Sponzorováno

Tymián a zdraví – podporuje imunitní systém, skvělý na zažívání 4.7/5 (23)

Tymián pomáhá uvolňovat hlen

Tymián pomáhá uvolňovat hlen

Býváte často nemocní nebo míváte problémy s trávením? Mohli byste vyzkoušet koření tymián a pozorovat na sobě změny k lepšímu … Tymián je polokeř, který je vysoký do 45 cm. Kvete od května bílým nebo fialovým květem. Tymián je velmi podobný mateřídoušce, protože patří do stejného rodu. Tymián je méně známé koření, ale přesto je svým obsahem důležitých živin vhodný pro udržení nebo navrácení úplného zdraví.

Jaké účinné látky obsahuje? Bílkoviny, tuk, sacharidy, silice, vláknina, vápník, železo, draslík, fosfor, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan, kyselina listová, kyselina pantotenová, vitaminy A, B a C. Pěkný výčet, co říkáte?

Tymián obsahuje minerály – 100 g:
– Železo 15 mg
Zinek 1,5 mg
– Vápník 400 mg
– Hořčík 150 mg
Měď 550 ug
– Fosfor 101 mg
– Mangan 1,4 mg
– Draslík 222 mg
– Sodík 10 mg
– Omega3 a Omega6 kyseliny 3 mg

Tymián obsahuje vitamíny – 100 g:
Vitamín A 4 700 IU
Kyselina listová 44 ug
Vitamín B1 45 ug
Kyselina pantoténová 400 ug
Vitamín B2 465 ug
Vitamín C 155 mg
Vitamín B3 1,6 mg

Tymián a jeho účinky na zdraví

  • Silně podporuje imunitní systém
  • antibiotické účinky
  • antiseptické účinky
  • podporuje trávení
  • Podporuje vyprazdňování (obnovuje střevní mikroflóru)
  • Pomáhá při plynatosti a bolestech břicha
  • Léčí zánět močových cest
  • Močopudný účinek – odvodňuje nadbytečnou vodu z těla
  • Zlepšuje trávení žaludku (podpora vylučování žaludečních kyselin)
  • Léčí kožní onemocnění a poranění
  • Pomáhá uvolňovat hlen
  • Pročišťuje plicní tkáň

Tymián můžete využít: když máte chřipku, nachlazení, nespavost, bolesti břicha, plynatost, při bolestech žaludku, při revmatismu, zahlenění plic, při bolesti svalů nebo jako prevenci před onemocněními, způsobenými sníženou imunitou.

Sponzorováno

Tymián si umíte zajistit ve formě: sušeného čaje, kapky (sérum), koření, zubní pasta, kloktadlo, sirup, kosmetické přípravky obohacené o Tymiánovou silici, olej do koupele, sůl do koupele nebo éterický olej.

Tymiánový čaj:

Jednu čajovou lžičku vložte do malého hrnce a zalijte 2-2,5 deci vody. Tuto směs přiveďte k varu a vypněte. Nechte čaj louhovat 10-12 minut, pak ho slijte a teplý vypijte. Můžete si osladit i lžící medu, ale ne do horkého čaje! Horké ničí všechny živiny v medu.

Účinky tymiánu na orgnaizmus

Listy i nať působí protibakteriálně, jednak při přímém kontaktu při kloktání a vyplachování úst, jednak při vnitřním použití. Tak současně s antibakteriálním účinkem podporuje vylučování vnitřních sekretů a vykašlávání. Toto se využívá při zánětech dýchacích cest, zejména pokud je spojeno s nedostatečným vylučováním sekretů a při léčbě černého kašle. Tymiánová droga při vnitřním použití (především díky obsahu silice) zvyšuje vylučování žaludečních šťáv a reguluje složení střevní flóry. Zevně se používá ve formě obkladů a koupelí při léčbě kožních chorob, ran, vředů a pod. Osvěžující tymiánová koupel pak celkově povzbuzuje fyziologické funkce organismu. Droga má příjemnou charakteristickou vůni, takže v některých čajových směsích působí jako aromatikum.
Tymiánová silice je součástí mnoha kosmetických přípravků, ústních vod a zubních past i dalších přípravků používaných např. ve stomatologii. Silice má silné antiseptické účinky.

Toxicita a vedlejší účinky

Sponzorováno

Čistá silice nebo thymol mohou být při vnitřním použití toxické už při terapeutických dávkách. Proto se nedoporučuje jeho vnitřní užívání. Vyvolává nevolnost, působí depresivně na dýchací centrum apod. Pokud užíváte drogu v terapeutických dávkách je zcela neškodná.

A co si dále přečíst o tymiánu?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva