Sponzorováno

Kardio cvičení – proč, jak na to a které kardio cviky jsou nejlepší? 4.73/5 (51)

Zapojte kardio do svého životního stylu i vy. Litovat rozhodně nebudete!

Zapojte kardio do svého životního stylu i vy. Litovat rozhodně nebudete!

Kardio. Pro některé je to strašné slovo a pro druhé je to vášeň, které nikdy nebudou mít dost. Ať se na to díváte jakkoliv, kardiovaskulární cvičení je jednou z klíčových složek, které by nikdy neměly být vynechány z vašeho fitness plánu. Kardio, zkráceně kardiovaskulární cvičení, je libovolný pohyb, který vám pomůže dosáhnout optimálního srdečního tepu a zlepší krevní oběh v celém těle. Vlastně existují různé formy a metody provádění kardio cvičení.

Většina z nás, kdo cvičí nějaké to kardio cvičení, ho používá jako způsob jak spálit nadbytečné kalorie. Protože se jednoduše pohybujeme, zvyšuje se potřeba energie. A tím prostě pálíme kalorie. Vzhledem k tomu, že redukce tuku v těle závisí na spálených kaloriích, je to krok určitě správným směrem.

Znáte kardio cvičení?

Znáte kardio cvičení?

Ale důvodů, proč kardio cvičení zařadit do svého životního stylu, je více. V žádném případě to nekončí jen shazováním kil. To je jen špička ledovce. Existuje mnoho zdravotních výhod, které můžete z kardia dostat i vy.

Takže jaké zdravotní výhody nám může nabídnout kardio cvičení? Vybrali jsme několik největších.

1. Podporujete zdraví svého srdce

První benefit, o kterém se v tomto článku zmíníme, je lepší stav vašeho srdce. Vaše srdce je sval, stejně jako každý jiný. A aby byl tento sval byl silný, musí pracovat. Pokud nebude dostatečně makat a pracovat, bude časem ochabovat, což může ve finále způsobit řadu negativních účinků na zdraví.

Pravidelným cvičením srdce bije rychleji a rychleji, to je dobré pro jeho zdraví. Mnoho lidí vykonává jednoduchá cvičení, jako je například procházka venku, chůze po schodech. Pro zdravého člověka to chce něco víc. Občas si mákněte. Nezanedbávejte svůj srdeční sval a on se vám dobře odmění.

2. Má pozitivní vliv na metabolismus

Dalším důvodem k pravidelnému kardio cvičení je jeho pozitivní vliv na metabolismus. Spolu s urychlováním vaší srdeční frekvence, celý kardiovaskulární systém zvyšuje rychlost různých procesů v těle. Tyto procesy můžeme nazvat jako váš metabolismus.

Obecně řečeno, čím intenzivnější je kardiologická relace, tím větší nárůst uvidíte s ohledem na rychlost metabolismu. Velmi intenzivní intervalové sprinty (také známé jako HIIT) velmi zrychlují metabolismus. A co to pro vás znamená? Zrychlený metabolismus znamená snadnější udržení vaší hmotnosti (případně snazší snížování hmotnosti).

3. Zlepšuje váš hormonální profil

Pravidelné kardiovaskulární cvičení také výrazně mění hormonální profil ve vašem těle. Toto cvičení uvolňuje endorfiny (hormony, které podporují náš pocit typu „cítím se skvěle a dobře“). Tyto hormony také pomáhají zmírnit příznaky deprese a únavy. Kardio cvičení dále v těle uvolňuje hormony, které snižují chuť k jídlu. Což se prostě hodí.

A jaký to má konečný efekt? Lidé, kteří pravidelně cvičí kardio trénink, mají často mnohem pozitivnější pohled na život jednoduše proto, že dostávají pěknou dávku těchto pozitivních hormonů. Takže stres víceméně nemá šanci.

4. Kontrola nad hladinou cukru v krvi

Pacientům, kteří mají diabetes, může kardiovaskulární cvičení pomoci lépe zvládat tento stav. Tím, že cvičíte kardio cvičení, zvyšujete schopnost svalů využít glukózu. Ti pacienti, kteří takto cvičí, mají obvykle lepší kontrolu nad jejich cukry v krvi. Pro cukrovkáře je to hodně důležité, protože jsou extrémně citliví na změny hladiny cukru v krvi.

Ale tento bod se samozřejmě ani zdaleka netýká jen cukrovkářů. To platí i pro úplně zdravé lidi. Jakékoliv kardio cvičení je pro vaše zdraví prostě super.

A co dalšího může kardio cvičení nabídnout z hlediska zdraví? Je toho opravdu mnoho, proto zmíníme už jen několik bodů:

 • Zlepšuje tok krve po celém těle.
 • Má pozitivní vliv na mozkové funkce. Zlepšuje paměť.
 • Pomáhá bojovat se stárnutím. Vypadáte prostě mladší a také se tak cítíte.
 • Tím, že krev v těle cirkuluje, to má pozitivní dopad na vaši pokožku. Je prokrvenější, pěknější, zdravější.
 • Udržuje cholesterol v těle na dobré (zdravé úrovni)
 • Prevence proti vzniku diabetu.
 • Prevence proti obezitě.
 • Podporuje vaše libido.
 • Má celkově pozitivní vliv na vaši psychiku. Máte více sebevědomí.
 • Prevence proti osteoporóze.

A mnoho dalšího. Kardio cvičení je prostě pro naše tělo velmi, velmi zdravé.

Sponzorováno

Důležité rady pro kardio trénink

Sestavili jsme pro vás několik rad, které vám v rámci kardio cvičení možná přijdou vhod. Myslete na ně.

1. Konečně začněte

Taky o kardio a dalších cvičeních jen čtete a pak si řeknete „Od zítra“, nebo „Od příštího týdne“, nebo „Od prvního“? Tak už se seberte a začněte. Nikdo své zdraví nezlepšil jen sezením a čtením. Začít je těžké, ale pokud to zvládnete, budete mít skvělý pocit. Tak prostě začněte a neseďte furt na zadku.

2. Naplánujte si svůj trénink předem

Ať pak jen nestojíte a nekoukáte. A nebudete vědět co dělat. Mějte prostě plán. Přesně byste měli vědět, co cvičit, než se dostanete na běžecký pás nebo do parku. Udělejte si plán na celý týden dopředu.

3. Důkladně se zahřejte před cvičením

Díky zahřátí těla se zvýší vaše cvičební možnosti, snížíte šanci na zranění a připravíte své tělo pro daný úkol. Přeskočte zahřátí a protažení a jste na nejlepší cestě si ublížit.

4. Vyhněte se ustáleném stavu

Pokud nebudete vyloženě trénovat na závod na dlouhé vzdálenosti, vyhněte se delší stagnaci ve stejném tempu. Různé stupně intenzity – často nazývané HIIT – trénink s vysokou intenzitou – zrychlí váš metabolismus lépe než ustálené cvičení. Makejte. Zapojte třeba sprinty do vašeho cvičení. Sprinty zrychlují metabolismus a mohou pomoci při budování svalů v nohou. Fajn cvičení.

5. Neposlouchejte nutkání zastavit

Ignorujte ten hlas ve vaší hlavě, který vám říká, abyste zpomalili, udělali pauzu nebo prostě skončili. Fitness je disciplína. Naučte se makat. Na druhou stranu někdy skončit musíte :)

TOP kardio cvičení

Tak a teď si ukážeme několik nejlepších kardio cvičení, které můžete krásně dělat i doma.

1. Píďalka (Inchworm)

Dobrý cvik pro začátečníky. Mrkněte na video. Prostě se budete pohybovat jako píďalka.

2. Výskoky (Power Skip)

Zvedejte pravou ruku a levnou nohu. Vyskakujte. Zaměřte se na výšku výskoku, ne na rychlost.

Cviky Power Skip

Cviky Power Skip

3. Boxování (Uppercut)

Zkuste virtuálně boxovat. To je jako kardio trénink perfektní. Nezdá se to, ale je to docela namáhavé. Zkuste takto cvičit pár minut. Ukázka opět na videu.

Boxování je skvělý kardio cvik.

Boxování je skvělý kardio cvik.

4. Horolezec

U tohoto cvičení se řádně zapotíte. A o to jde ne? Udělejte polohu „prkno“. Pak levé koleno dejte pod vaše tělo a pak zpět, pak pravé koleno dejte pod vaše tělo a pak zpět. A zkuste cvičit co nejrychleji a co nejdéle. Ulehčit si to můžete tím, že budete kolena dávat pod hrudník.

TIP: Flowin je také super kardio cvičení

5. Vysoká kolena (High Knees)

Také moc pěkná makačka. Zvedejte kolena co nejvýše. Makejte co nejrychleji to jde.

Tohle je 5 základních cviků pro kardio plán. Cviků je samozřejmě více, stovky, tisíce. Najděte si ty svoje nejoblíbenější.

Co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Začátečníci – kardio celé tělo

VIDEO: Cvičení na hubnutí – KARDIO

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Kardio cvičení – proč, jak na to a které kardio cviky jsou nejlepší?”

  1. Jana napsal:

   Dobrý den, děkuji za cvičení, naprosto skvělé :-)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva