Sponzorováno

Způsobuje káva akné? Moje zkušenost 4.83/5 (12)

Takto vypadalo moje akné, když jsem pila kávu s mega dávkou mléka. Po vysazení mléka se to rapidně zlepšilo

Takto vypadalo moje akné, když jsem pila kávu s mega dávkou mléka. Po vysazení mléka se to rapidně zlepšilo

Káva, původně oblíbený nechutný nápoj starověkých etiopských pastevců, se dnes stala celosvětovým charakteristickým znakem kultury. A není to jen kultura v kanceláři nebo kultura pracoviště – káva úspěšně pronikla do všech aspektů moderního života.

Bez ohledu na to, zda máme akné nebo ne, ať už máme bezchybnou pleť nebo ne, pijeme kávu. Děláme to, když se probudíme a provádíme tak svůj rituál dobrého rána. Kávu pijeme cestou do školy nebo o školních přestávkách. Kávu pijeme v kancelářích, před prodejními automaty, venku na ulici, v autech, kavárnách, dokonce i v náboženských chrámech a institucích moci. Ve skutečnosti piju šálek kávy i právě teď, když to píšu, a je velmi pravděpodobné, že si dáte kávu, když tento článek čtete.

Káva je doslova všude. Ale…

Co když mám akné? Nemůže za to i káva?

To je dobrá otázka. Protože se káva stala všudypřítomnou jako vzduch a voda, je třeba si jednoduše položit otázku: ovlivňuje pití kávy mou pleť a způsobuje akné?

Pokud jste milovníkem kávy, odpověď se vám nebude líbit, protože krátká odpověď je „ano“. Ale jako u čehokoli jiného, ​​věci nejsou tak jednoduché. Odpověď na tuto otázku chce trochu více rozebrat. Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o účincích kávy na pokožku.

Všichni známe výhody kávy

Věřím tomu, že mnoho z vás může recitovat výhody kávy i ve spánku. Káva má antioxidační vlastnosti, může vám pomoci soustředit se, může také zvednout náladu (nebo vás více znervóznit) a stimulovat hormony, jako je kortizol, které vám pomohou probudit se. Dokonce bylo prokázáno, že káva také zabraňuje určitým typům cukrovky, je to skoro vše.

Nicméně, pokud jde o zdraví pokožky a účinky kávy na akné, věci nevypadají zas tak skvěle. Někdy je tak dobré přemýšlet, zda za naší nečekanou invazí akné nebyl ten obří šálek krémové kávy, který si každé ráno dáváte.

Jak káva způsobuje akné

I když naprosto miluji ten tmavý, teplý, domácký nápoj, který je hned na druhém místě za nejlepším přítelem lidstva (za psy), nemohu si pomoci, ale připouštím, že to nemusí být ten nejproduktivnější vztah. Káva má (může mít) několik akné provokujících účinků – některé z nich jsou poměrně přímé, jiné méně. Ale bez dalších řečí, zde jsou nejčastější způsoby, jak pití kávy způsobuje akné.

Akné miluje mléko a cukr, což jsou někdy nejlepší přátelé kávy

Káva je sama o sobě celkem špatná, pokud jde o akné, ale lidé našli způsoby, jak to ještě zhoršit – tím, že ji kombinují s cukrem, čokoládou a mlékem. Což je asi to nejhorší, co může každý, kdo bojuje s akné, udělat. Mléko totiž obsahuje laktózu a různé enzymy, o kterých je známo, že komplikují kožní problémy. Dále je cukr také častým podezřelým, pokud jde o zánětlivé účinky na organismus, co se jeho schopností utopit vaše tělo v inzulinu a zatěžovat imunitní systém. Tělo se s tímto „nátlakem cukru“ vypořádá tak, že cukr přemění na kožní maz, který následně ucpe vaše póry a vlasové folikuly. Nadměrná tvorba kožního mazu je jednou z hlavních příčin zánětu akné a nutným předpokladem je ucpání cukrem. Což nás přivádí k dalšímu problému…

Káva zvyšuje naši touhu po cukru, který podporuje akné

Káva, která zvyšuje produkci kortizolu a stresových hormonů, ve skutečnosti tlačí vaše tělo k tomu, aby toužilo po více sacharidech bohatých na kalorie. To jsou – hádáte správně – cukry. Metabolický cyklus je docela přímočarý: káva způsobuje hyperadrenalismus (podkožní činnost nadledvin), díky kterému vaše žlázy utopí vaše tělo hormony stresové reakce (což zažíváme jako zaostřené soustředění a schopnost reagovat). A co se stane, když je tělo ve stresu? Potřebuje jíst – čím více, tím lépe – a rychle. Takže najednou cítíme nutkání nacpat si do pusy koblihu navíc, což zvyšuje hladinu cukru, což vytváří ještě více mazu… což vytváří více akné. Nepěkný kolotoč.

Káva vás napumpuje hormony umožňujícími akné

Jak jsme již zmínili výše, káva stimuluje činnost nadledvinek, díky nimž pumpuje nadměrné množství hormonů zvaných kortizol, adrenalin a noradrenalin. V normálních situacích bez kávy naše tělo produkuje tyto hormony v reakci na každodenní stresory: nepříjemné hádky, agresivní lidé, dopravní zácpy, co si jen vzpomenete. Když ale událost pomine, pomine i naše hormonální aktivita. Tělo se vrací do normálu, stává se uvolněnějším a vstupuje do toho, co vědci nazývají parasympatický stav nervového systému. Tento režim také pomáhá předcházet akné.

Co se ale stane, když chrlíte kávu za kávou, další a další? Ve skutečnosti nikdy nedosáhnete relaxace, vaše tělo je udržováno v režimu stresové reakce, což zase produkuje kortizol. To vše zvyšuje pravděpodobnost vzniku takzvaného hormonálního akné a káva může být jedním z faktorů, které se na tom podílejí.

Káva snižuje schopnost vašeho těla regulovat cukr

Čím více kávy vypijete, tím budete odolnější vůči inzulinu – hormonu řídícímu nadměrnou hladinu cukru ve vašem těle. Inzulín pomáhá tělu rozkládat sacharidy, aby byly stravitelné, ale pití kávy činí vaše tělo odolným vůči inzulínu. To má opět za následek přebytek sacharidů (cukrů) ve vaší krvi, které se, jak jsme řekli, nakonec přemění na maz a další tělesné tuky a oleje.

Sponzorováno

Některé studie prokázaly neuvěřitelných 40 % inzulinové rezistence u mužů, kteří jedli jídlo bohaté na sacharidy (těstoviny, brambory, koblihy, pizza) těsně předtím, než si vypili šálek kávy. To znamená, že káva ve skutečnosti sabotovala systém hospodaření s cukrem v jejich těle a umožnila obrovskému množství cukru volně plout v jejich těle. Nemusím opakovat, kam jde všechen ten cukr navíc, že? A co je horší, zbývající neúčinný inzulín také stimuluje produkci přebytečného kožního mazu a kožních buněk, což přispívá k zánětu akné v těle. Stručně řečeno, pít hodně kávy a hltat rychlé občerstvení je rychlá cesta k blízkému setkání s akné.

Káva není přítelem vašich střev

Říká se tomu dysbióza střev a není to nic dobrého. Kvůli kyselé nátuře kávy mění hodnoty pH vašeho žaludku, a proto je pro vaše střeva obtížnější prospívat dobrým bakteriím. Když odejdou dobré bakterie, převezmou vládu ty špatné a… vaše zdraví trpí.

Jedním z účinků dysbiózy je snížená schopnost absorbovat důležité živiny z potravy a produkovat vitamín B. Nejen to, ale když pijte příliš mnoho kávy a riskujete, že skončíte s jedním nebo více trávicími problémy, jako je syndrom zvýšené propustnosti střev, nedostatek živin, malabsorpce potravy a tak dále. Nemusíte to hned moc vidět, ale špatně fungující nebo poškozený trávicí systém ovlivňuje i vaši pokožku. Pokud se chcete chránit před akné, jezte hodně ovoce a zeleniny, udržujte si zdravá střeva a vaše pokožka tento směr bude následovat.

Káva zabraňuje vstřebávání klíčových minerálů, které napomáhají zdravé pokožce

Kromě toho, že si káva pohrává se střevní flórou, také ztěžuje přístup železa, zinku a selenu do vašeho těla. Tyto minerály hrají významnou roli v našem metabolismu, regulují množství imunitních, fyzických a psychických procesů. Jedna studie ukázala, že káva snižuje schopnost těla vstřebávat železo o neuvěřitelných 72%, čímž brání průchodu veškerého toho vzácného železa do našich vzácných červených krvinek.

Další minerály, jako je selen a zinek (který je pro vaši pokožku velmi důležitý), jsou také sníženy příjmem kávy. Stručně řečeno, čím méně kávy pijeme, tím je vše, co konzumujeme, výživnější.

Některé druhy kávy obsahují toxické plísně

Nebo, jak říká vědecký termín, mykotoxiny. Protože káva pochází z rostliny, její cyklus zpracování přirozeně zahrnuje sběr a sušení, což podporuje růst plísní a škodlivých hub. Co je ještě horší, je, že těmto plísním se daří v horkém a vlhkém podnebí v nízko položených zeměpisných oblastech – což je mimochodem místo, kde se vyrábí většina světové kávy. To znamená, že vyhnout se plísním v kávě je prakticky nevyhnutelné.

Ale proč je plíseň tak špatná? Nejběžnější typy mykotoxinů nalezené v kávě se nazývají ochratoxin A a Fusarium a obecně jsou zátěží pro váš imunitní systém. Kromě toho, že se mykotoxiny snaží proměnit vaše tělo v plesnivý palác bahna (včetně kůže a pupínků), narušují také vaše sexuální hormony a v neposlední řadě jsou rakovinné. Jakkoli bych si přála, aby tomu bylo jinak, káva vaší pleti rozhodně neprospívá.

Tak co dělat?

Pokud jde čistě jen o mladou a zdravou pleť, negativní účinky kávy převažují nad pozitivními. Společenský zvyk pít kávu s velkým množstvím cukru a mléka to jen zhoršuje. Nemluvě o tom, že většina kávy obsahuje různé druhy plísní, které mohou kromě poškození pokožky vytvořit celou řadu dalších zdravotních problémů. Všechny tyto faktory a další spolu zapadají do vytváření prostředí, které podporuje záněty akné.

Pokud potřebujete alternativu, která by vám dodala energii, voda nebo bylinkové čaje jsou mnohem lepší a zdravější volbou než káva. Opravdu se to nedá jinak říct: Pokud bojujete s akné, zvažte rozchod s kávou nebo ho vídejte méně. Je to toxický vztah, který pro vás není dobrý.

Dobrou zprávou ale je, že může existovat několik způsobů, jak si vychutnat kávu bez zhoršení akné:

Pijte méně kávy

Pokud se celý den proléváte kávou, není to dobré. Pokud si dáte denně 2 espressa a pijete hodně vody přes den, tak je to pohoda. Prostě si zdravě selsky řekněte (a nelžete sami sobě), zda pijete rozumné množství kávy, nebo to už fakt přeháníte.

Omezení cukru je klíč

Pijte kávu bez cukru. Ideálně úplně bez cukru. Zkuste do cukru také alternativní sladidla, třeba čekankový sirup, s ním piju kafe já.

Méně (žádné) mléka

Kávu pijte bez smetany a mléka. Já si sem tam dám rostlinné mléko (sójové, ovesné nebo mandlové). Zkuste to také.

Abych kávu jen nehanila – výhody kávy pro pokožku

  • Antioxidanty v kávě jsou látky, které zabraňují nebo zpomalují poškození buněk neboli oxidaci v těle. Mnoho rostlinných potravin, zejména ovoce a zelenina, obsahuje antioxidanty. Káva je také dobrým zdrojem antioxidantů.
  • Některé důkazy naznačují, že antioxidanty mohou být užitečné pro pokožku a mohou zlepšit akné.
  • Malá pilotní studie zjistila, že lokální antioxidanty pomohly zlepšit akné, když lidé také používali léky na akné, jako je benzoylperoxid a kyselina salicylová.

Sponzorováno

A co vy? Jak vaše tělo reaguje na kávu? Máte kvůli kávě akné? Napište mi do komentářů. Budu ráda.

Dále si o akné či kávě přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva