Plody a prášek z baobabu – super pro naše zdraví 4.9/5 (10)

Sponzorováno

Plody a prášek z baobabu - super pro naše zdraví

Co je to vlastně ten Baobab?

Baobab (Adansonia) je opadavý strom z čeledi slézovitých a vyskytuje se přirozeně v Africe, Austrálii a na Madagaskaru. Strom je využíván zejména jako zdroj vody a potravy pro domorodé kmeny. Plody a listy se již dlouhá léta v přírodní medicíně využívají jako naturální lék na astma, jako repelent proti komárům či k léčbě různých alergických kožních onemocnění.

Z hlediska využití je baobab zajímavý vlastně celý

Kromě plodů, na které se v tomto textu zaměříme my, své využití mezi lidmi našla i jeho kůra, dužina kmene, šťáva, která vytéká z nařezaných míst, výhonky, výrůstky, obaly plodů, dužina, semena i listy. Zní to až neuvěřitelně co všechno se dá z tohoto majestátního stromu získat. Od oleje, přes rostlinné mléko, zeleninu (výhonky), mýdlo, nepravý tabák, textilie, provazy, rybářské sítě či náhrada kávy. V obrovských Baobabech je možné vybudovat dokonce bary, garáže či obyvatelné prostory.

Plody a prášek z baobabu

Plod baobabu, který může dorůst do velikosti avokáda až žlutého melounu, je na povrchu tvrdý, suchý, s houbovitou dužinou, která ukrývá množství fazolovitých semen. Plod obsahuje nejvyšší podíl antioxidantů z známých druhů potravin, 2x více než goji a více než borůvky či granátové jablko. Je významným zdrojem vitamínu C.

Nejlepší prášek z baobabu je přirozeně prášek ze syrového plodu, zpracovaný šetrným způsobem tak, aby se zachovaly všechny pozitivní vlastnosti.

Raw baobab prášek je nejlepší volbou, protože obsah vitamínu C a dalších důležitých látek (mimo jiné významných enzymů) je zachován. Tradičně se baobabová dužina nechá uschnout uvnitř tvrdého plodu a potom se proseje, díky čemuž se získává bledý prášek unikátní aroma a chuti. Někteří v něm cítí citrusy nebo karamel.

Sponzorováno

Co se týče nutričních látek, je baobab skutečná hvězda. Ne nadarmo ho mnozí označují za superpotravinu tisíciletí.

Co prášek z baobabu vlastně obsahuje?

Je toho opravdu hodně. 100 gramů baobabového prášku obsahuje:

 • 107 mg vitaminu C,
 • 2188 mg draslíku,
 • 0,66 mg mědi,
 • 5,94 mg železa,
 • 317 mg vápníku,
 • 148 mg hořčíku,
 • 63 mg fosforu,
 • 0,81 mg zinku,
 • 33,8 g pektinu
 • celkově až 50 g vlákniny
 • Obsahuje také 2,1 g bílkovin a pouze 0,1 g tuku.

Díky těmto nutričním hodnotám je baobab možné použít bezprostředně po tréninku na doplnění elektrolytů, jednoduše rozmícháním 2 čajových lžiček v litru čisté vody.

Jak užívat prášek z baobabu?

Denní příjem baobabového prášku pro zachování jeho přínosu pro naše zdraví je 1 čajová lžička. V obdobích zvýšené zátěže organismu (například během stresu, nemoci nebo intenzivních tělesných či psychických výkonů) je vhodné dávku zvýšit na 2 čajové lžičky.

V podstatě můžete baobab uplatnit ve všech raw receptech, podobně jako mleté ​​ořechy či rostlinné mouky nebo různé dochucovadla (karob, matcha atd). Baobab je skvělou složkou smoothies, různých koláčků, studených polévek, dipů, dresingů, pudinků, muffinů, salátů, proteinových shaků či dokonce zmrzliny.

Sponzorováno

Získávání baobabového prášku je ekologické a etické, vhledem k tomu, že při jeho zpracování najde práci mnoho lidí a sběr baobabových plodů napomáhá zachování přirozené populace těchto stromů v jeho původním prostředí.

A co si dále o baobabu přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva