Sponzorováno

Zvyšuje stres nitrooční tlak? Co říkají studie? 4.75/5 (12)

Oční lékaři nejsou v této problematice tak úplně za jedno. Je to kvůli tomu, že je obtížné kvantifikovat subjektivní zkušenosti v klinickém prostředí pomocí standardních metod testování a výzkumu.

Existuje však výzkum, který podporuje tvrzení, že stres má velký vliv na nitrooční tlak. V tomto výzkumu všechny stresory, které byly ve studii použity (byly tři), sice přechodně, ale celkem významně zvýšily nitrooční tlak. Navíc i mnoho odborníků v této oblasti bylo svědkem těchto účinků jak klinicky, tak v neoficiálních pozorováních od svých pacientů.

Role stresu v nitroočním tlaku

Ke snaze definovat stres ve světle vlivů nitroočního tlaku je třeba přistupovat opatrně, protože neexistuje univerzální definice stresu bez souvislostí s vhodnými zkušenostmi v kontextu. Stres, který zvyšuje oční tlak, nemusí vždy splňovat definici „negativní emoce“. Například mnozí lidé, kteří praktikují tonometrii doma (tedy doma provádí vyšetřovací metodu, kterou se měří nitrooční tlak), uvádějí, že nadměrná stimulace (pobyt v davu, na večírcích, filmech, sportovních akcích atd.) může také zvýšit nitrooční tlak.

Nitrooční tlak si můžete měřit i doma

Nitrooční tlak si můžete měřit i doma

Někteří pacienti se také ptali, zda stresující událost (hádka s dítětem dříve během dne kvůli domácím úkolům nebo tak něco) ovlivní jejich nitrooční tlak. Měl jsem sklon jim říct, že si nemyslím, že prožívání přechodného stresu v určitý den mělo velký účinek, a každopádně je to také součást života každého z nás. Existují pacienti, jejichž nitrooční tlak je již nějakou dobu dobře monitorován a jednoho dne přicházejí s nitroočním tlakem o 15-20 mm Hg vyšším než obvykle. Pokud se ptáte proč, mnoho z nich (troufám si tvrdit, že většina) vám řekne o velkém chronickém stresu – velmi nedávné smrti manžela / manželky, jsou uprostřed hořkého rozvodového řízení a podobně.

Pamatuji si, jak jednou přišel na moji kliniku kolega, abych mu poradil. Měl pacienta s vysokým nitroočním tlakem a chtěl vědět, jak postupovat při identifikaci příčiny, protože žádnou nemohl najít. Řekl jsem mu, aby se zeptal pacienta, zda mu nedávno nezemřel někdo z rodiny, nebo u něj náhodou nenastala nějaká jiná velká emocionální událost. Vrátil se za pár dní užaslý, a oznámil, že dvojče bratra pacienta skutečně zemřelo den předtím a také byli uprostřed přípravy pohřbu. Prostě stres.

Moje zkušenost s chronickým stresem (prodloužené rozvodové řízení, prodloužený žal nad smrtí v rodině atd.) může udržet nitrooční tlak dost vysoký a do značné míry nekontrolovatelný po celé měsíce. Zkoušel jsem různé trankvilizéry (léky zmírňující pocit úzkosti a duševního napětí), ale zdá se, že žádný z nich neovlivnil nitrooční tlak, ale možná nejsem dobrý ve výběru správného léku pro emocionální stav člověka. Nakonec se nitrooční tlak vrátil dolů na původní hodnoty, s výjimkou jednoho případu ženy s manželskými problémy, která řekla, že byly vyřešeny, ale ani pak nitrooční tlak příliš neklesl. Mohlo se stát, že to stále ještě zatěžovalo její mysl, to, že byla zrazena.

Sponzorováno

A také případ od mého kolegy:

„V průběhu let jsem měl řadu pacientů, kteří byli po dlouhou dobu dobře kontrolováni a jejichž nitrooční tlak vzrostl o 10 mm Hg několik týdnů po smrti manžela. Měl jsem také právničku, jejíž nitrooční tlak byl trvale 20 mm Hg, s výjimkou případů, kdy poté, co se dostala z hádky u soudu, to bylo 40 mmHg. Advokátka nebyla schopna snížit nitrooční tlak, navzdory užívaným lékům. Proto si myslíme, že u zvláště citlivých a vnímavých jedinců mohou některé stresory dokonce přerůst v glaukom!

Kromě výše uvedeného mnoho lékařů říká, že vysoký nárůst očního tlaku zaznamenali u pacientů, kteří prošli rozvodem, ztratili práci nebo měli jiné velké životní změny a stres.

Syndrom bílého pláště a nitrooční tlak

Syndrom bílého pláště, jak je vidět na zvýšení krevního tlaku během návštěv lékaře, také ovlivňuje oční tlaky mnoha (zejména těch s oční hypertenzí a/nebo glaukomem). Toto je další argument pro roli, kterou stres hraje v tlaku očí, a je demonstrován následujícími příklady:

  • Měření tonometrie při návštěvách lékaře bude mít v mnoha případech za následek nižší tlaky na po sobě jdoucí měření, když se pacient uvolní (nebo když jej provede sestra versus lékař).
  • Měření prováděná doma jsou obvykle nižší při bezprostředních po sobě jdoucích měřeních. Stejně jako v prvním bodě to ukazuje úzkost z očekávání na počátečních měřeních, a proto ukazuje účinek stresu.
  • Při návštěvě lékařů v ordinaci byly hlášeny vyšší hodnoty než doma těmi, kteří se sami hodnoty monitorují. To může být způsobeno nesrovnalostmi v typu používaných tonometrů, ale někteří uvedli, že si své tonometry odvezli do ordinace, aby provedli srovnání vedle sebe, aby toto vyloučili.

Stres také narušuje rovnoměrný krevní oběh, což má za následek snížené a nekonzistentní prokrvení zrakového nervu. A konečně, stres také ovlivňuje schopnost dosáhnout klidného, ​​regeneračního spánku a poruchy spánku byly zahrnuty do rizikových faktorů glaukomu. Neexistuje žádná nemoc, která by nebyla zhoršena stresem, a glaukom či nitrooční tlak není výjimkou!

Sponzorováno

Stres prostě není náš kamarád.

A dále si o stresu přečtěte

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva