Stále vás trápí akné? Víme, co vám pomůže 4.83/5 (18)

Sponzorováno

Na co si dát pozor v souvislosti s akné?

Na co si dát pozor v souvislosti s akné?

Pojem akné jste rozhodně znali ve chvíli, kdy jste procházeli pubertou. Jedná se o celkem výrazný projev, který je spojený s tím, že lidské tělo prochází hormonálními změnami. Akné je charakteristické mnoha pupínky, které se nejčastěji objevují na obličeji. A postihuje ženy i muže – i když muže v mnoha případech věkově až později. U většiny populace po přechodu pubertou dojde k tomu, že akné zmizí. Ne vždy je to pravidlem. U mnohých žen se může objevit akné i v dospělosti. Je to také váš případ? Pokud ano, podívejte se, jakými způsoby se tento kožní problém dá řešit.

1. Pozor na používanou kosmetiku

Pokud vás trápí akné i v dospělosti, nemusí to být nutně spojeno jenom s tím, že je problém daný hormonálními změnami. Určitě nelze zapomínat také na to, že si dost možná za akné můžete často i sami. Když se podíváme na jeho původ, nejedná se v podstatě o nic jiného, než zánět na vaší kůži. A ten si můžete způsobit i používáním špatné kosmetiky. Jak tomu udělat přítrž? Zkuste vyměnit tu, kterou používáte za nějakou lepší, ideálně potom čistě přírodní. Možností je na trhu celá řada. Více než obal by vás mělo samozřejmě zajímat její složení. Co by správná kosmetika neměla obsahovat? Rozhodně:

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

2. Samozřejmostí je i čištění pleti

Akné nemusí nutně způsobovat jenom vaše kosmetika. Problém může být zcela pochopitelně spojený také s tím, že vaše kůže není dostatečně čistá. Pokud je na ní vrstva špíny, tak dochází k tomu, že se na ní ucpávají póry. A právě zde se následně začne objevovat zánět a pupínky jsou na světě. Jestliže tomu chcete zamezit, je postup celkem jednoduchý. Je spojený s tím, že si svou pleť budete dostatečně čistit. Samozřejmostí by mělko být každodenní odlíčení a použití čistícího mléka. Nejméně dvakrát do měsíce potom nezapomínejte ani na hloubkový peeling (velmi jemný, pozor), který je také něčím, co je nesmírně důležité. Tím vyčistíte kůži do hloubky. Daný postup se doporučuje jak ve chvíli, kdy chcete vzniklé akné eliminovat, ale samozřejmě také ve chvíli, kdy hledáte vhodnou prevenci.

3. Nebojte se navštívit lékaře

Buď můžete zamířit k vašemu obvodnímu lékaři, který vás nejprve prohlédne a potom vám dá doporučení k dermatologovi. Nebo k němu můžete jít přímo, což ale ne vždy lze bez objednání – záleží na vašem lékaři. Ten celkem snadno nejenom diagnostikuje problém, ale může pomoci i metodami jeho řešení. Někdy nemusí být akné spojeno jenom s vaší nečistou kůží, jelikož se může jednat o problém, které je mnohem závažnějšího rázu. Správná léčba akné je následně volena samotným lékařem. Mezi dlouhodobě používané možnosti a metody patří:

Sponzorováno

 • Klasický cévní laser
 • Ošetření frakcionovaným CO2 laserem
 • Krémy a medikamenty (silnějšího charakteru)

Nejenom, že lékař může pomoci v boji proti klasickému akné, ale zkušený dermatolog by měl dokázat eliminovat i výrazné projevy, jako jsou rozsáhlé červené fleky, nebo drobné viditelné jizvičky, právě po jednotlivých pupíncích.

4. Eliminujte problémové prostředí

Akné v dospělosti může být způsobeno také prostředím, ve kterém se pohybujete. Jednoduše proto, že se vaše pleť zanáší, nemůže dýchat a rázem dochází k tvorbě zánětů. Jak takové prostředí může vypadat? Typickým příkladem jsou různé zaprášené místnosti, nebo třeba výrobní závody. Pokud máte práci, která souvisí s výskytem v takovém prostředí, nezapomeňte na důkladné čištění. Ideální je několikrát denně váš obličej umýt pod čistou tekoucí vodou. Pokud to jde, doporučujeme z takového prostředí pryč.

5. Zjistěte hladinu svých hormonů

Zmapovali jsme kosmetiku, prostředí, ale i možné vážnější problémy. Nyní se podívejme i na důsledek akné, které se objevuje právě v období puberty. Jsou to hormony. I ty můžete mít v nerovnováze a tělo tak dává najevo, že něco není v pořádku – s ohledem na váš věk. Jak zjistíte, jaké jsou jejich hodnoty? Pomohou krevní testy. Stačí jenom malý vzorek krve a velmi brzy bude váš lékař vědět, zda je vše v pořádku – a problém je jiný, nebo je důvod akné právě zde. Pokud k tomu dojde, je pomoc poměrně snadná. Dnes už není problém získat na předpis takové léky, které hladinu hormonů dokážou srovnat. Na určité cílí tak, že snižují jejich hladinu, zatímco u jiných podpoří tvorbu.

6. Problémem mohou být i některé potraviny

Přijde vám, že se akné objevilo z ničeho nic? Přitom jste na něho dříve netrpěli? Zmapujte si váš jídelníček a to, co jste předchozí dny jedli. Že tam byla hlavně nic moc čokoláda čokoláda? Potom je to jasné. Právě nekvalitní čokoláda a podobné nekvalitní produkty jsou velmi častým spouštěčem akné. Není to ale jediný důvod.

Stejně tak může tímto způsobem vaší kráse škodit ovoce, které je velmi zdravé. Máme na mysli jahody.

Nyní víte, co raději nejíst. A co naopak do svého jídelníčku zařadit, pokud chcete prospět své pleti a pupínky eliminovat? Doporučovány jsou různé druhy mléčných a netučných výrobků. Také nic nezkazíte dodržováním pitného režimu, pokud nepůjde o chemické a sladké limonády. Ve skutečnosti je pití vody nejlepší způsob, jak vnitřně vyčistit svoje tělo. Také jsou prospěšné rybí oleje, které můžete nejenom koupit jako hotový produkt, ale získat je lze zcela pochopitelně také z ryb, a to hlavně těch, které jsou mořské a tučné. Příkladem je tuňák, makrela, nebo všem známý losos. Podívejte se jaké potraviny jíst a jaké nejíst, když máte akné.

A co si o akné ještě přečíst?

VIDEO: Akné – Rozhovor s dermatoložkou + můj příběh

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva