Proč a jak jíst tvaroh? Proč je tak zdravý? 4.82/5 (148)

Sponzorováno

Proč a jak jíst tvaroh?Tvaroh – skvělý mléčný potravinářský výrobek, a to nejen pro profesionální sportovce, ale i obyčejné smrtelníky, jako jste vy. Tvaroh je mléčným výrobkem, který je obvykle tužší konzistence a bílé barvy. Vytváří se srážením kaseinu, jedné ze základních mléčných bílkovin. Pro různý obsah tuku se dělí na plnotučný, nízkotučný nebo plně odtučněný. Ne každý ví, že tvaroh je lépe tráven než proteiny masa a ryb.

Užitečné látky ve tvarohu

Kromě toho, že je moc dobře stravitelný, má v sobě také spoustu užitečných látek. Co se týče minerálních látek, je bohatý na vápník, draslík, hořčík, mangan, zinek, měď, selen, nechybí v měn také aminokyseliny – lysin, methionin, ideální produkt k snižování cholesterolu.

Tvaroh normalizuje proces krvetvorby, nervového systému a metabolismu. Ideální pokrm pro večeři, protože podporuje dobré zdraví a spánek. V tvarohu najdete spoustu vitamínů a minerálů – vitamín B6, B12, A, C, D, E, riboflavin, thiamin, kyselinu listovou a dokonce i betakaroten.

Nejdůležitější výhodou tvarohu je vysoký obsah vápníku

Nedávné studie ukázaly, že tato skutečnost dělá z tvarohu potravinu, které je vhodná nejen pro zuby, kosti a vazy, ale též k prevenci rakoviny, posiluje totiž mezibuněčnou komunikaci. Vědci také poznamenali, že lidé s dostatkem vápníku, mají mladistvý vzhled. A pokud jste onemocněli, tvaroh vám pomůže se zotavit.

Sponzorováno

Jak tvaroh použít?

Podle stravovacích zásad se tvaroh hodí k zelenině (okurkám, zelí, ředkvičkám, paprice, fazolím, cibuli, česneku, řepě), sladkému ovoci (hruška, meloun, sladká jablka, jahody,) sýru a ořechům. Pokud jde o koření, kterým můžete tvaroh obohatit, nejlepší je kmín, paprika, černý pepř, šalvěj, pažitka, cibule, tymiánu a hořčici. Taktéž vanilka, skořice a med. Tento mléčný výrobek by se měl vždy podávat s čerstvou zeleninou nebo ovocem. Důvodem je, že organismus nedokáže zpracovat některé vitamíny a minerály bez dodatečné pomoci. V tom případě se pouze přeženou našim trávicím traktem a nezanechají nám žádné výživové hodnoty. Živiny v ovoci a zelenině tak pomohou s hodnotnějším trávením tvarohu.

Tvaroh perfektně zasytí

Pokud jste na dietě, tvaroh před spaním je užitečný pro kontrolu chuti k jídlu. Jak už jsme ve článku zmínili, obsahuje typ bílkoviny zvané kasein, kterou vaše tělo tráví pomaleji než jiné druhy bílkovin. Vzhledem k pomalému trávení a vysoké úrovni sytosti, může tvaroh potlačovat hlad během noci. Tvaroh se tráví pomalu, ale snadno. Je doporučenou složkou stravy, pokud ze zdravotních důvodů musíte držet diety kvůli problémům se žlučníkem, střevy, žaludkem, či játry. Mohou ho konzumovat i cukrovkáři, osoby trpící nadváhou, či obezitou.

Náš tip: Kontrolujte obsah tuku ve tvarohu. Jsou mezi nimi velké rozdíly.

Zdravotní benefity tvarohu

 • Obsahuje široké spektrum aminokyselin
 • Obsahuje kasein – pomalá bílkovina, zasytí, pomalu se tráví
 • Super zdroj bílkovin

Zdravotní nevýhody tvarohu

 • Pro toho, kdo má problémy s trávením se tvaroh může hůře trávit (tito lidé mohou sáhnout po rostlinném proteinu)

Co si dále přečíst o tvarohu a mléčných výrobcích?

VIDEO: Tvaroh – ano nebo ne?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  3 Komentářů u článku “Proč a jak jíst tvaroh? Proč je tak zdravý?”

  1. jaa napsal:

   proč nejde článek vytisknout bez reklam?
   Díky

  2. Fose napsal:

   Možná před 60 lety.byl tvaroh ještě tvarohem ane ta čuňárna co se za něj vydává..
   Naštěstí jsem po mojí babičce ,která pracovala celý život v zemědělství,nikdy mléko nepila, sýry nejedla ,To samé já .nemusím ovoce,zeleninu bych snědl,leda kdyby šlo o život.Mléka jsem vypil asi tak litr za život.nepočítám od mámy.Je mi 75 let , nemarodím a kovid mi může políbit kačera.Při kontrole lékař kroutil hlavou,jak je to možný.AT si každý konzumuje co mu chutná a neposlouchá ty bláboly co se nesmí.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva