Sponzorováno

14 největších mýtů o akné 4.89/5 (9)

Přečtěte si časté mýty o akné

Přečtěte si časté mýty o akné

Na internetu koluje mnoho mylných informací a hloupostí o akné. Slyšeli jste určitě spoustu příběhů o tom, co způsobuje akné, ale jak víte, zda je to pravda? Jsme tu, abychom vše vyjasnili, počínaje odhalením 12 nejčastějších mýtů o akné.

1. Akné trpí pouze dospívající

Akné je nejčastější kožní onemocnění na světě. Ve skutečnosti lidé všech ras a věkových kategorií trpí akné. 30 % dospělých, mužů i žen, trpí akné. Ačkoli 85 % dospívajících trpí nějakou formou akné, nejsou jediní, kdo akné trpí. Jsou to často i dospělí.

Ve skutečnosti 62 % lidí, kteří mají akné, je starších 18 let!

2. Je bezpečné pupínky vymačkávat

To není nikdy dobrý nápad. Vymačkávání pupínků spouští zánětlivé reakce a může do vaší pokožky zanést ještě více bakterií. Může také způsobit jizvy po akné, které fakt nezmizí.

Nejlepší je nechat pupínek zahojit, což by normálně mělo trvat asi týden nebo dva. U tmavší pleti může vymačkávání pupínků také zhoršit zabarvení, jehož vyřešení bez léků může trvat i několik měsíců.

3. Slunce a solária vyřeší akné

I když se vám může zdát, že vaši pokožku vysušuje, slunce při hojení akné nepomáhá. Slunce může vysušit vaši pokožku, což způsobuje, že vaše pokožka produkuje více mazu, což nakonec akné dále zhoršuje.

Nadměrné opalování jakéhokoli druhu škodí pokožce a také dráždí akné. Vystavení UV záření skutečně vysušuje pokožku, což může ve skutečnosti vést k budoucím vyrážkám. Na druhou stranu mnoho opalovacích krémů (vyrobených tak, aby odrážely UV paprsky) obsahuje oxid zinečnatý, který bojuje proti bakteriím způsobujícím akné. Existují však opalovací krémy, které mohou dráždit akné, takže je důležité provést malý průzkum, abyste našli ty nejlepší produkty pro vaši pokožku. Obecně budou nejlepší opalovací krémy označené jako „bez oleje“ nebo „nekomedogenní“. Kůže každého z nás je jedinečná, takže může být nutné vyzkoušet několik produktů, než najdete ten správný.

4. Zubní pasta dokáže vyčistit pupínek

Zubní pasta a další podobné věci v domácnosti nejsou pro vaši pokožku až tak bezpečné. Fluoridy v zubní pastě mohou akné dokonce zhoršit. Místo toho zvolte bodové ošetření, které obsahuje kyselinu salicylovou. Vaše pleť vám z dlouhodobého hlediska rozhodně poděkuje.

5. Póry se otevírají a zavírají

Bohužel tomu tak není. Protože póry nemají svaly, nemohou se otevírat a zavírat. Pára může uvolnit oleje nahromaděné v pórech a jakmile se vyčistí, mohou se zdát menší.

6. Špinavá pleť způsobuje akné

Obecně akné není způsobeno nečistotou. Mytí obličeje dvakrát denně je více než dostatečné k odstranění bakterií a povrchového mazu. Ve skutečnosti může nadměrné mytí a drhnutí dráždit pokožku a akné s může zhoršit.

7. Mastné jídlo či čokoláda způsobuje akné

Čokoláda, hranolky a další nezdravá jídla mají na akné malý nebo žádný vliv. Neexistují žádné vědecké důkazy, že tyto potraviny způsobují akné, takže si dopřejte vše, co chcete. Ale s mírou, samozřejmě!

Mnoho vědeckých studií prokázalo, že žádné jídlo trvale nezpůsobuje nebo nezhoršuje akné. Ani čokoláda, ani pizza, ani hranolky! Jíst dobře vyváženou stravu je vždy dobrý nápad, ale neočekávejte, že konkrétní dieta vyřeší vaše akné.

8. Co nejvíce peelingujte. Tím se akné zbavíte

Opravdu silné drhnutí obličeje akné jen tak nesmyje. Pokud se nakonec budete drhnout příliš tvrdě, může to více zanítit vaše akné, což je pak ještě horší.

Sponzorováno

9. Akné postihuje pouze lidi s mastnou pletí

Lidé s různými typy pleti trpí akné. U všech typů pleti se mohou objevit bílé tečky, černé tečky a pupínky. Akné ale rozhodně není záležitost jen mastné pleti.

10. Make-up způsobuje akné

Make-up může dráždit vaši pokožku pouze v případě, že používáte nesprávné produkty. Základy, které jsou bez oleje a lehké, nezpůsobí žádné problémy, pokud je však nezapomenete na noc odstranit. Před spaním si nikdy nezapomeňte umýt obličej, abyste odstranili veškerý make-up a mastnotu.

11. Akné zmizí samo, takže se nemusí léčit

Akné je chronické, což znamená, že může trvat dlouho. Je to stav, který znamená, že existuje ve vaší kůži, pod povrchem. Vždy byste se měli zabývat správou a léčbou svého akné (zejména, pokud vás trápí už dlouho).

12. Mytí pleti několikrát denně pleťovými přípravky je nejlepší způsob, jak bojovat s akné

Přílišné mytí obličeje může připravit vaši pokožku o přirozené oleje, které produkuje, což může způsobit, že se kožního mazu vytvoří více, a mohlo by to potenciálně vést k většímu počtu pupínků. Totéž lze říci o použití drsných peelingů, exfoliačních činidel a tonerů na alkoholové bázi. Suchosti a podráždění můžete předejít jemným mytím obličeje maximálně dvakrát denně. Dermatolog vám může pomoci určit, které pleťové produkty a ošetření budou pro váš typ pleti nejlepší.

13. Akné je léčitelné

Bohužel neexistuje žádný oficiální lék na akné. Akné je chronické a může přetrvávat od několika týdnů, měsíců, let u dospívajících až po 20 a více let u dospělých. Je to dlouhodobý stav, což znamená, že je to nepřetržitá situace, která existuje na vaší kůži a pod jejím povrchem. Akné se může objevit a odejít v různých obdobích vašeho života, ale pokud jste náchylní k akné, měli byste vždy udržovat konzistentní režim péče o pleť.

Ale nebojte se, nejsou to všechno jen špatné zprávy! Akné můžete mít pod kontrolou každodenním čištěním, jemným peelingem a hydratací. Mějte na paměti, že nalezení nejlepší kombinace léků a produktů péče o pleť může chvíli trvat. Jelikož se naše těla a pokožka v průběhu života mění v závislosti na mnoha faktorech (hormony, životní styl, zvyky, prostředí atd.), to, co fungovalo u vás jako u teenagera, nemusí fungovat, když vám je 30 let.

Je to všechno o nalezení správných produktů péče o pleť a jejich použití ve správné kombinaci.

14. Stres nezpůsobuje akné

Ale ano, může. Stresové hormony mohou narušit pohodu pokožky a u některých lidí způsobit akné. Výzkum ukázal, že čím horší je stres, tím horší může akné být. Úzkostliví studenti měli ve studiích horší akné a dermatologové si všimli, že ženy s akné v dospělosti mají často stresující zaměstnání.

TIP: Může být opravdu těžké méně se stresovat. Snažte se pořád dobře jíst a chodit na čerstvý vzduch a cvičit. Najděte si relaxační techniku, která vám vyhovuje, popovídejte si s důvěryhodným přítelem nebo si promluvte se svým praktickým lékařem.

Sponzorováno

A co vy? Jaký mýtus o akné jste slyšeli vy? Napište mi do komentářů.

A dále si u nás o akné můžete přečíst

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva