Sponzorováno

Dyspepsie – bolest nebo nepohodlí v horní části břicha – příznaky, příčiny a léčba 4.84/5 (38)

 • Dyspepsie je termín používaný k popsání bolesti nebo nepohodlí v horní části břicha nebo diskomfortu spojeného s trávením. Je to běžná porucha, která může mít různé příčiny a může se projevovat různými symptomy.
 • Příznakem je zejména bolest nebo nepohodlí v horní části břicha. Tato bolest může být pociťována jako pálení, tlak, plnost nebo neustálý nepříjemný pocit v oblasti žaludku.
 • Dyspepsie může způsobit nadměrnou tvorbu plynu, což může vést k pocitu nadýmání, plynatosti a nepohodlí v břiše.
 • Někteří lidé s dyspepsií mohou pociťovat nevolnost, která může být spojena s úzkostí nebo nepohodlím.
 • Dyspepsie může způsobit nepříjemné pocity nebo symptomy, které se zhoršují po jídle, jako je pálení žáhy, pálení žáhy nebo pálení jícnu.
 • Příčiny dyspepsie mohou být různé a mohou zahrnovat nadměrnou konzumaci alkoholu, kouření, stres, nedostatek spánku, nezdravé stravovací návyky, gastritidu (zánět žaludeční sliznice), žaludeční vředy, refluxní ezofagitidu, braní určitých léků nebo závažnější onemocnění, jako je Helicobacter pylori infekce nebo gastroezofageální refluxní onemocnění (GERD).
 • Léčba dyspepsie závisí na příčině a závažnosti příznaků. Mohou zahrnovat změny životního stylu, jako je úprava stravy, omezení stresu a zlepšení spánku, a užívání léků k tlumení symptomů, jako jsou antacida či inhibitory protonové pumpy. V některých případech může být nutné další vyšetření a léčba podle doporučení lékaře.

Dyspepsie - příznaky a léčbaDyspepsie je odvozena od řeckých slov dys a peptein, což znamená špatné trávení. Jde o soubor trávicích potíží, které mohou být projevem různých onemocnění, zejména gastrointestinálního traktu (trávicí soustavy). Projevuje se bolestmi břicha, pocity plnosti či nadýmáním.

Dyspepsie a její druhy

Podle České gastroenterologické společnosti se dyspepsie klasifikuje jako:

 1. Nevyšetřená dyspepsie – vyšetřením nebylo stanoveno, že příčinou poruch je organické poškození.
 2. Organická dyspepsie – je zapříčiněna organickým poškozením zažívacího traktu.
 3. Funkční dyspepsie – organicita byla vyšetřením vyloučena.
 4. Sekundární dyspepsie – její příčina je mimo trávicího trakt.

Jako funkční dyspepsii označujeme soubor bolestivých či nepříjemných příznaků, které mají svůj původ v trávicím traktu, často jsou vázány na příjem potravy. Na rozdíl od dyspepsie organické a sekundární není u dyspepsie funkční přítomna organická (lékařsky zjistitelná) příčina.

Podle endoskopických výsledků příčiny dyspepsie mají následující procentuální zastoupení:

 • 57% – jde o funkční dyspepsii
 • 18% – peptický vřed (vřed některé části trávicí trubice)
 • 15% – ezofagitida (zánětlivé onemocnění jícnu)
 • 8% – duodenitida (zánět dvanáctníku)
 • 2% – karcinom žaludku (rakovina žaludku)

Histologicky je prokázána jako častá příčina funkční dyspepsie gastritid infekce H. pylori (bakterie, která je jednou z častých příčin gastritid a žaludečního vředu.)

Jaké jsou příznaky dyspepsie

Dyspepsie je termín používaný k popsání bolesti nebo nepohodlí v horní části břicha nebo diskomfortu spojeného s trávením

Dyspepsie je termín používaný k popsání bolesti nebo nepohodlí v horní části břicha nebo diskomfortu spojeného s trávením

 

Pro dyspepsii jsou příznačné:

1. bolesti v oblasti středové osy
2. diskomfort lokalizován kolem středové části břicha, který se neprojevuje bolestí, ale subjektivními negativními pocity jako jsou:

 • pocit plnosti: nepříjemný pocit přetrvávání potravy v žaludku
 • nafukování horní části břicha: pocit tlaku v horní části břicha
 • nevolnost: choulostivý, nepříjemný pocit s nevolností
 • časná sytost, která se projeví nechutí jíst i když příjem potravy je malý

U příznaků dyspepsie je podstatné rozlišovat lokalizaci bolesti. Za dyspepsii se nepovažuje bolest v pravé nebo levé části hypochondrie (hypochondrium je párová oblast uložena v oblasti břicha pod žebrovými oblouky), ale jen bolest kolem středové čáry břicha. Výskyt dyspepsie je stejný u obou pohlaví a nejčastěji se vyskytne u lidí ve věku 20 – 40 let.

Dyspepsie a onemocnění, která ji mohou způsobit

Některá onemocnění, které mohou způsobovat dyspepsii:

Sponzorováno

Jak se dyspepsie diagnostikuje?

Diagnostická vyšetření mají být stanovena individuálně u každého pacienta, a proto je důležitá podrobná anamnéza (rozhovor lékaře s pacientem, při němž zjišťuje lékař od pacienta jeho zdravotní potíže). Lékař nemocného poslouchá a klade mu cílené otázky. Kompletní anamnéza obsahuje nejen údaje o zdravotním stavu nemocného od jeho narození až do doby rozhovoru ale také zdravotní údaje o jeho pokrevních příbuzných a také jeho sociální a pracovní poměry.

Do základního laboratorního vyšetření je vhodné zařadit stanovení kompletního KO (krevního obrazu), FW (sedimentace), CRP (C reaktivního proteinu), stanovení glukózy, urey (močovina), kreatininu, Bi, AST, ALT, GMT, ALP, amylázy v séru a chemické vyšetření moči a jeho sedimentu. Někdy se dělají i parazitologické vyšetření stolice a US břicha a endoskopické vyšetření.

Nejlepším diagnostickým testům na vyloučení strukturální příčiny je EGD (Esophagogastroduodenoskopie – vyšetření pomocí endoskopu, kdy doktor přímým pohledem vidí vnitřní stěnu jícnu, žaludku a dvanáctníku). EGD je vhodné vyšetření hlavně když pacient neužívá antisekreční léčbu (užívání léků na neutralizaci snížení vylučování žaludeční kyseliny). Pomocí testu močoviny a histologického vyšetření se stanovení bakterie H. pylori a provedou se radiologické vyšetření dvojitým kontrastem. Při diferenciální diagnostice je nutné analyzovat všechny možné příčiny způsobující organickou nebo sekundární dyspepsii.

Léčba dyspepsie

V případě organické nebo sekundární dyspepsie je léčba zaměřena na základní onemocnění, které je příčinou dyspepsie. Léčba zahrnuje poučení pacienta o příčině jeho trávicích problémů a doporučení o dodržování dietních pokynů, zabezpečení odpočinku, dostatku spánku a relaxu a dalších pravidel správné životosprávy.

Při podávání medikamentů podle indikace se používají Prokinetika. V Nemedikamentózní léčbě je účinná psychoterapie a hypnoterapie.

Léky

 • ondemand
 • někdy tricyklická antidepresiva v malých dávkách na psychosociální podporu léčby
 • při funkční dyspepsii Tegaserod a alosetron
 • 5-HT4 antagonista zlepšuje vyprazdňování žaludku
 • 5-HT3 antagonista-alosteron redukuje nevolnost a nadýmání při funkční dyspepsii

Nemedikamentózní léčba

 • edukace pacienta, vysvětlení, že jeho nemoc není vážná a život ohrožující
 • psychoterapie
 • dietetické opatření
 • pravidelné stravování, častěji (4 – 5krát za den) v klidném prostředí, vynechání dráždivých potravin a tekutin, včetně kávy, zanechat kouření, pití alkoholu

Prognóza dyspepsie

Prognóza je z hlediska vážných komplikací, či dokonce úmrtí příznivá. Snižuje se však často kvalita života. U mnoha pacientů se podaří léčbou potíží zbavit, u některých přetrvávají dlouhá léta i doživotně.

Mnoho lidí si dyspepsii léčí samo doma

Až polovina pacientů s dyspepsií chronickými obtížemi se léčí doma sama. Ordinují si klid, dietu, léky od bolesti nebo dokonce alkohol. „Někteří si přijdou stěžovat až tehdy, když jim už ani nechutná pít alkohol,“ řekl nám lékař. Trávicí poruchy se někdy vyvíjejí déle.

I lékárník může pacientovi pomoci. Poradit mu, jak upravit stravování a nabídnout mu volně dostupné léky. Každopádně, k příznakům, kdyby by měl pacient zajít za specialistou, patří výrazný a dramatický úbytek na váze, náhle vzniklé a kruté bolesti břicha a krev – ať už ve stolici nebo ve zvratcích.

Sponzorováno

A co vy? Máte s dyspepsií nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře.

Dále si o trávení přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Dyspepsie – bolest nebo nepohodlí v horní části břicha – příznaky, příčiny a léčba”

 1. Michal napsal:

  Přečetl jsem Váš článek a rád bych se zeptal na to, jak tedy postupovat při vyloučení organické dyspepsie? Má přítelkyně byla na gastroskopickém vyšetření v sanatoriu sv. Anny. Podle prvníchn snímku měla podezření na Hel. Pylory, Reflux jícnu a celiakii. Když jsem ty snímky viděl, rozhodně nevypadaly jako zdravý žaludek! A výsledky? Všechno negativní. Přesto, že jí problémy přetrvávají již několik měsíců. Má ukrutné bolesti po každém jídle, PO KAŽDEM! I po dušené zelenině, nebo malém kousku ovoce. Nevíme, co máme dělat. Poradíte nám, kam se obrátit? Děkuji, Michal Krištof

Zanechat komentář ke článku

Zpráva