Sponzorováno

Černý kmín (Nigella sativa) a olej z černého kmínu – bomba proti nemocem 4.86/5 (43)

Černý kmín (Nigella sativa) a olej z černého kmínu

Nigella sativa

Prorok Mohamed údajně řekl, že semena černého kmínu mohou vyléčit cokoliv kromě smrti. Černý kmín (Nigella sativa) má skutečně pozoruhodné hojivé a léčivé vlastnosti, které z ní činí jednu z nejsilnějších léčivých rostlin světa. Semena černého kmínu se používají po staletí na Blízkém východě, ve Středomoří a Indii.

Dnes se černý kmín používá v kuchyních po celém světě díky své ořechové chuti. Kromě toho má černý kmín významné účinky na zdraví a je jednou z nejvíce ceněných léčivých rostlin v historii lidstva.

Semena černého kmínu obsahují více než 100 účinných látek, včetně některých dosud neidentifikovaných. Hlavními účinnými látkami jsou: thymoquinone, beta sitosterol, kyselina myristová, kyselina palmitová, palmitolejová kyselina, kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina linolová, kyselina arachidonová, protein, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B3, kyselina listová, vápník, železo, měď, zinek, a fosfor.

Černá kmín má obzvláště dlouhou historii použití v Egyptě. Dokonce archeologové při zkoumání hrobu egyptského krále Tutanchamona našli lahvičku oleje z černého kmínu, protože podle starých Egypťanů bylo nutné ji mít u sebe i při posmrtném životě.

Náš tip: Zkuste tento olej z černého kmínu

Olej z černého kmínu

Lékaři používali olej z černého kmínu na uklidnění zkažených žaludků faraonů po jejich extravagantních hostinách. Kromě toho používali olej z černého kmínu i na bolesti hlavy, zubů, nachlazení a infekce. Královna Nefertiti, známá svou ohromující krásou, používala černý olej na posílení nehtů a lesk vlasů.

Stovky studií bylo provedeno na černém kmínu, které prokázaly, že tato semena pomáhá v boji proti nemocem zvýšené produkce kostní dřeně, jako přírodní interferon, a buněk imunitního systému.

Sponzorováno

Černý olej proti rakovině

Několik studií ukázalo, že extrakt z černého kmínu může pomoci jednotlivcům s autoimunitními poruchami, což by mohlo pomoci při boji s rakovinou. Jedna nedávná studie na oleji z černého kmínu prokázala, že je účinný proti karcinomu pankreatu, jednomu z nejnebezpečnějších a nejtěžších druhů rakoviny.

Léčba chorob dýchací soustavy

Jedním z nejčastějších a efektivních použití oleje z černého kmínu je léčba chorob souvisí s dýchací soustavou včetně astmatu, bronchitidy, revmatismu a nachlazení. Černá kmín pomáhá zvýšit tělesný výkon, stimulují menstruaci a zvýšit tok mateřského mléka u kojících matek.

Olej z černého kmínu pomáhá zklidnit nervový systém, bolest, stimuluje tvorbu moči, zlepšuje trávení a pomáhá předcházet a snižovat vysoký krevní tlak.

Semena černého kmínu jsou velmi účinné při léčbě abscesů a nádorů oka, břicha a jater, nejspíš v důsledku velké koncentrace protinádorové sloučeniny beta-sitosterol, která byla nalezena v semenech černého kmínu.

Černý kmín také stimuluje energii a pomáhá při zotavení z únavy a vyčerpání. Olej z černého kmínu je účinným lékem při kožních onemocněních, jako jsou alergie, ekzémy, akné, lupénka, má antiparazitní účinek. Užívání oleje z černého kmínu tlumí nadýmání, průjmy, může být řešením pro hemoroidy, zácpu a úplavici.

Pokud se rozhodnete užívat olej z černého kmínu, měli byste pečlivě zkontrolovat štítky a informace o výrobku! Olej z černého kmínu se často zaměňuje s olejem z černého osiva, z černé cibule, z černého sezamového semínka a s jinými produkty, ale pouze Nigella sativa je skutečným černým kmínem.

Pozitivní vlastnosti černého kmínu

 • má regulační a posilující účinek na imunitní systém a proto se hodí jako podpůrný prostředek k léčbě řady onemocnění
 • obsahuje hořčinu nigellin, která zmírňuje průduškové spasmy a výrazně napomáhá k odhlenění
 • působí výrazně proti alergiím, senné rýmě, astmatu, ekzémům, nadýmání, ulevuje při průduškových onemocněních, trávicích a střevních potížích
 • studie prokázaly snížení alergických reakcí při užívání oleje z černého kmínu až o 70%
 • u kojenců a malých dětí je účinný při bolestech bříška (do 1 roku naředěný s jinými rostlinnými oleji)
 • účinný je proti parazitům, virům, bakteriím a plísním a je vhodné jej používat vnitřně v době chřipkových onemocnění na posílení imunity a ochranu dýchacích cest
 • hodí se k masážím suché a citlivé pokožky se sklonem k alergickým reakcím, pokožku přirozeně chrání a regeneruje

A co vy? Znáte tento olej a používáte ho? Budeme rádi za komentáře.

Co si ještě o produktech z kmínu přečíst?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva