Pergamenová kůže (syndrom papírové kůže) – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (17)

Sponzorováno

 • Papírová kůže je stav, který je charakterizován tenkou, křehkou a zranitelnou pokožkou. Tento stav může být důsledkem různých faktorů, včetně genetických predispozic, stárnutí, nadměrného vystavení slunečnímu záření, chronických zánětů nebo některých kožních onemocnění.
 • Léčba papírové kůže se obvykle zaměřuje na poskytnutí dostatečné hydratace, posílení a ochranu pokožky. V článku najdete několik obecných postupů, které se často používají v léčbě.
 • Hydratace: Je důležité udržovat pokožku dobře hydratovanou. Používejte kvalitní hydratační krémy nebo masti s vyšším obsahem tuku, které pomohou obnovit vlhkost a zlepšit elasticitu pokožky. Je také vhodné vyhnout se výrobkům, které obsahují dráždivé látky, jako jsou parfémy nebo alkohol.
 • Ochrana před slunečním zářením: Papírová kůže je obzvláště citlivá na sluneční záření, proto je důležité chránit pokožku před nadměrným slunečním zářením. Používejte opalovací krémy s vysokým faktorem ochrany proti UV záření a vyhněte se přímému slunci, zejména během nejintenzivnějšího slunečního svitu.
 • Hodně šetrný přístup k pokožce: K péči o pokožku s papírovou kůží je třeba přistupovat šetrně. Vyhněte se nadměrnému tření, silnému kartáčování nebo používání hrubých houbiček nebo žíněnek. Místo toho používejte jemné čisticí prostředky a jemně se dotýkejte pokožky.
 • Vyvarujte se dráždivým látkám: Pokuste se vyhnout používání výrobků nebo látek, které by mohly dráždit pokožku. Patří sem agresivní chemikálie, parfémy, barviva nebo výrobky s vysokým obsahem alkoholu.
 • Zdravá strava a životní styl: Zdravá strava, dostatek spánku a minimální stres mohou také přispět k zdravé pokožce. Zahrňte do stravy potraviny bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, které podporují zdravou pokožku.
 • Přesné postupy léčby se mohou lišit v závislosti na příčině a závažnosti papírové kůže. Je vhodné konzultovat vše s dermatologem nebo odborníkem na pokožku, který vám může poskytnout individuální doporučení a přizpůsobenou léčbu.

Kůže se stává stále tenčí a tenčí, jak člověk stárne, nebo v důsledku poškození sluncem, léků či faktorů životního stylu. Vyhýbání se slunečnímu záření, nošení dlouhých rukávů na ochranu pokožky před poškozením a aplikace hydratačních krémů a topických krémů může pomoci tento problém zvládnout.

Tenká kůže na rukou je poměrně častá. Jak však člověk stárne, může se u něj také vytvořit tenká, papírovitá kůže na pažích a nohou. Na tenké kůži se snadněji tvoří modřiny. Obvykle to není reverzibilní, ale existuje několik způsobů, jak chránit pokožku a předcházet komplikacím.

V tomto článku se podíváme na příčiny tenké kůže, možné způsoby léčby a prevence a kdy navštívit lékaře.

Takto může vypadat papírová kůže

Takto může vypadat papírová kůže

 

Co je papírová (tenká) kůže?

U člověka s papírovou kůží se pleť se vyznačuje křehkou a tenkou strukturou podobnou jemně pokrčenému krepovému papíru.

Kůže je na některých částech těla přirozeně tenčí. Kůže na víčkách je třeba silná pouze 0,5 milimetru, zatímco kůže na patách může mít tloušťku až 4 mm.

Kůže se skládá ze tří vrstev, z nichž každá má jinou roli:

 1. Hypodermis je nejvnitřnější (nejhlubší) vrstva, tvořená tkání, tukem a potními žlázami.
 2. Dermis je další vrstva, která obsahuje nervy a krevní zásobení.
 3. Epidermis je nejvrchnější vrstva kůže, která je bariérou proti nečistotám a bakteriím.
Vrstvy kůže

Vrstvy kůže

 

Tenká (papírová) kůže znamená, že epidermis není tak silná, jak by měla být. Podkoží může mít také méně tuku, což má za následek, že i tato vrstva je tenčí.

Sama o sobě by tenčí kůže neměla způsobovat žádné zdravotní problémy. Člověk však může zjistit, že se mu snadněji poškodí kůže nebo se mu celkem snadno vytvoří modřiny.

Příznaky papírové (tenké) kůže

Pokud má člověk tenkou, jakoby papírovou, kůži, může vypadat „průhledněji“ a mohou být jasněji vidět žíly nebo šlachy.

Tenká kůže může být také snadno poškozena. Člověk si může všimnout, že se mu po drobných poraněních tvoří modřiny.

Ztráta tuku z podkoží způsobuje, že pokožka vypadá méně „kyprá“, což může způsobit, že pokožka vypadá tenčí.

Zatímco asi vidíte jistou podobnost s běžnějšími jemnými liniemi a vráskami, krepová či papírová kůže se obvykle objevuje na větších plochách, například na vnitřních stranách paží. A také tam, kde je kůže nejvíce křehká, například pod očima.

Příčiny papírové (tenké) kůže

Mezi příčiny ztenčení kůže patří:

Sponzorováno

 • Stárnutí je nejčastější příčinou tenké (papírové) kůže. Tenká kůže je přirozenou součástí stárnutí, vedle jemných linek a vrásek, menší pružnosti pokožky a suché nebo snadno poškozené pokožky.
 • Sluneční záření hraje významnou roli při ztenčování kůže v průběhu času. UVA a UVB paprsky mohou zabíjet nebo poškodit kožní buňky.
 • Kouření a pití alkoholu urychluje stárnutí kůže a může časem přispívat ke ztenčování kůže.
 • Steroidní krémy mohou zmenšit buňky v epidermis. Léky mohou také ovlivnit tkáň spojující kožní buňky. To může zanechat pokožku vrásčitou nebo uvolněnou.
 • Jiné léky mohou způsobit ztenčení kůže jako vedlejší účinek. To se může stát u topických steroidů, které si lidé aplikují přímo na kůži. Tento lék je obvykle ve formě krému nebo masti a používá se k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém. Topické steroidy pravděpodobně způsobí ztenčení pouze tehdy, pokud je člověk užívá delší dobu. Je nezbytné dodržovat pokyny, jak lék užívat.

Kůže by se měla vrátit do své obvyklé tloušťky, jakmile osoba přestane užívat léky. To však může trvat několik týdnů, protože kožní buňky potřebují čas na obnovu.

Léčba papírové kůže

Ztenčení kůže není možné zvrátit. Zvlhčení pokožky však může způsobit, že bude pružnější a bud méně náchylná ke zranění.

Cokoli, co způsobí to, že kůže zčervená nebo to kůži bolí, ji pravděpodobně poškodí. Osoby s tenkou (papírovou) pokožkou ji možná bude muset chránit před poškozením. Měli by se například vyhýbat kontaktu s agresivními chemikáliemi.

Osoba s tenkou kůží může snáze najít své kožní modřiny nebo poškození. Pomoci může ochrana pokožky nošením dlouhých rukávů a dlouhých sukní nebo kalhot.

Používání krémů, které obsahují vitamín A, také známý jako retinol nebo retinoidy, může pomoci zabránit dalšímu ztenčování pokožky. Retinolové krémy jsou k dostání v drogeriích nebo online jako kosmetické produkty.

Výzkum publikovaný v roce 2018 naznačuje, že v některých případech může retinol pomoci normalizovat tloušťku kůže. Měl by se však používat opatrně a není vhodný pro všechny typy pleti.

I když neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že používání kolagenových posilovačů zlepšuje zdraví pokožky nebo zhušťuje pokožku, někteří lidé je považují za prospěšné.

Konzumace vyvážené stravy může pomoci podpořit celkové zdraví. Zařaďte dostatek ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků a bílkovin.

Vitamin E, který se nachází v potravinách, jako jsou mandle a avokádo, může také podporovat zdraví pokožky. Tuky v těchto potravinách mohou pomoci udržet pokožku pružnou.

Pití dostatečného množství vody pomáhá udržovat pokožku hydratovanou. Suchá kůže může být snáze podrážděna nebo poškozena a je často méně pružná.

TIP: Čím dříve se začneme o pokožku starat, tím rychleji docílíme výrazné změny jejího vzhledu, struktury a tloušťky.

Prevence papírové kůže

Není možné se vyhnout všem známkám stárnutí. Jemné linky nebo vrásky a kůže, která se stává tenčí a sušší, se přirozeně objevují, jak člověk stárne. Je však možné zmírnit nebo zpomalit některé viditelné známky stárnutí.

Určitému ztenčování pokožky souvisejícímu s věkem by mohlo být možné zabránit tím, že budete pokožku chránit před škodlivým UV zářením, budete ji pravidelně hydratovat a nebudete kouřit.

UV záření ze slunce je jednou z hlavních příčin stárnutí kůže. Chraňte pokožku před sluncem takto:

 • opalovací krém s faktorem SPF 30 nebo vyšším, který chrání před UVA i UVB paprsky
 • sedět ve stínu nebo trávit čas uvnitř během nejteplejší části dne (11-14 hod.)
 • na sobě dlouhé rukávy a dlouhou sukni nebo kalhoty
 • výběr klobouku, který zastíní krk a obličej
 • Zvlhčení pokožky může pomoci zabránit vysoušení a poškození. To proto, že brání vodě opouštět pokožku. Hydratovaná pokožka je pružnější a zdravější.
 • Alkohol také vysušuje pokožku, proto se vyhněte nadměrnému pití. Vypití sklenice vody mezi alkoholickými nápoji může člověku pomoci zůstat hydratovaný.

Kdy navštívit lékaře

Pro tenkou pokožku, která je způsobena stárnutím a nepředstavuje žádné zdravotní problémy, obvykle není potřeba navštěvovat lékaře. Pokud člověk zjistí, že si často dělá modřiny nebo si poškozuje kůži, může chtít vyhledat lékařskou pomoc.

Některé léky mohou způsobit tenkou kůži. Lékař může poradit, zda přestat užívat lék, a nabídnout možné alternativy.

Pokud ztenčení kůže nemá zjevnou příčinu, může pomoci získání lékařské pomoci. Je možné, že faktory životního stylu, jako je vystavení slunečnímu záření nebo kouření, způsobily ztenčení kůže.

Žádná specifická léčba není k dispozici pro tenkou (papírovou) pokožku, takže prevence je nejlepší volbou. Ochrana pokožky před slunečním zářením a udržování hydratace pokožky může pomoci zabránit dalšímu ztenčování pokožky.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s papírovou pokožkou? Napište nám do komentářů.

A dále si o pleti přečtěte

Studie a zdroje článku

 • Chronic Skin Fragility of Aging Autoři: Joseph M. Dyer, DO a Richard A. Miller, DO
 • Zdroj fotografie: paladjai / depositphotos.com
 • Zdroj obrázku ve článku: Towifqu / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva