Sponzorováno

Quinoa – proč patří mezi superpotraviny? 4.67/5 (15)

Quinoa má pro naše tělo hodně zdravotních benefitů.

Quinoa má pro naše tělo hodně zdravotních benefitů.

Znáte quinou? Jsou to malá semínka, která se na první pohled hodí spíše jako ptačí zob než na zdravou večeři. Ale první pohled klame. Je to opravdu pravá superpotravina. Přečtěte si proč.

Quinoa – chutná a výživná

S mírnou, ořechovou chutí a texturou podobnou té, kterou se pyšní kuskus nebo rýže. V první řadě, quinoa, je jedním z mála zrn nebo semen, které poskytují devět esenciálních aminokyselin pro naše tělo (tyto si naše tělo nemůže vyrábět samo).

Quinoa a lysin

Quinoa je nejvíce známá pro své velké množství lysinu, aminokyseliny, které je přímo odpovědná za růst a obnovu tkání. Jeden hrníček těchto semen obsahuje 442 mg lysinu (což je 7% doporučené denní dávky 70kg člověka). Semena jsou také velmi ceněna pro vysoký obsah vlákniny, železa, hořčíku a manganu. V roce 1993 NASA doporučila quinou pro program, který pěstuje plodiny na palubě kosmických lodí a živí astronauty na dlouhodobých misích. Pokud je quinoa dobrá pro kosmonauty ve vesmíru, tak je jistě dost dobrá i pro obyčejné smrtelníky na Zemi. Jasně, to všechno se trošku odráží v ceně, quinoa je o něco dražší než kvalitní hnědá rýže.

Quinoa i na mouku

Podobně jako z pohanky nebo amarantu z ní lze získat mouku, ale botanicky nepatří do čeledi lipnicovitých mezi klasické obiloviny. Výhodou pseudoobilnin je, že neobsahují lepek a proto jsou vhodné pro ty, kteří trpí celiakií.

Sponzorováno

Jak nám může quinoa prospívat?

Na první pohled nenápadná quinoa patří mezi výživové „bomby“. Může se pochlubit vysokým obsahem bílkovin (od 12 do 22 procent) a pyšní se i řadou vitamínů – např. beta-karotenem, vitaminem C, kyselinou listovou, thiaminem nebo riboflavinem. A aby toho nebylo málo, nabízí i nezanedbatelný zdroj minerálů, obsahuje vápník, železo, draslík, zinek nebo hořčík. Díky vláknině je i lehce stravitelná. I proto se vyplatí kupovat quinou v biokvalitě.

Proč by neměla chybět ve vegetariánském jídelníčku?

Kdybyste se stali vegetariánem, bude vaším stálým problémem a noční můrou dostatečný přísun aminokyselin. S Quinou se ale nemusíte bát – vysokým obsahem těchto látek se přibližuje sóji. Významný podíl aminokyseliny hystidinu je důležitý ve výživě kojenců a malých dětí.

A jak připravit quinou?

Quinoa není náročná na přípravu, po uvaření má jemnou, nadýchanou strukturu a lehce oříškovou chuť. Vaří se asi 15 minut – dva díly vody na jeden díl quinoy. Její velkou výhodou je možnost úpravy naslano (s kořením, zeleninou), tak i na sladko (např. na snídani s medem, ovocem, ořechy nebo rozinkami). Při pečení můžete část běžně používané mouky nahradit quinoovou a zvýšit tak výživovou hodnotu výsledného pokrmu.

Co si o quinoe také přečíst?

VIDEO: Salát z quinoy s lososem v česnekové marinádě

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva