Péče o jizvu – jak pečovat o jizvy, aby z nich zůstaly jen stěží patrné čárky? 4.72/5 (29)

Sponzorováno

Jak na péči o jizvy?

Jak na péči o jizvy?

V průběhu života lidé prostě nějakou tu jizvu získají – ať již to je po úrazu, operaci nebo třeba po popálení. V dětství jejich vzhled obvykle nijak neřešíte, ale v dospělosti už chceme, aby se ty nově vzniklé jizvy zhojily co nejlépe a byly pro nás esteticky přijatelné. Některé vám sice mohou připomínat důležité okamžiky vašeho života, ale přece jen nemusí mít vzhled vystouplých zarudlých čar. Co je tedy možné udělat pro podporu jejich dobrého zhojení?

Pamatujte, že hojení jizev chvíli trvá

Berte v úvahu, že hojení jizvy je celkem dlouhodobý proces, a nemůžete po týdnu od zákroku čekat, že jizva bude jen stěží viditelná. Počítejte s dobou šesti měsíců i více. Regenerace lidského těla je dokonalou funkcí, kdy organizmus se snaží zásah do kůže zacelit pomocí nové tkáně. Není však možné, aby byla zcela identická s tou původní.

Druhy jizev

Hlavní snahou by mělo být zejména předejít vzniku vzhledově nepřijatelných jizev. Jizva je na počátku obvykle vystouplá a zarudlá, postupem času však bledne, měkne a za optimálních podmínek se stává velmi nenápadnou. To hodně záleží na druhu jizvy (druhy a rozdělení jizev najdete v tomto článku). Obtěžující mohou být atrofické jizvy, které jsou vpadlé pod povrch kůže, ale naopak i jizvy hypertrofické. Ty jsou naopak vystouplé, tuhé a poznáte je třeba jen pouhým pohmatem. Specifický vzhled mají keloidní jizvy tvořené roztodivnými vystouplými útvary.

Faktory ovlivňující hojení jizev

Vzhled jizvy po jejím zhojení záleží v mnohém na rozsahu a druhu zranění, kvalitě samotného řezu a technice sešití rány. Důležitou roli v celém procesu regenerace pak hrají i genetické předpoklady, věk a stav imunitního systému. Negativně může vše ovlivnit zanesení infekce do rány. Něco z výše uvedeného sice ovlivníme jen stěží, ale přece jen něco udělat můžeme.

TIP: Jak se starat o jizvy?

Sponzorováno

Péče o čerstvou jizvu

Na samém počátku hojení je dobré jizvu nevystavovat slunci. Mohlo by dojít k hyperpigmentaci a vzniku skvrn. Na škodu mohou být i extrémní teploty – jak vysoké, tak i nízké. Je nutné místo uchovávat v čistotě, a dokud je to nutné jej nechat ovázané či přelepené. Zde se řiďte dle pokynů lékaře. Nepřepínejte se a zejména na počátku hojení nenamáhejte svaly v daném místě. Je běžné, že můžete v oblasti jizvy pociťovat svědění. Rozhodně by vám však z jizvy neměl vytékat hnis nebo krev a neměl by se již zhoršovat její vzhled. V těchto případech se neváhejte obrátit na lékaře.

Péče o „starší“ jizvu

Poté, co již máte odstraněné stehy a rána je dobře stažená (zhruba po týdnu až 10 dnech), můžete začít místo masírovat a promašťovat. Dobrému hojení jizev napomáhá zejména tlaková masáž, kterou můžete provádět zhruba pětkrát denně. Vždy na vybrané místo jizvy přitisknete prst a zmáčknete asi na 15 vteřin. Pak se přesunete o kousek vedle a provedete totéž. Na trhu je k dostání řada výrobků, kterými můžete jizvu potírat. Z doma obvykle dostupných věcí můžete využít k promazávání sádlo nebo třeba kokosový olej. Z bylinek lze využít jitrocel nebo třezalku. K dostání jsou i hojivé náplasti, které zajistí uzavření jizvy, starají se o dobrý stav pokožky a zároveň vyvíjí tlak v daném místě.

Bohužel není možné jednoznačně říci, co (nebo např. který přípravek na léčbu jizev) je nejvhodnější. Každému zabere lépe něco jiného a obvykle se jedná o kombinaci více postupů, které zajistí co nejlepší výsledný efekt.

Odborná péče o jizvu

Pokud je již jizva zcela zhojena a její vzhled se dlouhodobě nemění, můžete se v případě, kdy s ní nejste spokojeni, obrátit na lékaře. Vystouplé jizvy je možné zarovnat laserem nebo třeba zcela vyříznout a kůži opětovně sešít. Využívá se zde dále dermabraze, kryoterapie a radioterapie. Je však nutné celou věc nejprve konzultovat s lékařem a společně vybrat nejvhodnější postup.

A jak o jizvu pečujete vy?

Co si dále o jizvách přečíst?

VIDEO: Tlaková masáž jizvy

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva