Sponzorováno

Jak může levandulový olej pomoci vašemu spánku? Zlepší vaše spaní? 4.73/5 (15)

Chcete lepší spánek? Jděte do levandulového oleje

Chcete lepší spánek? Jděte do levandulového oleje

Snažíte se konečně se dobře vyspat? Nejste sami. Podle různých studií asi 30 % z nás spí méně než 6 hodin za noc (mimochodem,ideálně by to mělo být mezi 7 a 9 hodinami). A vzhledem k mnoha miliónům Evropanů, kteří se potýkají s nespavostí nebo poruchami spánku, není divu, že se o tom mluví jako o velké epidemii.

A není bez následků. Nedostatek spánku může mít velký negativní vliv na vaše zdraví. Kromě přibírání na váze, snadného onemocnění, rychlejšího stárnutí a častějších ztrát paměti jsou dlouhodobé negativní účinky na vaše zdraví mnohem závažnější – vysoký krevní tlak, srdeční choroby a cukrovka, abychom jmenovali alespoň některé.

V souladu s naší kulturou spoléhání se na různé pilulky se mnozí z nás obracejí na farmaceutické přípravky, aby jim pomohly. Ale to může situaci jen zhoršit. Nejen, že se díky nim cítíte omámeni a často nedobře, ale časem mohou být méně účinné – což vede k dalším zdravotním problémům.

Není divu, že se stále více lidí obrací s prosbou o pomoc k přírodním prostředkům, mezi nimi i těm malým zázrakům, esenciálním olejům, které mohou zlepšit spánek. A pokud jde o to, aby vám pomohly lépe spát, levandulový olej je považován v tomto směru za nejlepší esenciální olej ze všech.

Zde jsou všechny informace o tom, jak používat levanduli, abyste se dobře vyspali, abyste mohli zmíněné pilulky na spaní vyhodit.

JAK VÁM LEVANDULE MŮŽE POMOCI K LEPŠÍMU SPÁNKU

Existuje dobrý důvod, proč lidé po staletí používají levanduli jako lék na všechny problémy se spánkem. Ale teprve nedávno věda dokázala, proč.

Existuje řada vědeckých studií, které naznačují, že levandulový esenciální olej má silné vlastnosti vyvolávající usínání. Nejen, že může zlepšit kvalitu vašeho spánku (včetně těch, kteří trpí nespavostí), ale také to, jak dlouho spíte, takže budete během dne svěžejší a bdělejší. Levandule v podstatě působí tak, že zklidňuje centrální nervový systém a podporuje spánek s pomalými vlnami, takže vám pomáhá spát déle a lépe.

Takže i když se levandulový olej může zdát jako něco, co jen příjemně voní, může mít docela silný (a dobře prozkoumaný) účinek, pokud jde o to, že vám pomůže lépe spát. Výsledky jsou přesvědčivé – použití levandule jako prostředku na spaní funguje. Studie to dokazují.

LEVANDULE ZLEPŠUJE KVALITU VAŠEHO SPÁNKU

Někteří z nás si mohou myslet, že pouhé ležení a zírání do stropu se kvalifikuje jako problém se spánkem. Možná spíte celou noc, ale stále se budíte unavení? Je to proto, že existuje mnoho různých fází spánku – a vaše tělo je všechny potřebuje.

Jak usínáme, trávíme nějaký čas lehkým spánkem – v této fázi nás s největší pravděpodobností vyruší nebo se probudíme. Dále naše těla potřebují hluboký spánek (také známý jako spánek s pomalými vlnami), protože tehdy regenrujeme, dobíjíme, léčíme a detoxikujeme (chceme toho víc). A konečně máme REM spánek, kde sníme, a který hraje roli v učení, vzpomínkách a náladě (to je, když je mozek velmi aktivní).

V jedné studii spánkového cyklu mladých mužů a žen bylo zjištěno, že inhalace levandule před spaním zlepšuje hluboký spánek a uklidňuje REM spánek. A co je nejdůležitější, všichni spali zdravěji a probouzeli se energičtěji a svěžeji, a to vše proto, že měli hlubší spánek.

Po spánku v místnosti prosycené levandulí účastníci jiné studie hodnotili kvalitu svého spánku o 20 % lepší než při spánku v neutrálním prostředí. O 20 % lepší – to je docela působivé. Nutí vás to přemýšlet – ne?

LEVANDULE ZLEPŠUJE SPÁNEK V KAŽDÉM VĚKU

Jistě – skeptici mezi námi se mohou posmívat. Když stárneme, přirozeně máme tendenci spát méně.

I zde ale pomáhá levandule. Jedna studie zaměřená na kvalitu spánku starších pacientů ukázala, že levandule pomáhá zlepšit kvalitu jejich spánku – pacienti zaznamenali méně prodlev při usínání, delší dobu spánku, méně poruch spánku, menší potřebu léků na spaní a lepší každodenní fungování. Kvalita jejich každodenního života se výrazně zlepšila.

A levandule dokonce pomáhá i miminkům lépe spát. Studie zjistila, že když se kojenci koupali v levandulovém koupelovém oleji, jejich (a i jejich matek) byla celá noční rutina uvolněnější. Více se dívali na své mámy, trávili méně času pláčem po koupeli a před spaním – a trávili více času v hlubokém spánku. Jejich maminky byly také uvolněnější a více se usmívaly.

Jiná studie zjistila, že po noční inhalaci levandule 100 % žen, které nedávno porodily, zjistilo výrazné zlepšení kvality spánku. To je naprostý zachránce života pro čerstvé maminky – které to potřebují mnohem víc než kdokoli jiný.

A dokonce bylo zjištěno, že levandule pomáhá s mírnou nespavostí mezi vysokoškolskými studenty.

Sponzorováno

LEVANDULE SNIŽUJE STRES A ÚZKOST

Všichni jsme to zažili. Když se zoufale snažíte usnout, ale vaše mysl šílí, uhání rychlostí sto kilometrů za hodinu. Od úplného pracovního přetížení, hektických plánů dítěte až po každodenní rodinné krize, stres a úzkost mohou způsobit zmatek ve vašem spánku. A co je ještě horší, nedostatek spánku může zvýšit váš stres.

Oslovte královnu spánku, levandulový esenciální olej. Thajská studie ukázala, že může snížit srdeční frekvenci, snížit krevní tlak a regulovat dýchání. Výzkum odhalil, že levandule může být schopna změnit mozkové vlny a snížit stres, čímž vás uvede do klidného a uvolněnějšího stavu – a budete schopni usnout.

Jiná studie dokonce zjistila, že orální užívání levandule může být stejně účinné jako předepsané léky proti úzkosti. Když zjistíte, že přírodní lék může fungovat stejně dobře jako moderní medicína, ale bez vedlejších účinků, je docela těžké to ignorovat – ne? Poraďte se v tomto směru ale s lékařem.

JAK POUŽÍVAT LEVANDULOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ NA LEPŠÍ SPÁNEK?

NEJPRVE NAJDĚTE NEJLEPŠÍ LEVANDULOVÝ ÉTERICKÝ OLEJ

Už jste někdy slyšeli někoho říkat, že zkusil levanduli, ale nic mu neudělalo? Pravděpodobně to byl nekvalitní levandulový olej, který používali.

Faktem je, že existuje několik druhů levandule. A některé levandule, jako je „Lavandula Latifolia“, ve skutečnosti mohou způsobit, že se budete cítit více energie. Pokud tedy chcete uklidnit svou mysl a chytit se slušně přivřeného oka, podívejte se na lahvičku a hledejte „Lavandula Angustifolia“, která je nejlepší na spaní (kromě mnoha jiných věcí).

A vždy volte vysoce kvalitní esenciální oleje od renomovaných značek, abyste se ujistili, že jsou 100% čisté, přírodní a neředěné. Je samozřejmé, že musí být také označen jako „esenciální olej“, a nikoli pouze „olej“, který obvykle obsahuje pouze vůni levandule a nikoli přirozené aromaterapeutické výhody čistého oleje, který potřebujete.

JAK POUŽÍVAT LEVANDULOVÝ OLEJ K LEPŠÍMU SPÁNKU

Máte dvě možnosti – buď si levandulový esenciální olej naneste lokálně na pokožku, nebo jej inhalujte, abyste zažili všechny výhody aromaterapie. Vyberte si dva nebo tři způsoby, jak si vytvořit dokonalé útočiště pro spánek.

Lokálně na kůži: Esenciální oleje mohou být velmi účinné při aplikaci na pokožku. Ve skutečnosti se začnou dostávat do krevního oběhu během několika sekund a trvá jim pouhých 20 minut, než proniknou celým tělem.

Jedna varovná poznámka. Levandule je jedním z nejjemnějších esenciálních olejů, takže je jedním z mála, které lze použít přímo na pokožku (s výjimkou dětí do 6 měsíců). Pokud jste však náchylní k citlivosti, proveďte předem rychlou 24hodinovou kontrolu vnitřní strany nadloktí. Pokud dojde k reakci, stačí zředit esenciální olej v nosném oleji, jako je sladký mandlový, jojobový nebo hroznový olej.

Moje tipy:

  • Před spaním si naneste jednu nebo dvě kapky levandulového esenciálního oleje na spánky, za uši, na pulzní body, jako jsou zápěstí a na kořeni krku nebo na zátylku.
  • Vetřete několik kapek levandulového oleje na spodní část chodidel nebo dokonce na špičky prstů, pokud jsou nohy obtížně dosažitelné. Nebo hýčkejte své nohy nějakým luxusně bohatým levandulovým balzámem na nohy.
  • Přidejte 8-10 kapek levandulového esenciálního oleje a trochu epsomské soli do teplé relaxační koupele. Nebo jen nasypte levandulovou koupelovou sůl pro jednoduché a rychlé řešení.
  • A pokud vám jde o sprchy, podobných výsledků dosáhnete také s levandulovým sprchovým gelem.
  • Přemluvte svého partnera, aby vám dal relaxační masáž s trochou levandulového masážního oleje.
  • Vytvořte si vlastní pleťovou vodu nebo krém přidáním několika kapek levandulového esenciálního oleje do neparfémovaného základu. Nebo naneste luxusní levandulové tělové mléko nebo krém na ruce.
  • Vytvořte praktický sprej přidáním kapek do malé lahvičky s rozprašovačem, je třeba ho dát do alkoholu nebo nosného oleje (ne do vody, hydrofobní EO se nemá jak ve vodě rozpustit), a nastříkejte na pokožku. Nebo se rozhodněte pro sprej s levandulovým esenciálním olejem.

PAMATUJTE: Před použitím esenciálních olejů k léčbě jakýchkoli zdravotních problémů se poraďte se svým lékařem, zejména pokud léčíte miminko nebo dítě.

Je velký rozdíl mezi levandulovým esenciálním olejem nebo levandulovým olejem, což je prostě parfém. Pokud štítek jasně neuvádí, že se jedná o „esenciální olej“, pak se nejedná o čistý olej a neměl by být používán tak, jak je navrženo.

Kontraindikace

Levandule ředí krev a není vhodná kombinovat s antikoagulanty. Plus snižování krevního tlaku (nevhodná při nízkém krevním tlaku atd.)

Nedoporučovala bych ji ani u dětí, co se týče EO, spíše hydrolát, klidně do koupele nebo macerát.

Přímá aplikace EO na kůži je problém. Jedno kde, neředěné EO na kůži nepatří, viděla jsem už popáleniny z levandule.

EO se nemá míchat se solí, pokud se přidává do koupele, nemá vhodný nosič, v kterém se rozpustí a může popálit pokožku. 10 kapek je 0,5 ml.

Sponzorováno

Pomohl vám levandulový olej se spánkem jako mě? Napište mi do komentářů, budu ráda.

A dále si o levandulovém oleji přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva