Sponzorováno

Esenciální olej Yzop ducumbens (Hyssopus officinalis var. Montana) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.82/5 (11)

 Hyssopus officinalis

Hyssopus officinalis

Popis esenciálního oleje Yzop ducumbens

Yzop ducumbens (Hyssopus officinalis var. Montana), někdy také nazývaný yzop horský patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Je to vytrvalý 20 až 40 cm podkeř s drobnými, kopinatými, stálezelenými listy. Jeho zvláštností jsou klenuté větve. Květe dvoulaločnými tmavě fialovými, velmi aromatickými květy. Pochází hlavně ze Středomoří. Esenciální olej se získává parovodní destilací kvetoucích vrcholků rostliny. Výnos je stejný jako u Yzopu lékařského.

Esenciální olej z yzopu horského je jemnější než yzop lékařský, obsahuje podstatně menší množství ketonů. Používá se jako prostředek proti respiračním infekcím, jako mykolytikum, pro podporu imunitního systému, koncentrace, při úzkostech, fyzické i duševní únavě, při stresu. Při kožní aplikaci funguje proti zánětlivým ložiskům, je výborný proti virovým i bakteriálním infekcím.

V kosmetických produktech funguje také jako mírný konzervant. V aromapsychologii se indikuje při nervovém vyčerpání.

Botanický název: Hyssopus officinalis var. Montana
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Kvetoucí vrcholky
Země původu: Středomoří
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Obsah účinných látek

Terpenoxidy (60%): 1,8 cineol (20-50%), trans-linalool oxid, monoterpeny (15-20%): alfa-pinen a beta-pinen, limonen, kamfen, myrcen, sabinen, monoterpenoly: linalool, alfa-terpineol, ketony: iso-pinokamfon (1-5%), kafr.

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Yzop ducumbens

  • Působí jako nervové tonikum,
  • tonikum respiračního systému,
  • antikatarální,
  • expektorant,
  • působí proti infekcím a jako mykolytikum.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Jemně žlutá, průhledná kapalina.
Aroma: Příjemné, bylinné.

Účinky esenciálního oleje Yzop ducumbens

Je vhodný při:

  • úzkostech
  • stresu
  • jako protivirový prostředek
  • při respiračních onemocněních
  • u kožních plísní

Kontraindikace

Je kontraindikován u těhotných žen, u kojících matek a dětí do šesti let věku. Vzhledem k obsahu 1,8-cineolu je nutná opatrnost u astmatiků a epileptiků. Může reagovat s některými druhy léků. Je potřeba dělat striktní rozdíl mezi yzopem lékařským a yzopem ducumbens. Yzop lékařský patří do rukou zkušeného aromaterapeuta, protože má silný neurotoxický potenciál. Neaplikujte esenciální olej na kůži nezředěný. Může způsobit alergickou reakci.

Sponzorováno

Je vhodný k difúzi v omezeném čase, nejdelší doba používání je maximálně osm dní po sobě. Aplikuje se také kožně. Při difuzování nakapejte jednu kapku do aromalampy nebo difuzéru, u dospělých nechejte difuzovat maximálně dvakrát denně po dobu 30 minut, u větších dětí dvakrát denně po dobu 15 minut. Neužívejte vnitřně.

Mrkněte na další články o esenciálních olejích

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva