Čaj Matcha a zdraví – udělejte si nezapomenutelný rituál s čajem matcha 4.91/5 (11)

Sponzorováno

matcha-caj-ritualNa čaj matcha dnes můžeme slyšet chválu z mnoha stran. Pokud jste jej ještě nevyzkoušeli, třeba vás následující informace na tento nápoj nalákají. Je možné jej zakoupit jako zelený práškový čaj a jedná se o nejvíce ceněný druh zeleného čaje vůbec. V Japonsku je tradičně podáván při slavnostních příležitostech. Matcha obsahuje mnoho vitamínů a antioxidantů, je možné s jeho pomocí načerpat životní energii a zároveň si vychutnat nezvyklou a podmanivou chuť.

Specifika pěstování a zpracování čaje Matcha

Je možné se o něm dozvědět z doby již několik tisíc let před naším letopočtem, disponuje tedy velmi dlouhou historií. Čaj pochází z Číny, odkud se následně dostal i do Japonska, kde se stal velmi oblíbeným. Je vyráběn z lístků čajovníku čínského, avšak jeho pěstování má mnohá specifika a jsou zde splňovány nemalé nároky. Již sazenice prochází velmi pečlivým výběrem. V období několika týdnů před sklizní se keře zastiňují, čímž dochází k vyšší produkci chlorofylu, theaninu a zvýšení podílu antioxidantů. To se odrazí na chuti i barvě výsledného produktu.

Sklizeň probíhá obvykle v květnu a je velmi krátká. Nejkvalitnější část sklizně bývá z první várky sebraných lístků. Lístky pak projdou horkou párou, díky níž se v nich udrží vše potřebné pro náš organismus. Páře jsou vystaveny jen na velmi krátkou dobu (pár vteřin) a následuje vysoušení při teplotě kolem 180 °C. Po zbavení se žilek a stopky přichází na řadu velmi důležitý způsob mletí. K jemnému mletí se používají tradičně žulové mlýnské kameny, technologií se při zpracování příliš nehýří a vše má svůj čas.

Blahodárné účinky čaje Matcha na naše zdraví

Čaj matcha by dříve byl užíván při léčbě otoků nebo zánětů. Má pro náš organismus přínos, pro který je využíván i klasický zelený čaj, a k němu ještě mnohé navíc. Je v něm vysoká koncentrace antioxidantů, které v našem těle likvidují volné kyslíkové radiály, a zpomalují tak stárnutí buněk.

Sponzorováno

Je vhodný jako prevence mnoha chorob (bývá udáván i jako prevence rakovinného bujení) a zároveň je ideálním nastartováním adekvátního energetického metabolismu. Při jeho konzumaci dochází též ke zrychlení metabolismu tuků, snížení hladiny cholesterolu v krvi a snížení krevního tlaku. Je velmi vyhledávaným spojencem při snaze zhubnout. Má však příznivý dopad i na náš psychický stav. Jeho pravidelné popíjení podporuje posílení vytrvalosti, zlepšuje koncentraci a celkově zvyšuje naši odolnost. Díky obsahu důležitých látek, jeho chuti, ale i celému rituálu při popíjení čaje se můžete oprostit od stresujících záležitostí všedního dne a zklidnit svou mysl.

Čajový rituál – jak správně připravit Matcha čaj

K přípravě matchy se již tradičně používá tzv. chawan. Jedná se o speciální čajovou misku, jejíž vnitřek by měl být dokonale jemný, stejně tak jako okraj. Je zapotřebí, aby žádné prohlubně či rýhy nebránily dokonalému rozmíchání čajového prášku. Důležitá je i stabilita chawanu na stolku. Při přípravě je nutné čajový prášek důkladně rozmíchat, spíše rychle rozšlehat, čímž je nápoj připraven ke konzumaci. Pro míchání se využívá bambusová metlička zvaná chasen, s jejíž pomocí vyšleháte bezchybný čaj. Na chasen si můžete pořídit i stojánek.

Pro dokonalou matchu je dále vhodné použít co nejměkčí vodu. Využívá se zhruba 1 gram prášku na 100 ml vytvořeného čaje. Matcha se nejprve prosívá čajovým sítkem, následně se rozmíchá v čajové misce. Vodu přivedete k varu stejně jako při zalévání jiného čaje, avšak necháte pak zchladnout na teplotu 50 – 80°C, která je pro přípravu nápoje ideální.

Další využití v kuchyni

Matchu můžete popíjet jako teplý čaj nebo přidat pár kostek ledu a získáte ledové osvěžení vhodné pro teplé léto. Sytě zelený prášek však nalezne využití i v kuchyni při vaření. S jeho pomocí je možné pokrmy ozvláštnit barvou, ale i chutí a vůní. Navíc své zdraví opět podpoříte díky obsahu prospěšných látek.

Lahodné je spojení matchy s jogurtem či sýrem cottage. Můžete přidat ještě ovoce nebo jinak dochutit dle vlastní fantazie. Prášek je možné použít i např. při přípravě palačinek nebo cupcakes, v nichž jej můžete přimíchat do těsta. Zkuste jej přidat třeba i do krémů či polev na dort, jistě zaujme na první pohled. Hosté mohou být oslněni též zmrzlinou z matchy. Pokud by vám klasicky prodávaný čaj přišel jako součást vaření přílišným plýtváním, jelikož jeho cena není zrovna nízká, je možné zakoupit matchu určenou coby kulinářskou ingredienci – je cenově dostupnější.

Co si ještě o čaji Matcha přečíst?

VIDEO: Jak připravit čaj Matcha

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva