Sponzorováno

Chronický únavový syndrom (myalgická encefalomyelitida) nesouvisí s leností – příznaky, příčiny, léčba 4.89/5 (19)

  • Chronický únavový syndrom, známý také jako myalgická encefalomyelitida, je komplexní stav charakterizovaný dlouhodobou únavou, která není zlepšena odpočinkem a která obvykle není způsobena jinými známými onemocněními.
  • Kromě únavy může chronický únavový syndrom zahrnovat i další příznaky, jako jsou bolesti svalů a kloubů, poruchy spánku, potíže s koncentrací a pamětí, bolesti hlavy, citlivost na světlo a zvuky, a další.
  • Příčiny chronického únavového syndromu nejsou zcela jasné, ale mohou zahrnovat kombinaci genetických, imunitních, virových a environmentálních faktorů.
  • Diagnóza chronického únavového syndromu je obvykle stanovena na základě vyloučení jiných možných příčin únavy a příznaků.
  • Léčba může znamenat různé strategie, včetně léčby příznaků, fyzioterapie, psychologické podpory a managementu stresu.

Chronický únavový syndrom nesouvisí s leností - příznaky, příčiny, léčbaChronický únavový syndrom – tato diagnóza je trochu oříškem – pro lékaře, jak ji diagnostikovat, při hledání příčiny, při prevenci, ale též při tom, jak ji vlastně chápat. Důvod vzniku ani léčba zde nejsou nikterak jasné. To bohužel působí dosti nepříjemně pro nemocné, kteří se mnohdy navíc potýkají s nepochopením okolí. Mnoho lidí může jejich obtíže považovat za lenost nebo hypochondrii.

Chronický únavový syndrom má velmi nenápadný začátek

Celá situace se obvykle rozvine takto: Člověk prodělá banální nachlazení. Zbaví se jeho nepříjemných symptomů (rýmy, kašle), ale stále zůstává nadměrná únava. V prvních dnech si řeknete, že je to běžné. Postihla vás přece nemoc, tak chvilku potrvá, než se dá tělo zase kompletně do pořádku. Tato únava však neustupuje.

A neustupuje po týdnu, po měsíci, ani za dva měsíce. Rázem je jakékoliv běžné fungování zcela vyčerpávající. Ráno vás ničí již jen představa toho, že máte vylézt z postele, doplazíte se do práce, fyzicky i psychicky
se cítíte na dně, výkonnost nulová, doma tak akorát odpočíváte, nezbývá energie na výlet s rodinou, na pokec s přáteli, ani na jakýkoliv koníček.

Příznaky únavového syndromu

Nemoc s sebou opravdu kromě ztráty energie nese i další fyzické příznaky. Jako by celé tělo postupně vypovídalo službu, odmítalo spolupracovat a fungovat tak, jak by mělo. Objevují se potíže plynoucí z nízké imunity, ale i třeba problémy se soustředěním nebo s pamětí. Nemocní si často stěžují na zvýšenou teplotu, bolesti hlavy, celkovou bolest těla, bolest kloubů, bolest v krku, závratě a poruchy spánku. Nemají motivaci k práci, nechuť se objevuje ve vztahu ke sportu, ale i třeba k sexu s partnerem.

Příčiny únavy nejsou stále objasněny. Z medicínského pohledu se únava bere jako subjektivní příznak, čili problém, který vnímáme, ale který se běžným lékařským vybavením nedá změřit, a následně i potvrdit.

Mezi příznaky chronické únavy patří:

  • Zhoršená paměť a koncentrace.
  • Extrémní vyčerpanost a únava (bez zjevné příčiny).
  • Dlouhé období letargie, či poklesu výkonnosti.
  • Nevysvětlitelné bolesti svalů, kloubů, hlavy a krku.
  • Zvětšené lymfatické uzliny v oblasti krku a paží.
  • Spánek, který nepřináší osvěžení.

Diskutabilní viník

Jako chronický únavový syndrom se obvykle označuje situace, kdy stav nepřekonatelné únavy trvá šest měsíců a déle. Nemalou měrou tedy poznamenává i další sféry života a není možné se jí zbavit. Ani po odpočinku totiž není patrné zlepšení a nové nabrání energie do potřebných aktivit.

Bohužel příčiny vzniku tohoto onemocnění nejsou známé.
Existuje zde více teorií, avšak ani u jedné není na 100% jasné, že by opravdu byla viníkem vzniku únavového syndromu. Vedou se zde spekulace o vlivu dědičnosti, ale též o možných infekčních původcích. Některé studie zase na první místo rizika vzniku syndromu kladou psychické nastavení jedince.

Léčba chronického únavového syndromu

Pokud u vás tedy dlouhodobě trvá stav vyčerpání, jistě máte pak snahu tuto obtěžující skutečnost nějak řešit, a vydáte se tedy za lékařem. S největší pravděpodobností vás čeká anabáze všelijakých vyšetření, která budou sloužit k tomu, aby se vyloučila jiná možná onemocnění. Lékař většinou musí vyloučit:

Sponzorováno

  • chronická a infekční onemocnění,
  • nedostatek vitamínů, selenu, zinku,
  • zhoubné nádory,
  • selhávání orgánů,
  • chronický alkoholismus a drogové závislosti.

Doporučuje se kompletní vyšetření praktickým lékařem. Samozřejmostí je podrobná anamnéza, fyzikální a laboratorní vyšetření.

Chronický únavový syndrom samozřejmě nelze poznat dle krevních testů či rozboru moči, jelikož se jedná o problém duševní. Poté, co tedy lékař vyloučí jiná onemocnění, může začít uvažovat nad touto diagnózou. Není tomu ale tak dlouho, co někteří lékaři tuto nemoc odmítali jako diagnózu vůbec chápat.

Nejasná léčba

Léčba se pak soustředí zejména na potlačení jednotlivých symptomů choroby, bývají využívány různé léky (antidepresiva, psychostimulancia – tj. látky a léky stimulující psychickou činnost, odstraňují únavu, zvyšují psychomotorické tempo). Neexistuje však nic, co by dokázalo chorobu zcela zvrátit a donutit ji, aby přestala narušovat život nemocného. Uplatňují se zde různé přístupy, je možné začít více dbát na zdravý životní styl, někdo pochvaluje určité doplňky stravy nebo přístupy alternativní léčby (např. akupunktura, homeopatie). Řešení je však obvykle dlouhodobé, kolísá jeho účinnost a podaří se spíše minimalizovat dopad nemoci na život člověka.

Pro nemocné je obtížné též nepochopení okolím, kdy mohou být snadno považováni za lenochy a simulanty. Přestože by svůj stav rádi řešili a byli v životě více aktivní, tento syndrom jim to nedovoluje.

Doporučená léčba

Na následujících řádcích se pokusíme shrnout základní svépomocné opatření proti únavovovému syndromu:

1. Změna stravovacích návyků

Po velké porci nedělního oběda, si nejeden z nás zajde odpočinout na gauč. Objemné, s vysokým množstvím kalorií, tedy nejsou správná volbou pro člověka, kteří trpí chronickou únavou. Pro tyto pacienty se doporučuje lehká, pestrá, vyvážená strava. Doporučuje se jíst často, malé porce. V rámci prevence anémie (chudokrevnosti), bychom měli konzumovat maso, vnitřnosti, vejce, ryby, luštěniny, cereálie, ovoce, zeleninu a dbát o pravidelný pitný režim.

2. Zvládání stresu, relaxace, dostatečná fyzická aktivita

Je nesmírně důležité, zda umíte odpočívat, relaxovat, eliminovat veškerý stres, nahromaděný během dne. Zvládání stresu a životně těžkých situaci, je nejen prevencí únavy a depresivních poruch, ale i dobrým předpokladem pro rychlou rekonvalescenci. Mějme své koníčky, aktivity, které nás těší, športujme do takové míry, jak nám to dovolují naše fyzické předpoklady a věk.

3. Kvalitní a dostatečný spánek

Dobrý spánek je nezbytnou podmínkou boje proti únavě. Potřeba spánku je však individuální – odvíjí se od věku, stupně aktivity a jiných okolností. Udává se, že průměrnému člověku by mělo stačit 6 – 8 hodin. Jsou však lidé, kterým stačí 5 hodin, ale někteří potřebují 10 – 12 hodin.

4. Zkuste doplňky stravy, které vás nakopnou

Na zmírnění únavy často saháme po šálku kávy, či silného čaje. Dobrým zdrojem kofeinu nebo jiné látky, která vás nakopne, jsou však i jiné produkty:

  • guarana – výtažky z plodu jihoamerické liány Paullinia cupana,
  • maté – jihoamerický čaj z rostlinky Ilex paraguariensis.
  • třezalka (Hypericum perforatum) – buď jako sypaná bylina (na přípravu čaje), nebo jako výtažek účinné látky (v tabletové formě); třezalka se s oblibou využívá při nespavosti a poruchách nálad,
  • echinacea (Echinacea purpurea) – využívá se pro imunostimulační účinek (zejména při virových infektech),
  • ženšen (Panax ginseng) – používá se jako podpora při nespavosti, zlepšuje paměť a myšlení, soustředěnost a stimuluje imunitní systém; na trhu je však mnoho preparátů, ve kterých je obsah účinné látky (ženšenu) téměř nulový; zároveň tato léčiva interagují s jinými léčivy; proto bychom měli dbát o jejich správné použití, a raději se poradit s odborníkem,
  • hořčík, zinek a Q10.

Co si dále o chronickém únavovém syndromu přečíst?

VIDEO: Chronický únavový syndrom

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva