Sponzorováno

Pití horké vody a účinky na zdraví – na co je to dobré? 4.7/5 (40)

Jak může vašemu tělu prospět pití horké vody?

Jak může vašemu tělu prospět pití horké vody?

Asi moc dobře víte, že pití dostatečného množství vody může podporuje zdraví pokožky, svalů a kloubů. Voda pomáhá tělním buňkám vstřebávat živiny a bojovat s infekcemi. Ale víte také to, že pití několika sklenic teplé nebo horké vody každý den může nabídnout ještě více zdravotních výhod? Nic o tom nevíte? Pak si přečtěte náš článek o benefitech pití teplé vody.

Ačkoli existuje jen malý vědecký výzkum o výhodách pití horké vody, zastánci alternativních léčebných metod tvrdí, že horká voda je snadný způsob, jak zlepšit zdraví.

Výhody pití teplé vody – co vám to může přinést?

Zatímco pitná voda jakékoli teploty může podpořit celkovou pohodu, u pití horké vody se předpokládá, že nabízí řadu dalších zdravotních výhod. Lidé konzumují horké nápoje po tisíce let. Lidová lékařská literatura je plná příběhů o tom, jak horká voda může zlepšit zdraví, ale vědci se teprve nedávno začali zabývat výhodami pití horké vody.

Tento článek se zabývá osmi potenciálními výhodami a teoriemi pití teplé vody. Pojďme se na ně společně podívat.

1. Zdravější a lepší trávení

Když člověk nepije dostatek vody, tenké střevo absorbuje většinu vody spotřebované jídlem a pitím. To způsobuje dehydrataci a může ztěžovat pohyb střev.

Chronická dehydratace pak může způsobit odpovídající chronickou zácpu. Tato zácpa může způsobit bolest střev a může způsobit další problémy, včetně hemoroidů a nadýmání. A tento kolotoč prostě nechcete zažít

Pití horké vody pomáhá rozkládat jídlo rychleji než pití studené vody. Snižuje riziko zácpy podporou pravidelných pohybů střev. To je dobrý směr ke zdravému a lepšímu zažívání.

2. Detoxikace těla

Zastánci pití této vody tvrdí, že horká voda může tělu pomoci se detoxikovat. Když je voda dostatečně horká, aby zvýšila tělesnou teplotu osoby, může to způsobit pocení. Pocení vylučuje toxiny a to může pomoci vyčistit póry. Jak jednoduché a efektivní.

3. Zlepšuje krevní oběh

Horká voda je vazodilatátor, což znamená, že rozšiřuje krevní cévy a zlepšuje krevní oběh. To může pomoci svalům uvolnit se a zmírnit bolest.

Ačkoli žádné studie v tomto směru přímo nespojily horkou vodu s trvalým zlepšením oběhu, i krátkodobé zlepšení oběhu může podpořit lepší průtok krve do svalů a orgánů.

4. Podporuje hubnutí

Výzkum podporuje myšlenku, že více vody může člověku pomoci zhubnout. Může to být částečně proto, že pitná voda zvyšuje pocity plnosti. Voda také pomáhá tělu vstřebávat živiny a vyplavuje odpad.

Studie publikovaná v roce 2003 zjistila, že přechod ze studené pitné vody na horkou vodu může zvýšit úbytek hmotnosti. Vědci zjistili, že pití 500 ml vody před jídlem zrychlilo metabolismus o 30 procent.

Zvýšení teploty vody na 37 stupňů představovalo 40 procentní zrychlení metabolismu. Toto metabolické zrychlení trvalo po spotřebě vody asi 30-40 minut.

A jak to funguje? Protože vaše tělo kompenzuje teplou teplotu vody, snižuje vaši vnitřní teplotu a aktivuje váš metabolismus.

5. Snižuje bolest

Horká voda zlepšuje krevní oběh a může také zlepšit průtok krve, zejména poškozeným svalům. Žádný výzkum však přímo nespojil spotřebu horké vody s úlevou od bolesti.

Sponzorováno

Možná to znáte sami – lidé běžně používají ke snižování bolesti tepelné balíčky a láhve s horkou vodou. Konzumace horké vody může nabídnout úlevu od bolesti zevnitř, ale je důležité si uvědomit, že teplo může také otok o něco zhoršit.

6. Boj proti nachlazení a zlepšení zdraví dutin

Teplo aplikované na dutiny může zmírnit tlak způsobený nachlazením a nosními alergiemi. Pití horké vody může pomoci pohybu hlenu, aby postupoval rychleji. To znamená, že pití horké vody může povzbudit kašel a odstraňování hlenu z těla.

7. Dejte si teplou kávu nebo čaj

Teplá voda obohacená o kávu nebo čaj může nabídnout další zdravotní přínosy. Káva a kofeinované čaje mohou sice tělo mírně dehydratovat, zejména při vysokých dávkách, ale také přinášejí zajímavé zdravotní přínosy – zejména, když tyto nápoje pijete s mírou.

Výzkum z roku 2017 spojil spotřebu kávy s delším životem. Jiný výzkum zjistil souvislost mezi mírnou konzumací kávy a sníženým rizikem Parkinsonovy choroby, některých druhů rakoviny, cukrovky typu 2, některých onemocnění jater a zdravotních problémů srdce. Pamatujte, jde o mírné pití kávy.

Čaj zase může snížit riziko mrtvice, srdečních chorob, cukrovky 2. typu a onemocnění jater. Některé studie spojily čaj se sníženým rizikem rakoviny, ale výsledky se v tomto ohledu liší. Obecně však platí, že čaj je zdravý – ideálně bez cukru. A nějaký kvalitní čaj.

8. Snižuje stres

Uklidňující šálek horké vody (nebo čaje) může lidem pomoci zvládat stres a úzkost. Jedna starší studie zjistila, že konzumace horkých tekutin, jako je čaj a káva, může snížit stres a snížit pocity úzkosti. Představte si to, sednete si v klidu k šálku čaje a uvolníte se.

Předpokládá se, že některé z těchto účinků jsou způsobeny kofeinem, ale i teplo také hrálo roli při zlepšování nálady účastníků studie.

9. Uvolňuje ucpané dutiny

Teplo horké vody vytváří páru. Při hlubokém vdechnutí této jemné páry při držení šálku horké vody může dojít k uvolnění ucpaných dutin a dokonce k úlevě od bolesti hlavy.

Vzhledem k tomu, že na krku a v horní části trupu jsou sliznice, může pití horké vody pomoci ohřát tuto oblast a zklidnit bolest v těchto místech.

10. Hydratuje vás

Obecným doporučením zdravotnických orgánů je, že dospělý by měl denně vypít asi 2 litry vody. To je těžký cíl, že? Pro mnoho lidí je toto opravdu těžké dosáhnout. Vaše tělo potřebuje vodu, aby v podstatě plnilo všechny základní funkce. Kupte si skleněnou láhev a každé ráno ji hned naplňte. Pak víte, jak na tom s pitným režimem jste.

Rizika horké vody

Hlavním rizikem pití horké vody je riziko spálení. Hodně horká voda může jazyk nebo hrdlo spálit. Člověk by se měl vyvarovat konzumace vody, která se blíží bodu varu, a předtím, než se napije, by měl vždy vyzkoušet malý doušek.

Pití kávy nebo čaje s kofeinem může způsobit, že se člověk stane nadměrně aktivním nebo nervozním. Tomu se dá jednoduše zabránit omezením pití šálků kávy nebo čaje, nebo jejich nahrazením čistou horkou vodou.

Jaká je správná teplota pro pití horké vody?

Horké nápoje, jako je káva nebo čaj, se často podávají za teploty blízké varu. Není nutné podávat teplou vodu takto horkou. Stačí teplota mírně nad tělesnou teplotou.

Pro kávu, čaj či teplou vodu pro pití se obecně udává optimální teplota někde kolem 57 °C. Tato teplota nemá rizika popálení, ale přesto nabízí příjemné pocity horkého nápoje.

Závěr

Sponzorováno

Pití horké vody nevyléčí samo o sobě žádné nemoci, rizika jsou minimální (jasně, pokud se neopaříte). Většina lidí, kteří po delší dobu horkou vodu pili, udávali velmi pozitivní vliv na zdraví a podobně.

A co si dále o vodě jako takové přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva