Sponzorováno

Koření na hubnutí a při dietě – které je to nejlepší? 4.86/5 (28)

Kurkuma pomáhá při hubnutí...

Kurkuma pomáhá při hubnutí…

Klíčem k trvalé redukci hmotnosti je zejména změna stravovacích zvyklostí. Je vhodné omezit, například sacharidy s vysokým glykemickým indexem, nezdravé nasycené tuky a trans-mastné kyseliny a naopak zařadit do jídelníčku zdraví prospěšné potraviny. Mezi ně patří i koření – jídlo nejenže výborně dochutí, ale mohou podpořit i vaše úsilí zhubnout. Které v jídelníčku oceníte?

1. Kurkuma

Vzhledem je podobná zázvoru, ale u nás se s ní setkáte hlavně v sušené podobě, tedy ve formě prášku. Má intenzivní chuť a aroma, díky kterým dělá i „obyčejné“ jídla originálními a chuťově přitažlivými. Při dietě je prospěšná hlavně kvůli obsahu antioxidantů. Z nich je bohatě zastoupen kurkumin – oranžový pigment, který dává kurkumě typickou barvu. Má významné protizánětlivé vlastnosti a jeví se i jako prevence vzniku obezity, protože má schopnost ovlivňovat metabolismus tuků.

Odborníci z Vascular Biology Laboratory, Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging at TUFS Univerzity v Bostonu tvrdí, že podle výsledků jejich studie má kurkumin významné potenciální zdravotní přínosy v prevenci obezity a souvisejících metabolických poruch. Kurkuma může být při hubnutí prospěšná i z toho důvodu, že má detoxikační účinky, což má samozřejmě pozitivní vliv i na redukci hmotnosti.

Jak použít kurkumu při hubnutí?

Kurkuma je kořením, které se hodí na dochucení masa, luštěnin, rýže i zeleniny. Chcete-li čerpat z jejích benefitů maximum, pořiďte si kvalitní kurkumu, kterou najdete ve specializovaných obchodech se zdravou výživou.

2. Černý kmín

Černý kmín se v Asii a na Středním východě používá jako prostředek na podporu imunity, úleva při dýchacích potížích a při problémech s játry, ledvinami a srdcem, ale i na navození psychické pohody. V těchto oblastech je nazývána „všelékem“. Vědci z Obesity & Eating Habits Research Center ji testovali na obézních pacientech. Zjistili, že konzumace černého kmínu má vliv na snížení hmotnosti a zmenšení obvodu pasu, rovněž mírně snižuje krevní cukr a hladinu cholesterolu v krvi.

Jak černý kmín použít při hubnutí?

Semínka černého kmínu se dají jednoduše přidat k běžným jídlům. Svou chutí připomínají kombinaci tymiánu, oregana a muškátového oříšku. Hodí se k masu, do zdravých dresinků, jako sypání na pečivo nebo jako součást do smoothie. Denní dávku představuje jedna až dvě čajové lžičky, přičemž je vhodné jemně je zahřát, aby mírně pukl. Připravit si můžete i čaj z černého kmínu. Čajovou lžičku zalijte horkou vodou a nechte louhovat 10 minut. Přeceďte a podávejte.

3. Hřebíček

Hřebíček patří k celosvětově uznávaným kořením. Při redukci hmotnosti vám možná přijde vhod jejich schopnost zmírnit nadýmání, podpořit činnost střev, celkově zlepšit trávení a uklidnit. Kromě toho má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Je dobrým přírodním anestetikem.

Jak hřebíček používat při hubnutí?

Hřebíček se hodí do více jídel, zejména do pokrmů asijské kuchyně. Kombinovat ho můžete s kurkumou či zázvorem a dochucovat nimi maso i ryby. Hodí se i do polévek, marinád, teplých i studených nápojů.

Náš tip: Čaj podporující hubnutí

Kousek očištěného a nastrouhaného zázvoru, 5 hřebíčků a 1/2 čajové lžičky skořice zalijte horkou vodou. Nechte 5 až 10 minut louhovat, přeceďte, ochuťte citronem a pijte po doušcích. Na doslazení můžete použít třeba stévii.

Sponzorováno

4. Zázvor

Tak co, pomůže mi zázvor zhubnout? Mohu se na něj při hubnutí spolehnout? Ano, zázvor pomáhá při hubnutí svou pálivou látkou (gingerol), která napomáhá metabolismu – spalování. Dále zázvor podporuje celé tělo ke správnému fungování a tím pádem je i takto nápomocný při hubnutí.

Zázvor ale není žádný zázrak, který za vás zhubne i když budete jíst koláče, zákusky a smažené. Ale díky jeho silnému obsahu účinných látek, vám může pomoci zhubnout. V první řadě, ale musíte mít upravenou, pravidelnou, kvalitní a lehkou stravu. Pak je třeba dodržet správný pitný režim (4 deci vody na 10 kg Vaší váhy) a poslední je cílený pohyb alespoň 3 krát týdně po půl hodině. Pokud splníte všechny tyto podmínky, tak zázvor může mít velmi pozitivní vliv na vaše hubnutí.

5. Skořice

Hubnutí se skořicí opravdu není žádný výmysl. Každý den, nalačno asi 30 minut před snídaní a také večer před spaním vypijte šálek medu se skořicí. Při pravidelném užívání by to mělo pomoci snížit nadváhu i obézním lidem.

Zeštíhlující nápoj si připravíme ze skořice, medu a vody, tedy běžně dostupných surovin. Asi všichni víme, že med i skořice mají mnohé pozitivní účinky na naše zdraví. A v této kombinaci jsou mimo jiné výbornými spojenci i v hubnutí. Nápoj se provádí následovně: čajovou lžičku mleté skořice nasypte do šálku, zalijte horkou převařenou vodou, šálkem přikryjte a nechte louhovat. Když je voda vlažná (cca 20-30 minut), je na řadě med, kterého byste měli přidat dvě lžičky. Med je třeba volit kvalitní přírodní a nikdy ho nepřidáváme dříve, než je voda vlažná. Jinak by se aktivní látky v medu zničily. Polovinu nápoje byste měli vypít večer před spaním a druhou polovinu ráno po probuzení, na prázdný žaludek. Do té doby nápoj skladujte v lednici a následně nezahřívejte a nepřidávejte žádné další suroviny.

Náš tip: Ze skořice se dá udělat i bezva maska na vlasy i pokožku

Jak to funguje?

Med spolu se skořicí mají pozitivní účinky na tzv. bazální metabolismus, díky čemuž může člověk pak snáze hubnout bez větší námahy. Kromě toho je jedním z účinků skořice i to, že poskytuje rychlejší pocit nasycení, takže člověk sní méně a nepociťuje tak často hlad. Nápoj z medu a skořice se rovněž považuje za jednu z výborných detoxikačních metod, tedy pomáhá tělu zbavovat se škodlivých látek, čímž se podporuje i hubnutí.

V neposlední řadě je pravidelné pití tohoto nápoje dobré i na zvyšování obranyschopnosti organismu a hovoří se i o protinádorových účincích. Mnoho lidí při pravidelném pití medovo-skořicového nápoje popisuje i zvýšení celkové energie a jakýmsi bonusem může být i zvýšení chuti na sex. Skořice je totiž známé přírodní afrodiziakum.

6. Kmín

Ženy s nadváhou rozdělili do dvou skupin. Oběma skupinám snížili denní příjem kalorií o 500. A obě skupiny dostaly během dne jeden šálek (150 g) nízkotučného bílého jogurtu. Rozdíl byl však v tom, že první skupina jídla jogurt čistý, druhá v něm měla zamíchány 3 g kmínu, což představuje asi jednu čajovou lžičku. A výsledek?

Ačkoli obě skupiny měly stejný příjem kalorií, skupina „s kmínem“ hubla třikrát rychleji. Neklesala jen hmotnost žen, ale rychleji se snižovaly i tukové zásoby v těle. Zároveň se zmíněné skupině zlepšil krevní obraz – zejména množství tuku a cholesterolu v krvi.

Chuť kmínu je velmi intenzivní a ne každému lahodí. Pokud se rozhodnete vyzkoušet hubnutí jako zmiňovaná skupina, je třeba určené denní množství kmínu dodržovat. A přimícháním do bílého nízkotučného jogurtu se její výrazná chuť alespoň zčásti ochromí.

Co si ještě přečíst o hubnutí?

VIDEO: Kurkuma je víc než koření

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva