Sponzorováno

Jóga ke zmírnění příznaků deprese a přílišného stresu 4.85/5 (13)

 • I když si možná myslíte, že protahování, dýchání a zaměření na vaši pozici nemohou zlepšit vaši psychickou pohodu, opravdu existuje stále více důkazů, že jóga může být účinná při snižování deprese.
 • Tradiční léčba deprese obvykle zahrnuje kombinaci psychoterapie a léků. Ale ne každý dobře reaguje na tyto typy léčby založené na důkazech. Ve skutečnosti pouze jedna třetina jedinců pocítí úlevu při léčbě antidepresivy a konvenční léčbou.
 • V posledních letech roste zájem o praktiky mysli a těla, které mohou zlepšit psychickou pohodu. Zejména jóga zaznamenala v posledním desetiletí prudký nárůst popularity.
 • Existuje mnoho studií, které zjistily, že jóga může snížit příznaky deprese. Ve skutečnosti některé studie zjistily, že jóga je minimálně stejně účinná jako antidepresiva a cvičení při snižování příznaků deprese.
 • Jóga nabízí takřka okamžitou úlevu a také dlouhodobé snížení symptomů stresu a depresí. Také snižuje závažnost symptomů a zvyšuje míru remise léčby.

Pravidelné provádění jógových pozic může být skvělým způsobem, jak snížit stres a příznaky deprese

Pravidelné provádění jógových pozic může být skvělým způsobem, jak snížit stres a příznaky deprese

Jak vlastně jóga ovlivňuje depresi?

Existují studie, které celkem podrobně zkoumají vztah mezi jógou a depresí. Obecně jsou randomizované kontrolované studie nejlepšími způsoby, jak ověřit výsledky studie. Nedávné studie naznačují, že jóga může:

 • snížit negativní dopad stresu na člověka
 • pomoci při úzkostech a depresích
 • být samouklidňující technikou podobnou meditaci, relaxaci a cvičení
 • zlepšit energii

Jak asi víte, jóga je fyzické cvičení, které zahrnuje různé pozice těla, dýchací techniky a meditaci. Terapie může pomoci s depresí a vašimi příznaky, jako jsou potíže s koncentrací nebo i ztráta energie.

Mnoho lidí používá jógu ke zvládnutí:

 • duševních a emocionálních problémů, jako je stres, úzkost nebo deprese
 • stavů a poruch, jako je stálá bolest v kříži
 • chronická či dlouhodobá bolest
 • umí prostě nastolit celkové zdraví a pohodu

Lekce jógy dnes najdete v mnoha fitness nebo wellness studiích i na malých městech.

Jak funguje jóga při zvládání deprese?

Studie tvrdí, a odborníci to potvrzují, že jóga může být velmi účinná při léčbě deprese. I když jóga není vaší silnou stránkou, kombinace meditace a fyzického pohybu poskytuje dva důležité prvky pro zmírnění deprese. Meditace pomáhá přivést člověka do přítomného okamžiku a umožňuje mu vyčistit mysl. Kontrolované, soustředěné pohyby také pomáhají posílit spojení těla a mysli.

Podle jedné studie jsou i dechová cvičení účinná při snižování symptomů deprese. Možná vám pomůže právě jóga, protože cvičení se zaměřuje na hluboké, kontrolované dýchání.

Jóga zlepšuje náladu a navozuje relaxaci

Jako cvičení je jóga přirozeným způsobem, jak zvýšit produkci serotoninu. Podle studií hraje produkce serotoninu roli v léčbě deprese. Předpokládá se totiž, že serotonin hraje hlavní roli v pocitu štěstí. Jedna studie také ukazuje, že lidé s depresí mají nižší hladiny serotoninu.

Jóga je také zvláště užitečná pro svou jemnou, relaxační a uklidňující povahu. Každá pozice je flexibilní, takže ji mohou cvičit lidé všech úrovní. Váš instruktor bude klást důraz na dýchání, koncentraci a plynulý pohyb. Bude vás také povzbuzovat, abyste se zaměřili na pozitivní obrazy, abyste uklidnili tělo a mysl.

Jóga ke snížení stresu a úzkosti

Jóga také zvyšuje variabilitu srdeční frekvence (HRV), neboli změnu času mezi srdečními údery, tím, že zvyšuje relaxační odezvu nad stresovou odezvou v těle. Vysoká HRV znamená, že vaše tělo se lépe samokontroluje nebo se přizpůsobuje, zejména pak stresu.

Jóga také může:

Sponzorováno

 • snížit klidovou srdeční frekvenci
 • nastolit nižší krevní tlak
 • usnadnit dýchání
 • zvýšit toleranci bolesti

Jedna studie dokonce zjistila, že lidé, kteří byli více ve stresu, měli nižší toleranci bolesti. Vše je to propojené.

Typy jógy

Možná znáte některé jógové pozice, jako je předklon ve stoje, ale věděli jste také to, že různé styly jógy se liší rychlostí a přístupem? Jaký styl jógy funguje nejlépe na depresi?

Některá studia mohou dokonce nabízet různé styly, jako je Vinyasa ve vytápěné místnosti nebo i Aerial jóga, která je prováděná ve vzduchu. Pózy děláte v látkové houpací síti. Váš instruktor vám ukáže, jak upravit své tělo pro pozice, které mohou být pro začátečníky obtížnější.

Pokud dáváte přednost cvičení jógy v soukromí, můžete vyzkoušet individuální terapii s instruktorem jógy nebo si jógu zacvičit sami doma při sledování instruktážního videa.

Jóga vám s depresí a stresem může krásně pomoci

I když si možná myslíte, že protahování, dýchání a zaměření na vaši pozici nemohou zlepšit vaši psychickou pohodu, existuje stále více důkazů, že jóga může být účinná při snižování deprese.

Deprese je celosvětově převládající problémový stav duševního zdraví a je hlavní příčinou invalidity u dospělých ve věku do 45 let. Většina jedinců s depresivní poruchou uvádí pouze 50% snížení symptomů při použití standardní léčby deprese.

Mechanismy, které jsou základem deprese, zůstávají špatně pochopeny, i když stres a jeho koreláty přispívají k mnoha aspektům fenomenologie deprese. Stres a deprese jsou tedy jasně propojeny, protože stres může urychlit nebo zhoršit příznaky deprese a deprese může být příčinou a/nebo výsledkem akutního nebo chronického stresu.

Proto použití dalších terapeutických přístupů k řešení stresu a deprese, jako jsou doplňkové terapie včetně jógy, může významně přispět ke snížení symptomů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Jóga pro stavy úzkosti, vnitřní tenze a depresí

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva