Sponzorováno

Mangold a zdraví – plný vlákniny a vitamínů 4.79/5 (14)

Mangold znali již staří Římané a Řekové. Věděli, že je velmi zdravý.

Mangold znali již staří Římané a Řekové. Věděli, že je velmi zdravý.

Dnes se mangold opět objevuje a používáme ho jako alternativu k špenátu, kapusty a jiným druhům listové zeleniny. Podívejme se blíže na jeho léčivé účinky.

Mangold upadl do zapomnění a je to škoda

 
Mangold je prastará zelenina, která po čase upadla do zapomnění. Dnes se opět objevuje a používáme ho jako alternativu k špenátu, kapusty a jiným druhem listové zeleniny. Mangold je ŘAPÍKATÁ A STONKOVÁ listová zelenina a jeho příbuzným je právě špenát. Je méně vydatný a mnohem citlivější na chlad, proto není tak rozšířený jako špenát. Mangold znali již staří Římané a jeho pěstování se později rozšířilo ze severní Itálie na západ do Francie a Švýcarska.

Mangold má blahodárný vliv na střevní mikroflóru

Mangold obsahuje hodně vlákniny, která má blahodárný vliv na střevní mikroflóru. Vláknina váže vodu a spolu s ní i tuky a toxiny. Mangold urychluje pasáž střev, odstraňuje zácpu a jiné zažívací problémy. Zde totiž platí, že čím kratší dobu se potrava zdrží v trávicím traktu, tím méně se tam rozkládá a hnije. Díky vysoké koncentraci vápníku, železa, hořčíku a vitaminu C. Mangold je důležitou dietní rostlinou.

Mangold a jeho vliv na zdraví

Podívejte se, jak mangold působí na naše zdraví:

Sponzorováno

 • Vitalitzuje mozek a nervy
 • Odstraňuje nervozitu a únavu, zlepšuje koncentraci
 • Odstraňuje zažívací problémy a detoxikuje střeva
 • Snižuje hladinu tuků v krvi
 • Posiluje imunitu, srdce a svaly
 • Chrání sliznice celého organismu
 • Zpevňuje kosti a zuby
 • Stimuluje krvetvorbu a okysličování buněk
 • Aktivizuje produkci hormonů a mentální svěžest

Listový a řapíkatý mangold

Dovezený mangold se u nás začíná objevovat počátkem léta a to pouze od června do července. Listový mangold je oblíbenější a rozšířenější než řapíkatý mangold, ten však můžeme použít jako chřest. Je to velmi lehká dietní zelenina s vysokým obsahem vitamínů a minerálních látek. Je mimořádně vhodná zejména pro starší lidi a seniory. Mangold obsahuje velké množství karotenů, který významným způsobem chrání sliznice. Obsahuje i velké množství komplexních sacharidů, je tedy výborným zdrojem glukózy pro mozek a nervy.

Co mangold obsahuje?

Je bohatý na vitaminy B, A a C, ale i na prvky jako draslík, hořčík, fosfor, železo a vápník, rutin a jiné.

Rutin a kvercetin, které spolu s kyselinou askorbovou (vitamin C) mají protisklerotické a protizánětlivé účinky. Kyselina listová působí příznivě na regulaci červených a bílých krvinek. V listech obsažené bioflavonoidy mají významný účinek při zánětu žil a posílení kapilár. Obsahuje i malé množství oleje s polonasycenými mastnými kyselinami, má vysoký podíl vlákniny a nízkou energetickou hodnotu, což je důležité při redukčních dietách. Ve fialovo zbarvených odrůdách se nacházejí antokyany, které mají také ochranný účinek na organismus.

Konzumujte mangold v rozumné míře

Mangold je zpravidla bohatší na kyselinu šťavelovou než špenát. Kyselina vytváří s vápníkem ve střevech nerozpustné sloučeniny a v případě nadměrné konzumace mangoldu zabraňuje tělu v zužitkování tohoto minerálu důležitého pro kosti. Ideální porce mangoldu na osobu je 150-200g.

Sponzorováno

A co vy? Měli jste někdy mangold?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva