10 častých příčin akné u dospělých 4.75/5 (8)

Sponzorováno

Proč se akné objevuje i v dospělosti? Zde je 8 častých příčin

Proč se akné objevuje i v dospělosti? Zde je 8 častých příčin

Příčiny akné dospělých jsou často stejné jako u těch, kteří měli akné jako dospívající děti. Nicméně, i pro dospělé, kteří nikdy neměli akné dříve, může být dnešní článek také přínosný. Přestože přesné příčiny akné dospělých jsou sporné, je dobře známo, že hormonální výkyvy mohou vyvolat vznik akné dospělých. To je důvod, proč mnoho žen trpí akné dospělých v době jejich menstruačního cyklu.

I když hormony jsou velkým přispěvatelem ke vzniku akné dospělých, existuje také řada dalších důvodů.

Zde je 10 hlavních příčin akné dospělých.

1. Toxiny a jedy

Většina dermatologů, kteří jsou zaměření výhradně na kůži, často zná příčiny akné dospívajících a dospělých. Soustředí se na vysvětlování důležitosti mazu v pórech. V těchto pórech se často nashromáždí maz a bakteriální infekce jsou toho příčinou. Bohužel je pravda, že tato odpověď nedává kompletní odpověď na vznik akné. Lékaři nedokážou pochopit hlubší příčiny vzniku akné pro dospívající a dospělé a proto bohužel většina léčeb akné selhává.

Příčinou akné jsou vlastně jedy a odpady, které se hromadí v těle a které nemohou být řádně vyloučeny. Tělo má několik „normálních“ a přirozených metod, jak vyhánět tyto jedy pomocí jater, ledvin, tlustého střeva, tenkého střeva a další orgánů. Pokud je však některý z těchto orgánů slabý a nemůže zvládnout zátěž – může tato situace přispět ke vzniku akné.

To je proto, že se tělo nemůže zbavit toxinů. Takže v poslední zoufalé snaze očistit sebe, tělo se snaží dostat nežádoucí toxiny do pórů na kůži. Rány a skvrny, které jsou výsledkem, jsou to, co nazýváme akné.

Nyní pojďme připomenout další příčiny akné dospělých.

2. Menstruace

Často se u žen tvorba akné točí kolem jejich menstruačního cyklu a pupínky začínají vznikat několik dní před začátkem jejich období. Důvodem je to, že během této doby u žen hladina estrogenu klesá, zatímco její hladina progesteronu začíná stoupat. To způsobí, že mazové žlázy produkují více mazu, což může vést ke vzniku pupínků a akné.

Obecně může být hormonální nerovnováha, ať už z jakéhokoliv důvodu, častou příčinou akné u dospělých.

3. Těhotenství

Jako by těhotné ženy neměli dost starostí s těhotenstvím, musí řešit tvorbu akné. Vznik akné je velmi běžný v průběhu těhotenství. Ženy v tomto období postupují hormonální změny během těhotenství a to přispívá ke vzniku akné. Akné je často nejhorší v prvních třech měsících těhotenství, kdy hormony kolísají. Je však možné, že akné bude trvat v průběhu celého těhotenství a následně i v době kojení. Naštěstí se většině těhotných žen časem pleť může vrátit na úroveň jako před těhotenstvím.

4. Syndrom polycystických ovárií

Syndrom polycystických ovárií je jedním z nejčastějších poruch žen. Syndrom PCO postihuje šest až deset procent všech žen a většina žen ani o tom neví. Tento syndrom též může zato, že máte akné.

Sponzorováno

5. Menopauza

Bylo by hezké si myslet, že přechod by signalizoval začátek konce akné dospělých. Bohužel pro dospělé se akné objevuje i u žen po menopauze. I když to není běžné, není to nemožné zažít vznik akné během vašich 40 let, 50 let života a ještě dále. Akné, které se vyvíjí v této fázi životního cyklu je obvykle mírné, ale může být i příčinou rozpaků na veřejnosti.

6. Užívání léků

Výzkum ukázal, že některé léky mohou způsobit akné dospělých. Mezi ně patří anabolické steroidy, některé léky, které obsahují lithium a jód, isoniazid a rifampicin, a některé antiepileptické léky.

7. Chemikálie

Chlorované průmyslové chemikálie můžou vytvořit kožní poruchu zvanou chlorakné, což je vlastně druh vyrážky, která je způsobena expozicí chlorovaných průmyslových chemikálií nebo herbicidy.

8. Fyzický tlak nebo tření

A konečně, akné dospělých může být způsobeno některými formami chronického fyzického tlaku na kůži, jako je umístění houslí pod bradu, nebo tření z popruhu batohu. Tento typ akné se nazývá akné mechanica.

9. Rodinná historie akné

Někteří lidé jsou prostě geneticky náchylní mít akné. Obvykle, když se u někoho objeví akné, někdo z rodiny také zažil problémy s akné, ať už jako dospívající nebo dospělý. Tato osoba také nemusí být vaším rodičem nebo sourozencem. Může to být vzdálenější příbuzný, jako je strýc, teta nebo bratranec.

10. Emocionální či fyzický stres

Stres může způsobit biologické změny v těle, které mohou vyvolat mnoho dalších spouštěčů akné u dospělých. Když se například cítíte strach, úzkost nebo tlak, vaše nadledviny produkují více stresového hormonu kortizolu. To může vést ke zvýšené produkci mazu, což může akné zhoršit.

Sponzorováno

Fyzická zátěž ve vašem těle může také vyvolat hormonální změny, oslabenou imunitu a záněty – kterékoli z nich mohou vést k akné. Lidé, kteří mají alergie a migrény, spolu s těmi, kteří kouří, mají také větší pravděpodobnost, že budou mít akné v dospělosti.

Přečtěte si u nás další články o akné

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva