Sponzorováno

Jak léčit osteoporózu? 4.84/5 (19)

  • Osteoporóza je stav, při kterém se vaše kosti rozpadají rychleji, než se regenerují.
  • Léčba obvykle zahrnuje kombinaci léků a změny životního stylu.
  • Nejagresivnějším způsobem, jak zabránit dalšímu úbytku kostní hmoty, je užívání léků na předpis.

Jak léčit osteoporózu?Kosti ve vašem těle jsou živé tkáně, které se neustále rozpadají a nahrazují se novým materiálem. Při osteoporóze se vaše kosti rozpadají rychleji, než znovu rostou (než se regenerují). To způsobí, že se kosti stávají méně hustými, jsou poréznější a křehčí. To ve finále velmi oslabuje vaše kosti a může to vést k dalším zlomeninám a problémům.

Na osteoporózu neexistuje žádný lék, ale existují léčby, které jí pomohou předcházet a zlepšit ji, jakmile bude diagnostikována. Cílem léčby je chránit a posilovat vaše kosti. Léčba obvykle zahrnuje kombinaci léků a změn životního stylu, které pomáhají zpomalit rychlost rozpadu kostí – v některých případech je možné i obnovit kost.

Příčiny a rizikové faktory osteoporózy

Většina lidí má hustotu kostní hmot na nejvyšší úrovni když je jim kolem 20. Jak stárnete, ztrácíte hustotu kostí rychleji, než je vaše tělo dokáže nahradit. Z tohoto důvodu jsou starší lidé logicky vystaveni vyššímu riziku osteoporózy.

Ženy mají také vyšší riziko vzniku osteoporózy, protože mají obvykle tenčí kosti než muži. Estrogen, hormon, který se vyskytuje ve vyšších hladinách u žen než u mužů, pomáhá chránit kosti. Ženy, které procházejí menopauzou, pociťují pokles hladiny estrogenu, což vede k rychlejšímu odbourávání kostí a může mít za následek právy vyšší křehkost kostí.

Mezi další rizikové faktory patří:

  • kouření tabáku
  • některé léky, jako jsou steroidy, inhibitory protonové pumpy a některé léky na záchvaty
  • podvýživa
  • některá onemocnění, jako je revmatoidní artritida a mnohočetný myelom

Léky na osteoporózu

Nejagresivnějším způsobem, jak zabránit dalšímu úbytku kostní hmoty, je užívání léků na předpis, jako jsou níže uvedené léky.

Bisfosfonáty

Bisfosfonáty jsou asi nejčastější léčbou osteoporózy. Obvykle se jedná o první léčbu doporučenou pro ženy po menopauze.

Příklady bisfosfonátů zahrnují:

  • alendronát (Fosamax), perorální lék, který lidé užívají denně nebo jednou týdně
  • ibandronát (Boniva), dostupný jako měsíční perorální tableta nebo jako intravenózní injekce, kterou dostanete čtyřikrát ročně
  • risedronát (Actonel), dostupný v denních, týdenních nebo měsíčních dávkách v perorální tabletě
  • kyselina zoledronová (Reclast), dostupná jako intravenózní infuze, kterou dostanete jednou za jeden nebo dva roky

Léčiva ovlivňující stavbu a mineralizaci kosti

Na trhu jsou dva léky na protilátky.

Denosumab
Denosumab (Prolia) se váže na bílkovinu ve vašem těle, která se podílí na rozpadu kostí. Zpomaluje proces rozpadu kostí. Pomáhá také udržovat kostní hustotu. Denosumab je dostupná jako injekce, kterou dostanete každých šest měsíců.

Romosozumab
Romosozumab (Evenity) pomáhá zvyšovat tvorbu kostí. Byl schválen Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v dubnu 2019. Je určen pro ženy po menopauze s vysokým rizikem zlomenin. To zahrnuje ženy, které:

  • mají rizikové faktory pro zlomeninu
  • mají zlomeninu v anamnéze
  • nereagovali na léky na osteoporózu

Romosozumab je dostupný jako dvě injekce. Romosozumab může dle obalu výrobce to zvýšit riziko srdečního infarktu, mozkové mrtvice a kardiovaskulárních onemocnění. Neměli byste užívat romosozumab, pokud jste v uplynulém roce dostali infarkt nebo cévní mozkovou příhodu.

Romosozumab není indikován k použití u žen ve fertilním věku a těhotných žen.

Léky na osteoporózu související s hormony

K léčbě osteoporózy lze předepsat také několik léků, které mají účinky podobné hormonům.

Selektivní modulátory estrogenových receptorů (SERM)

Selektivní modulátory estrogenových receptorů (SERM) obnovují účinky estrogenu na zachování kostí.

Raloxifen (Evista) je jeden typ SERM. Je k dispozici jako denní perorální tableta.

Kalcitonin
Kalcitonin je hormon, který štítná žláza vytváří. Pomáhá regulovat hladinu vápníku v těle. Lékaři používají syntetický kalcitonin (Fortical, Miacalcin) k léčbě spinální osteoporózy u některých žen, které nemohou užívat bisfosfonáty. Kalcitonin může také zmírnit bolest u některých lidí, kteří mají zlomeniny páteře. Kalcitonin je dostupný ve formě nosního spreje nebo injekce.

Paratyroidní hormony (PTH)
Hormony příštítných tělísek (PTH) regulují hladinu vápníku a fosfátů ve vašem těle. Ošetření syntetickým PTH mohou podporovat nový růst kostí.

Mezi dvě možnosti v tomto segmentu léků patří:

  • teriparatid (Forteo)
  • abaloparatid (Tymlos)

Teriparatid je dostupný jako každodenní injekce podávaná samostatně. Tento lék je však drahý a je obecně vyhrazen pro lidi s těžkou osteoporózou, kteří mají špatnou toleranci k jiné léčbě.

Abaloparatid je další syntetická léčba PTH, která byla schválena v roce 2017. Stejně jako teriparatid je tento lék dostupný jako každodenní injekce podávaná samostatně. Je však také nákladná a obvykle se používá u lidí s těžkou osteoporózou, když jiná léčba není dobrou volbou.

Hormonální terapie v léčbě osteoporózy

U žen v menopauze je možností léčby i hormonální terapie – nazývaná také hormonální substituční terapie. Lékaři ji však obvykle nepoužívají jako první linii obrany, protože může zvýšit riziko:

Sponzorováno

Hormonální terapie je schválena pro použití v prevenci osteoporózy. Hormonální terapie může zahrnovat samotný estrogen nebo estrogen v kombinaci s progesteronem. Dodává se jako perorální tableta, kožní náplast, injekce a krém. Nejčastěji se používají tablety a náplasti.

Tablety užívané denně jsou například:

  • Premarin
  • Menest
  • Estrace

Náplasti používané jednou nebo dvakrát týdně jsou například:

  • Climara
  • Vivelle-Dot
  • Minivelle

Vápník a vitamin D v léčbě osteoporózy

I když užíváte některý z výše uvedených léků, lékaři doporučují přidat dostatek vápníku a vitaminu D do vaší stravy. Je to proto, že tento minerál a vitamin společně mohou pomoci zpomalit úbytek kostní hmoty. Vápník je primární minerál ve vašich kostech a vitamin D pomáhá tělu vstřebávat potřebný vápník.

Dejte si mléčné výrobky, obsahují totiž vápník, a vitamín D.

Dejte si mléčné výrobky, obsahují totiž vápník, a vitamín D.

 

Mezi potraviny bohaté na vápník patří:

  • mléčné výrobky
  • tmavě zelená zelenina
  • obohacená chleby
  • sójové výrobky

Většina obilovin a pomerančových džusů je nyní k dispozici také s přidaným vápníkem. Obecně se doporučuje, aby ženy ve věku 19–50 let a muži ve věku 19–70 let přijali cca 1 000 miligramů (mg) vápníku denně. Dále se doporučuje, aby ženy ve věku 51–70 let a všichni nad 70 let přijali 1 200 mg vápníku denně. A také se doporučuje, aby přijali do 70 let dostali 600 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu D denně. Dospělí nad 70 let by měli přijmout 800 IU vitaminu D denně.

Pokud ve stravě nemáte dostatek vápníku nebo vitaminu D, můžete si dát doplňky stravy a ujistit se, že přijmete toto doporučené množství.

Fyzická aktivita při osteoporóze

Cvičení pomáhá posilovat vaše kosti. Bez ohledu na formu, fyzická aktivita pomáhá zpomalit úbytek kostní hmoty související s věkem a v některých případech může mírně zlepšit hustotu kostí.

Cvičení může také pomoci zlepšit držení těla a rovnováhu a snížit riziko pádů. Méně pádů může znamenat méně zlomenin. Silový trénink prospívá kostem v pažích a horní části páteře. To může znamenat volná závaží, činky nebo odporové cvičení.

Přínosem může být i cvičení jako je chůze nebo jogging, a aerobik s nízkým nárazem, jako je eliptický trénink nebo jízda na kole. Oba mohou pomoci posílit kosti nohou, boků a dolní části páteře.

Volba správné léčby osteoporózy – jak na to?

Při výběru správné metody léčby osteoporózy je třeba myslet na mnoho věcí. Vy a váš lékař můžete zvážit:

Vaše pohlaví

Některé léky na osteoporózu jsou schváleny jak pro muže, tak pro ženy, zatímco jiné jsou schváleny pouze pro ženy. Dejte proto na to, jaké léky jsou vhodné právě pro vás.

Myslete na to, kolik kostní hmoty jste ztratili

Léky na osteoporózu fungují různými způsoby. Osobě se závažnějším úbytkem kostní hmoty nebo s více zlomeninami kostí lze doporučit jiný lék než osobě s menším úbytkem kostní hmoty nebo bez zlomenin. Opět dbejte na to, co se píše v letáku a co vám doporučí lékař.

Vaše celkové zdraví

Váš lékař při doporučení léku zváží další zdravotní problémy, které máte. Například pokud jste měli rakovinu prsu nebo krevní sraženiny, neměli byste užívat estrogen. Nebo pokud byly vaše kosti vystaveny radiační léčbě, neměli byste užívat teriparatid nebo abaloparatid (Tymlos).

Vaše osobní preference

Dáváte přednost pilulce, tekutině nebo léku, který se podává jako injekce? Je pro vás lepší užívat svůj lék každý den, jednou týdně, jednou měsíčně, dvakrát ročně nebo jednou ročně? Máte negativní pocity z konkrétního léku? Tyto faktory mohou ovlivnit vaše rozhodnutí o léčbě. Žádní dva lidé nejsou stejní. Jak dobře léčivý přípravek funguje nebo jaké vedlejší účinky bude mít, se může u jednotlivých osob lišit.

A pár slov o osteoporóze na konec

Osteoporóza postihuje mnoho lidí po celém světě, a přestože v současné době neexistuje 100% léčba, nějaké možnosti léčby jsou k dispozici. Léky, hormonální terapie a cvičení mohou posílit vaše kosti a zpomalit jejich úbytek.

Sponzorováno

Pokud máte osteoporózu, poraďte se se svým lékařem. Diskutujte o každé možné léčbě a změně životního stylu. Společně můžete rozhodnout o léčebném plánu, který je pro vás nejlepší.

A co si ještě přečíst o osteoporóze?

Zdroje článku a studie o osteoporóze

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva