Sponzorováno

Vertebrogenní režim – co to je a jak na něj? 4.81/5 (167)

Vertebrogenní režim - co to je a jak na něj?Mnoho pacientů odchází od neurologa, ortopeda nebo rehabilitačního lékaře s doporučením „vertebrogenní režim“. Jen málokdo však dokáže odhadnout, co si pod tím představit a lékaři se příliš neobtěžují s podrobným vysvětlením. Ale od toho jsme tady :)

Základní pravidla vertebrogenního režimu jsou jednoduchá

Ačkoli o některých detailech je možné polemizovat, hlavní doporučení, z nichž se tento režim skládá, jsou zde:

 • zatěžovat páteř pouze ve vzpřímené poloze (nepředklánět se – raději se skrčit do dřepu, nezvedat zátěž z předklonu apod.)
 • každodenně alespoň 5x (stačí 5 × 5 minut) si šetrně pocvičit, protáhnout ztuhlé svaly, uvolnit strnulou polohu např. v práci u počítače
 • spát podle možnosti na tvrdší podložce (ta klade páteři lepší, více fyziologický odpor) … v minulosti se dokonce doporučovalo spát na široké desce či na dřevěných dveřích :-)
 • nepřetěžovat páteř dlouhodobou jednostrannou polohou (chůze je lepší než stoj i sed, a při prvním náznaku zhoršení bolestí je vhodné polohu změnit)
 • pokud musíme sedět, tak raději na tvrdé židli bez opěradla než v měkkém křesle, dbát na nataženou páteř
 • břemena nosit jen v nezbytných případech, na krátké vzdálenosti – pozor na břemena, které jsou těžké a nevědomky je stokrát za den přeneseme (děti!); nejvíce páteř poškozují tašky přes rameno, batohy nošené jen na jednom rameni apod.
 • vyhýbat se vlhku – po osprchování nebo vykoupání se okamžitě osušit, dát pozor na zpocení zad (pod nevhodným oděvem nebo po fyzické námaze), pot okamžitě dosucha utřít
 • vyhýbat se chladu – svaly kolem páteře vytvoří v chladném prostředí tuhou desku, která způsobí ještě větší bolesti (obléci se vždy dostatečně teple, ale ne nadměrně kvůli snížení rizika zpocení se)
 • vyhýbat se průvanu – i krátké proběhnutí ve slabém oblečení ve studeném větru nebo doma v průvanu způsobuje reflexní stažení svalů a zvýraznění bolestivých obtíží
 • minimalizovat použití klimatizace doma ale zejména v autě (v případě vysokých teplot ponechat rozdíl oproti vnějšímu prostředí nejvíce 5 stupňů!)

 

Sponzorováno

Nejrizikovější situace:

Delší pobyt po koupání či sprchování bez oblečení, přechody z teplého do chladného prostředí a naopak, klimatizované prostory, ale zejména klimatizovaná auta (chladný a proudící vzduch = jisté zhoršení), nošení dětí dlouhodobě na jedné ruce (jednostranné – nesymetrické zatížení), zpocení zad pod batohem či v oblečení z nesavého oblečení …

Na závěr ukázka jednoduchého cvičení (přetažení) páteře, které můžeme praktikovat kdykoliv – doma, v práci či ve škole … důležité je natahovat se pomalu a ne trhnutím nebo švihnutím dopředu / dozadu nebo do stran.

Sponzorováno

protazeni-zad

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva