponzorováno

Naše rada? Poslouchejte své tělo a konzumujte tolik, kolik vaše tělo může pohodlně snášet.

5. Přidejte do vaší kávy skořici

Skořice je chutné koření, které se velmi dobře mísí s chutí kávy. Studie ukazují, že skořice může snížit hladinu glukózy v krvi, cholesterolu a triglyceridů u diabetiků.

Skořice je v kávě opravdu moc dobrá, určitě to zkuste.

Jen se ujistěte, že do toho šálku jí nepřidáte příliš mnoho. Zatímco malé množství skořice je zdravé, příliš mnoho může způsobit nežádoucí vedlejší účinky. Takže tak jednu lžičku a konec.

6. Nedávejte do kávy umělou šlehačku a podobně

Komerční nízkotučné a umělé smetany, šlehačky a mléka jsou většinou vysoce zpracované a mohou obsahovat různé kontroverzní složky. Prostě nic dobrého ani zdravého pro vaše tělo.

Místo speciálních nízkotučných produktů si dejte do kávy raději trochu bio mléka od krav, které se pasou na travnatých pastvinách.

Studie ukazují, že mléčné výrobky obsahují některé důležité živiny. Například mléčné výrobky jsou vynikajícím zdrojem vápníku a mohou snížit riziko osteoporózy a zlomenin kostí. Ale bavíme se zde o kvalitních mléčných produktech, ideálně z farem a podobně. Nejde o náhražky.

7. Přidejte do vaší kávy kakao

Pravé kakao je nabité antioxidanty a je spojeno se mnoha zdravotními přínosy, včetně sníženého rizika onemocnění srdce.

Zkuste přidat do vaší kávy trochu kakaového prášku – získáte tak nejen moc dobrou chuť kávy, ale také bude zdravější. V mnoha restauracích a kavárnách dávají do kávy také kakao. Často ho ale doplňují cukrem. A to nechcete. Můžete si snadno vyrobit doma zdravou kávu přidáním kvalitního kakaa – vynechte jakýkoliv přidaný cukr.

8. Připravujte svou kávu pomocí papírového filtru

Vařená káva obsahuje cafestol, diterpen, který může zvýšit hladinu cholesterolu v krvi. Snížení jeho úrovní je však jednoduché. Stačí použít papírový filtr.

Příprava kávy s papírovým filtrem účinně snižuje množství cafestolu, ale nechává projít kofein a prospěšné antioxidanty.

Cafestol však není zas tak úplně špatný. Nedávné studie na myších naznačují, že mají antidiabetické účinky.

A pár dalších typů, které se točí kolem kávy

  • Nesnídejte pouze kávu. A obecně nebuďte jen kávou živi. Nemůžete běžet jen na kofein, potřebujete potraviny – sacharidy, bílkoviny, tuky, vitamíny, minerály a vlákninu – pro celkové zdraví. Káva je fajn, ale co je moc, to je moc.
  • Nedávejte si kávu jen proto, že vás drží na nohou. Udělejte si z kávy malý rituál, příjemnou součást dne, na kterou se budete těšit. Ne nic takového jako „ty vole, jak si nedám kávu, tak padnu“. Používáte-li kávu, abyste přežili, vaše tělo a mysl jsou stále unavené a stále se nebudete cítit lépe fyzicky a psychicky. Chronický nedostatek spánku zvyšuje hladinu stresových hormonů a přispívá k mnoha zdravotním problémům. Takže na to pozor.
  • Nedávejte si do kávy ani různé sirupy, které jsou na trhu. Vždyť je v nich humus. Přečtěte si složení. A pak je mrskněte do koše.

Sponzorováno

A co vy a káva? Jak si ji připravujete? Budeme rádi za vaše doporučení a komentáře pod článkem.

Co si o kávě ještě přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva