Sponzorováno

Chronická hepatitida – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (10)

  • Mezi běžné příčiny chronické hepatitidy patří viry hepatitidy B a C a některé léky.
  • Většina lidí nemá žádné příznaky, někteří mají mírné příznaky, jako je celkový pocit nemoci a únava.
  • Chronická hepatitida může vést k cirhóze a nakonec rakovině jater a / nebo selhání jater.
  • Biopsie jater se někdy provádí pro potvrzení diagnózy, ale chronická hepatitida je obvykle diagnostikována na základě výsledků krevních testů.
  • K léčbě mohou být použita léčiva, jako jsou antivirová léčiva nebo kortikosteroidy. Při pokročilém onemocnění může být nutná transplantace jater.

Chronická hepatitida, i když mnohem méně častá než akutní virová hepatitida, může přetrvávat roky, dokonce desetiletí. U mnoha lidí je to docela mírné a nezpůsobuje významné poškození jater. U některých lidí však pokračující zánět pomalu poškozuje játra, což nakonec vede k cirhóze (těžké zjizvení jater), selhání jater a někdy k rakovině jater.

Hepatitida je zánět jater. U chronické hepatitidy zánět jater pokračuje po dobu nejméně šesti měsíců. Tento stav může být mírný, což způsobuje relativně malé poškození nebo tento problém může být závažnější, což pak způsobuje zničení mnoha jaterních buněk. Některé případy vedou k cirhóze a selhání jater.

Chronická hepatitida způsobená infekcí je nejčastěji způsobena těmito viry:

  • Hepatitida typu B a C. Často infikovaná osoba neví o jakýchkoli počátečních příznacích. Nebo symptomy byly tak mírné, že osoba nevyhledala lékařskou pomoc. To platí zejména pro chronickou hepatitidu typu C. V průběhu času, možná i za deset let nebo déle, mohou oba typy vést k závažné komplikaci – k cirhóze způsobené pokračující destrukcí jaterních buněk a výsledným zjizvením. U menšího počtu pacientů s cirhózou se časem rozvine rakovina jater.
  • Hepatitida typu D. Hepatitida typu D infikuje pouze pacienty, kteří již byli infikováni hepatitidou B, a obvykle vede k vzplanutí aktivní hepatitidy.

Příčiny chronické hepatitidy

Mezi tři častěji diagnostikované příčiny neinfekční chronické hepatitidy patří:

  • Alkohol. Alkohol může vyvolat chronickou hepatitidu, zejména pokud je spojen s nedostatečnou výživou. Také i mírný příjem alkoholu může zhoršit chronickou hepatitidu z jakékoli jiné příčiny (zejména hepatitidy C), se zvýšeným rizikem postupu do cirhózy.
  • Nealkoholická steatohepatitida (NASH). Nealkoholická steatohepatitida neboli NASH se stala relativně častou příčinou přetrvávajícího zánětu jater. „Steato“ znamená tuk. Většina lidí nemá žádné příznaky. Obvykle se objevují, když se provádí rutinní krevní test a hladina jaterních enzymů je vyšší než normální.
  • Autoimunitní hepatitida. Při této formě chronické hepatitidy imunitní systém mylně ničí vlastní jaterní buňky těla. Co vyvolává autoimunitní chronickou hepatitidu, není známo. Pokud se neléčí, je to progresivní onemocnění, které může vést k cirhóze. Může se objevit u jiných autoimunitních onemocnění, jako je Sjögrenův syndrom a autoimunitní hemolytická anémie. Autoimunitní hepatitida se nejčastěji vyskytuje u mladých žen, ale může postihnout ženy a muže všech věkových skupin.

Některé léky také mohou vést k chronické hepatitidě. Tyto léky jsou například:

  • Isoniazid (Laniazid, Nydrazid) na tuberkulózu
  • Methyldopa (Aldomet, Amodopa) na vysoký krevní tlak (hypertenze)
  • Fenytoin (dilantin) na záchvaty
  • Makrodantin na infekce močových cest

Chronická hepatitida způsobená léky je však relativně neobvyklá. Pravidelné krevní testy jsou častěji dělány, pokud jsou pacienti léčeni léky, o nichž je známo, že způsobují tuto hepatitidu. Přerušení léčby obvykle zvrátí časný zánět jater.

A některé vzácné dědičné metabolické poruchy mohou také vést k chronické hepatitidě. Jsou to třeba:

  • Wilsonova nemoc, stav, při kterém má tělo potíže metabolizovat měď
  • Hemochromatóza, stav nadměrného ukládání železa v játrech a mnoha dalších částech těla

Příznaky chronické hepatitidy

Zpočátku chronická hepatitida často nezpůsobuje žádné příznaky. Lidé s příznaky si nejčastěji stěžují na únavu. Únava se zhoršuje po celý den a může být dokonce hodně oslabující. Mezi další běžné příznaky patří:

  • Pocity mírného nepohodlí v horní části břicha
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Nevolnost
  • Bolesti těla

Pokud se chronická hepatitida stane závažnější, mohou se u lidí objevit další příznaky, včetně těchto:

  • Žloutenka (žloutnutí kůže a očí)
  • Otok břicha
  • Ztráta váhy
  • Svalová slabost
  • Tmavá moč
  • Snadná tvorba modřin a spontánní krvácení

Diagnóza chronické hepatitidy

Protože chronická hepatitida často nezpůsobuje žádné časné příznaky, porucha se často objeví až během rutinního krevního testu. Pokud má lékař podezření, že máte chronickou hepatitidu, může vás vyšetřit na žloutenku, citlivost v břiše (zejména v pravé horní části, kde se nachází játra) a na známky tekutin, které vyplní břicho během selhání jater.

Krevní testy lze provádět k měření:

  • Jaterních enzymů, které se uvolňují při zanícených nebo poškozených jaterních buňkách
  • Enzymů žlučovodu
  • Hladin bilirubinu, pigmentu vytvářeného rozkladem červených krvinek. Vysoká hladina bilirubinu způsobuje žloutenku.
  • Hladin bílkovin a koagulační faktory k posouzení fungování jater

Pokud tyto testy vykazují známky zánětu nebo selhání jater, podstoupíte testy na hepatitidu B a C a na protilátky, které signalizují autoimunitní hepatitidu. Váš lékař také zkontroluje léky, které užíváte nebo jste užívali nedávno, aby zjistil, zda by mohly způsobit vaši chronickou hepatitidu. Pokud příčina stále není známa, budou objednány další krevní testy, aby se zjistily neobvyklé příčiny. Pro posouzení velikosti jater může být proveden ultrazvuk nebo počítačová tomografie (CT). Malá játra, která se zdají být zjizvená, naznačují cirhózu.

Sponzorováno

Může být také doporučena biopsie jater. Při této biopsii bude z jater odstraněn malý kousek tkáně a bude vyšetřen pod mikroskopem, který pomůže určit:

  • Příčinu chronické hepatitidy
  • Závažnost zánětu
  • Množství zjizvení
  • Rozsah a typ poškození jater

Všechny tyto informace pomáhají určit nejlepší metodu léčby a posoudit riziko vzniku cirhózy a selhání jater. Biopsie jater může také pomoci při kontrole dalších poruch, jako je alkoholické poškození jater (alkoholická hepatitida) nebo mastná játra.

Prevence chronické hepatitidy

Chronická hepatitida je obvykle způsobena infekcí virem hepatitidy B nebo C. Tyto viry se primárně přenášejí z člověka na člověka pohlavním stykem nebo stykem s krví nebo jinými tělními tekutinami (např. pokud jsou jehly sdíleny během krevních transfuzí a podobně). Důvod, proč se některé případy virové hepatitidy stávají chronickou hepatitidou, jiné zůstávají neznámé.

Nejlepší způsob ochrany před chronickou hepatitidou je ochrana před viry hepatitidy B a C. Očkování proti hepatitidě B se doporučuje zdravotnickým pracovníkům a lidem cestujícím do určitých zemí. Kojenci jsou nyní rutinně očkováni proti hepatitidě B. Kondomy by se měly vždy používat při pohlavním styku, aby se zabránilo infekci. Jehly by nikdy neměly být sdíleny. Když jdete na tetování nebo piercing, ujistěte se, že jste vybrali zařízení, kde je veškeré vybavení náležitě sterilizováno.

Nealkoholická steatohepatitida (NASH) je pak nejčastěji pozorována u lidí s nadváhou, zejména pokud se hromadí nadbytečný tuk kolem bránice. Ženy s velikostí pasu 89 cm nebo více a muži s velikostí pasu 101 cm nebo více jsou vystaveny nejvyššímu riziku rozvoje tohoto typu chronické hepatitidy. Udržování zdravé váhy a pravidelné cvičení vám dává nejlepší šanci zabránit NASH.

Obecně ale neexistuje způsob, jak zabránit autoimunitní chronické hepatitidě, protože příčina není známa.

Pokud užíváte léky, které by mohly ovlivnit vaše játra, ujistěte se, že se u vás dělají pravidelné krevní testy, aby nedošlo k rozvoji chronické hepatitidy nebo poškození jater.

Léčba chronické hepatitidy

Cílem léčby chronické hepatitidy je zabránit zhoršení nemoci a zabránit cirhóze a selhání jater.

Chronická hepatitida B a C je léčena antivirovými léky. Nejnovější léky mají neuvěřitelně vysokou úspěšnost.

Máte-li hepatitidu C, měli byste dostat vakcínu proti hepatitidě A a B, pokud krevní testy neprokáží, že jste již vůči těmto virům imunní. Z hepatitidy A nebo B můžete vyvinout závažnější příznaky než u osoby, která hepatitidu C.

Léčba alkoholické hepatitidy je úplná abstinence od alkoholu.

Lidé s NASH obvykle potřebují zhubnout a vždy musí více cvičit. Navíc mnoho lidí s NASH má zvýšenou hladinu cukru v krvi a často postupuje k diabetu 2. typu. Dobrá kontrola cukru v krvi může pomoci snížit hromadění tuků a zánět v játrech.

Pokud již máte známky cirhózy, měli byste podstoupit test zvaný endoskopie, s jejíž pomocí se mohou hledat varixy jícnu, zvětšené žíly v jícnu, které mohou způsobit život ohrožující krvácení. Při endoskopii se do vašich jícnu vloží ohebný tubus.

Kortikosteroidy a další léky, jako je azathioprin k potlačení imunitního systému, jsou hlavní léčbou autoimunitní chronické hepatitidy. Tyto léky obvykle snižují příznaky, snižují zánět jater a prodlužují přežití.

Léčba méně obvyklých forem chronické hepatitidy se zaměřuje na onemocnění, které je příčinou tohoto stavu. Chronická hepatitida spojená s léky vyžaduje zastavení jeho užívání nebo změnu léku.

Pokud dojde k cirhóze nebo selhání jater, může být zapotřebí transplantace jater.

Zdravý životní styl je pro lidi s chronickou hepatitidou hodně důležitý. Vyvážená strava a dobrá fyzická zdatnost vám mohou pomoci bojovat s únavou a zlepšovat celkové zdraví. Možná budete muset omezit příjem soli, pokud máte tendenci hromadit tekutinu v důsledku cirhózy. Také se vždy poraďte se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli další léky, včetně léků na předpis, bez předpisu a alternativních léků. Vaše poškozená játra nemusí být schopna detoxikovat.

Prognóza chronické hepatitidy

Prognóza chronické hepatitidy se v posledních letech dramaticky zlepšila. Ve skutečnosti může být z hepatitidy C vyléčeno mnoho lidí.

Přes léčbu, někteří lidé postoupí až k cirhóze. Pokročilá cirhóza může vést k selhání a smrti jater, pokud nelze provést transplantaci jater. Pravděpodobnost rozvoje cirhózy závisí na závažnosti onemocnění a odpovědi na léčbu. Pokud biopsie vykazuje vážnější poškození, může být léčba důležitá pro snížení rizika vzniku cirhózy, i když nemáte příznaky. Mezi další faktory, které ovlivňují prognózu, patří věk, jiná zdravotní onemocnění, užívání alkoholu a podobně.

Sponzorováno

Cirhóza zvyšuje riziko vzniku rakoviny jater. Pravidelné vyšetření krve a ultrazvukové vyšetření jater zvyšuje šanci na včasné odhalení tohoto problému.

Co si ještě o hepatitidě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva