Sponzorováno

Bylinky k jídlu a konzumaci – jedlé květy léčivých rostlin – zkusíte je? 4.93/5 (14)

Jedlé květy rostlin...

Jedlé květy rostlin…

Květy jetele, bezu či sedmikrásky obsahují kromě vitaminů a minerálů i různé léčivé látky. Ale pozor. Samozřejmě, zkoušejte jíst pouze ty druhy, které bezpečně znáte a víte, že nejsou jedovaté. Nekonzumujte je však ve velkém, stačí pár kousků na osvěžení jídelníčku.

Začněte s květy opatrně

Pokud z květů odstraníte tyčinky a pestíky nebo použijete pouze umyté lupínky květů, můžete si je dopřát, i když jste alergičtí na pyl. Nepoužívejte květiny, které byly chemicky ošetřované nebo napadené škůdci či chorobami. Vyhněte se sbírání květů na znečištěných plochách, kde se pohybuje mnoho zvířat, v blízkosti silnic, továren či v městských parcích.

Šup s květy do kuchyně!

Lupínky z květů či celými hlavičkami květin si ozdobte pokrmy, nápoje, saláty a dezerty. Nejprve je však dobře umyjte. Jejich účinek nebude vzhledem k množství, které sníte, tak výrazný jako při pití čaje ze stejné rostliny, ale pokud je zkonzumujete začerstva, obohatí váš organismus i o různé enzymy. Do pokrmů je přidávejte až na závěr přípravy.

Jedlé květy léčivých rostlin

Levandule

Využití jejích květů je univerzální, hodí se na dochucení a ozdobení každého sladkého pokrmu včetně kávy latté či cappuccina.

Bez černý

Květy sbírejte na počátku kvetení. Připravte si je jako teplý dezert, namočené v palačinkovém těstě, vypražené a posypané moučkovým cukrem. Ozvláštněte nimi i bílé víno či sekt. Více si o černém bezu přečtěte zde.

Divoká růže

Díky ovocné sladké chuti můžete její lupínky zbavené bílé dolní části přidat do ovocných salátů, sladkých pomazánek, nápojů nebo jimi dekorovat hotové dezerty. Růžovou vodu získanou destilací odvaru z lupínků rádi používají cukráři.

Sponzorováno

Pampeliška

Lupínky z mladých květů mají sladkou medovou příchuť. Ozdobte jimi sladkou kaši nebo ovocný salát.

Lichořeřišnice

Pikantní chuť lichořeřišnice využijete k dotvoření slaných jídel, například pomazánek a salátů.

Měsíček

Květiny chutnají kořenitě a hodí se spíše do slaných pokrmů, například na ozdobení polévek, rýže a zeleninových salátů. Přesvědčte se, zda bílé konce lupínků nejsou hořké.

Sléz

Květ má nakyslou chuť. Naplňte ho slanými či sladkými nádivkami a nabízejte jako předkrm.

Jetel

Květy jetele jsou medově sladké. Můžete je přidávat do ovocných salátů.

Fialka

Vaše dezerty, zmrzlina i nápoje dostanou s její květy šmrnc. Chutnají nasládle. Použijte čerstvé květy fialky nebo je zlehka namočte do rozšlehaného bílku, obalte v moučkovém cukru a nechte uschnout.

Sedmikráska

Vynikne jako tečka na závěr na tvarohových pomazánkách, slaných i sladkých, v listových i ovocných salátech.

A nejsou jedovaté?

Máte obavy, zda v případě konzumace čerstvých květů nejde jen o nebezpečný módní výstřelek a zda ve skutečnosti nejsou jedovaté? Buďte bez obav. Většina bylin je vhodná pro úpravu nebo konzumování začerstva, tehdy má i více využitelných látek, které se sušením a skladováním znehodnocují – například vitamin C nebo různé enzymy.

Obecně existují i jedovaté rostliny, kterým se obloukem vyhněte, jako například:
– Konvalinka vonná
Rulík zlomocný
– Vraní oko čtyřlisté
– Bledule jarní
– Sněženka předjarní

Opět rada na závěr: Sbírejte jen ty léčivé rostliny, které bezpečně na 100% poznáte!

TIP NA ČTENÍ: Čínská bylinná terapie

VIDEO: Jedlé jarní rostliny

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva