Sponzorováno

Pórek a zdraví – detoxikuje a čistí tělo 4.91/5 (54)

Pórek obsahuje selen a je bohatý na karoteny a vitaminy C a E

Pórek obsahuje selen a je bohatý na karoteny a vitaminy C a E

Pórek – chutná jakoby se spářila paprika s cibulí a dobrou kombinaci v polévce tvoří například s mrkví. Pórek si poradí i s křečovými žilami. Účinné látky, které obsahuje totiž působí proti nadměrnému zahušťování krve. Každopádně, obsahuje aromatické látky s obsahem síry, podobně jako cibule či česnek. A právě síře může pórek vděčit za léčivé a preventivní účinky.
Pórek je léčivá zelenina pocházející z Přední Asie. Její léčivé účinky se využívaly již ve starověku. Řekové a Římané ji mimo jiné považovali za výborný protijed při otravě alkoholem.

Pórek je celý zdravý

Na rozdíl od květáku, pórek je zdravý celý, tak, jak narostl. Tedy, i s listy, které lékaři a odborníci na výživu nedoporučují vyhodit do koše. Více užitku udělají v lidském těle, a to hned po konzumaci.

Kdo si pravidelně dopřává pórek, ten nedává šanci bakteriím a plísním – pórek je z těla doslova vyžene. Navíc si lidé, kteří si pórek oblíbí, čistí žaludek a zefektivňují průchodnost ve střevech. Pórek by si měli zařadit do jídelníčku například i lidé, kteří se nezdravě stravují (jedí hodně mastného a sladkého).
Sníst pórek se považuje za minimum, co mohou pro své zdraví udělat, mají mimo jiné šanci, že se jim vyhnou střevní problémy a průjmy. Pokud bude konzumace pórku navíc pravidelná, v těle se začnou dít hotové zázraky a začne klesat i cholesterol v krvi. Obohatit stravu o pórek by mohly i ženy, které trpí na časté záněty močového měchýře.

Super na křečové žíly

Pórek si poradí i s křečovými žilami. Účinné látky, které obsahuje totiž působí proti nadměrnému zahušťování krve. Tato vzácná zelenina navíc obsahuje i zinek, mangan a selen, díky čemuž chrání imunitní systém a posiluje metabolismus. Podobně jako mrkev či brambory, i pór je sezónní zelenina. Existuje zimní i letní, oba jsou však chutné.

Pórek čistí a detoxikuje

Letní, zimní či divoká odrůda pórku je především vynikající „čistič“ – čistí krev a střeva od bakterií a kvasinek, podporuje činnost trávicích šťáv a činnost ledvin. Doporučuje se proti nadýmání, při zácpě, střevních kolikách a celkové detoxikaci organismu. Osvědčil se i při „vnitřním čištění“ problematické pleti.

Sponzorováno

Pórek posiluje imunitu a stabilizuje krevní cukr

Pórek obsahuje selen a je bohatý na karoteny a vitaminy C a E (v zelené části má dvojnásobné množství vitamínů!), takže významným způsobem posiluje imunitní systém a tím, zejména v zimním období, i odolnost proti rýmě a infekcím. V porovnání s jinými druhy zeleniny je opravdu bohatým zdrojem manganu a dobrým zdrojem folátů, železa a vitaminu B6, díky čemuž je účinným prostředkem při stabilizaci krevního cukru, protože snižuje absorpci cukrů z trávicího ústrojí a zajišťuje, aby byly správně metabolizovány. Jako významný zdroj kyseliny listové podporuje pórek tvorbu krvinek, svalů a hojení ran a jako zdroj fosforu je důležitý pro činnost mozku.

Pórek je skvělá dietní zelenina

Jelikož tuků a cukrů je v pórku velmi málo, netřeba s ním při dietním stravování šetřit. Obsahuje však dostatek vlákniny, zejména pektinu, a tak i v menším množství úspěšně potlačuje hlad a dává pocit plnosti. Může být součástí nejrůznějších jídel – salátů, pomazánek, polévek, nákypů či slaných koláčků … Jako příloha se pórek osvědčil v kombinaci s celerem – podporují trávicí procesy a napomáhají čištění střev.

Pór je v kombinaci s česnekem „lékem prevence“

Pórek tvoří se svým druhovým příbuzným – česnekem silné duo, obě tyto zeleniny jsou bohaté na draslík, snižují krevní tlak a hladinu špatného cholesterolu, zároveň však zvyšují hladinu dobrého cholesterolu, čímž brzdí aterosklerotický proces a další srdečně-cévní onemocnění. Pravidelná konzumace pórku s česnekem také snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a prostaty. Nezanedbatelný je preventivní účinek pórku při chorobách žil, protože brání vytváření krevních sraženin. Jelikož pórek patří k diuretikům, doporučuje se i lidem trpícím na dnu a revmatismus.

Ale pozor!

Protože pórek obsahuje větší množství solí kyseliny šťavelové, není vhodný pro lidi, kteří mají nemocné ledviny a žlučník. Soli kyseliny šťavelové také zhoršují vstřebávání vápníku.

Nutriční hodnoty pórku

100g pórku obsahuje: 14.15g sacharidů, 1.5g bílkovin a 1.8g vlákniny.

Shrnutí – účinky pórku

Mezi nejdůležitější účinky této rostliny patří:
– Podporuje prokrvení organismu
– Podporuje trávení
– Čistí střeva
– Snižuje hladinu cholesterolu v krvi
– Pomáhá při zácpě
– Pomáhá v boji s křečovými žilami
– Pomáhá v boji s hemeroidy
– Podporuje naše vaziva

VIDEO: Pórek chrání

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Pórek a zdraví – detoxikuje a čistí tělo”

  1. Daniel Dobiáš napsal:

   Je pórek vhodný do dětských příkrmú?

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva