Sponzorováno

Jak skladovat léky v létě? 4.83/5 (12)

O léky se v létě starejte více

O léky se v létě starejte více

Věděli jste, že některé léky mohou ztrácet účinnost, jsou-li vystaveny letním teplotám?

Ačkoli u drtivé většiny léků by v důsledku toho nemělo dojít k ohrožení zdraví, důsledkem nižší účinnosti léků může být samozřejmě prodloužení léčby.

Informaci o citlivosti léku na vyšší teplotu většinou obsahuje již příbalový leták nebo vás na to upozorní lékař či lékárník. U některých léků třeba výrobci vyžadují, aby se skladovaly v chladničce. Obecně bychom však měli léky skladovat při pokojové teplotě mezi 22 až 24 °C. Některé léky sice dokáží odolat zvýšené teplotě alespoň na krátkou dobu, ale ta by určitě neměla přesáhnout 32 °C.

Pokud tedy berete léky i v letním období, pokuste se držet je spíše v chladnějším prostředí. Léky vlivem tepla ztrácejí účinnost, což může vést až k tomu, že nemoc jen tak nevyléčíte. Výsledkem může být také prodloužení léčby a potřeba užívání dalších léků.

A proč tomu tak je? Léky například obsahují složky, které i v jiné formě není vhodné vystavovat vyšším teplotám. Například inzulín je vlastně proteinový hormon. A teď si představte, že necháte jiný „protein“, kterým je vajíčko, v teplotách kolem 30 °C.

Přestože by samozřejmě v případě inzulínu samotná reakce vypadala trošku jinak, pod dlouhodobějším vlivem vyšších teplot se začne „rozpadat“. Což se projeví zejména v tom, že nedokáže až tak účinně pomoci vstřebávání glukózy do buněk. A stejně tak v případě antibiotik, ale i adrenalinu, může vystavení vyšším teplotám vést ke snížení jejich účinnosti.

Léky skladujte a převážejte uvážlivě

Přistupujte tedy během letního období uváženě ke skladování léků, ale také k tomu, jak léky převážíte na dovolenou. S teplým počasím a sluněním se u vody byste měli dávat pozor nejen na to, jak léky skladujete, ale také na riziko nežádoucích interakcí slunečního záření a léků, které jste užili.

Jak efektivně chránit léky před horkem?

Zde pro vás máme pár rad.

Pokud převážíte léky v autě, nenechávejte je v kufru auta

Stačí pár krátkých pauz na kávičku a nezbytný odpočinek, a léky se budou ve vedru vařit v kufru v teplotách vysoko přesahujících 30 až 35 °C.

Pokud na dovolenou letíte, zkuste vzít léky s sebou do příručního zavazadla

Vyhnete se riziku, že budou vystaveny vyšším teplotám na letištních plochách během nakládání a vykládání zavazadel.

V létě si léky neposílejte přepravní službou

Pokud si necháváte léky běžně doručovat poštou, změňte tento způsob alespoň během letního období na expresního kurýra nebo osobní návštěvu lékárny.

Pokud doma máte v létě horku, využijte chladničku

Máte-li ve vašem bytě teploty přesahující 26 °C, skladujte léky například ve sklepě nebo v chladničce.

Léky a slunce? To nejde k sobě

Rovněž nenechávejte léky na přímém slunci.

Sponzorováno

Léky nepatří do koupelny nebo prádelny

Neskladujte léky v místnostech se zvýšenou vlhkostí (například v koupelně, v blízkosti myčky nádobí apod.).

Většina léků se může rozkládat v horkých a vlhkých podmínkách, což způsobuje jejich ztrátu účinnosti. Nejlepší praxí je uchovávat léky na chladném a suchém místě. Vyhněte se skladování léků v koupelně a kuchyni (u myčky, digestoře).

Před užitím léky vizuálně zkontrolujte

7. Předtím, než léky užijete, věnujte pár vteřin jejich kontrole. Pokud se lepí na lahvičku, navzájem na sebe, nebo se změnil jejich běžný tvar, mohly teploty narušit jejich celistvost.

Věnujte pozornost specifickým pravidlům vašich léků

Většina léků musí být skladována při pokojové teplotě na suchém místě. Někdy však léky mají zvláštní pravidla. Zejména pokud začínáte s novým lékem, je důležité zeptat se lékárníka na rozdílné teplotní požadavky a data expirace.

Nitroglycerin

Kromě udržování tohoto léku mimo teplo, pacienti jej musí držet mimo sluneční světlo. Z tohoto důvodu lékárníci dávají nitroglycerin pacientům v jantarově zbarvené lahvičce, aby snížili množství světla, které k němu může dopadnout. Uchovávejte lék v původní lahvičce. Pokud je nitroglycerin vystaven světlu nebo opouští ochranu jantarově zbarvené lahvičky, lék rychle klesá a stává se neúčinným.

Inzulín a další injekce

Pacienti potřebují uchovávat inzulin v chladničce, aby byla zachována jeho účinnost do data expirace. V důsledku toho mnoho lidí skladuje svůj inzulín v lednici, dokud nejsou připraveni jej použít. Poté, co začnete používat injekční lahvičku s inzulínem nebo injekční stříkačku, jsou obvykle udržovány při pokojové teplotě. Zdokumentujte datum prvního použití, protože nové datum vypršení platnosti je založeno na tomto datu. Inzulin se teplem rozkládá, takže když si pacienti potřebují vzít inzulin z domu, je dobré si přibalit malý, snadno přenosný chladič, aby lék zůstal chladný.

Inhalátory a antikoncepce

Pacienti často přehlížejí své inhalátory, když pomyslí na své léky. Je ale důležité sledovat, kdy jste poprvé použili každý inhalátor, abyste určili datum expirace. Podobně pacienti musí sledovat, kolik dávek zbývá. Ujistěte se, že jste si objednali náhradu dříve, než dojdou všechny dávky.

PAMATUJTE: hormonální vaginální kroužky nebo bariérové ​​metody antikoncepce, jako jsou kondomy, mohou být méně účinné, když jsou vystaveny extrémním teplotám.

Tekutá antibiotika a další roztoky

Pacienti mohou potřebovat chladit jakákoli tekutá antibiotika, jinak ztrácejí účinnost. Zatímco mnoho kapalných roztoků musí zůstat v chladu, jiným se daří při pokojové teplotě. Pokud si nejste jistí, zeptejte se svého lékárníka.

Sponzorováno

A jak se o své léky staráte v létě vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si o lécích přečtěte

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva