Sponzorováno

Léčba pijavicí lékařskou (hirudoterapie) – jaké má účinky na zdraví? Kdy a proč se pijavice používají? 4.89/5 (18)

 • Terapie pijavicemi zní možná naprosto středověce – ale o značný kus času středověku předchází. Už Staří Egypťané, Indové, Arabové a Řekové používali pijavice terapeuticky.
 • Kožní onemocnění, problémy se zuby, problémy s nervovým systémem, záněty a další byly v minulosti úspěšně léčeny pijavicemi.
 • Terapie pijavicemi - která je také označována jako hirudoterapie - je dodnes používána mnoha lékařskými profesionály.
 • Pijavice lékařské pomáhají zlepšit průtok krve do oblastí, kde se tok krve zpomalil nebo zastavil, a tak zabraňují odumírání tkání.

Jaké účinky má léčba pijavicemi lékařskými?

Jaké účinky má léčba pijavicemi lékařskými?

Už od dob starověkého Egypta se pijavice používaly v lékařství k léčbě abnormalit nervového systému, zubních problémů, kožních onemocnění a infekcí.

Dnes se většinou používají v plastické chirurgii a další mikrochirurgii. Je to proto, že pijavice vylučují peptidy a proteiny, které působí jako prevence krevních sraženin. Tyto sekrety jsou také známé jako antikoagulancia. To udržuje krev stále proudící do ran a ranám to pomáhá hojit se.

V současné době zažívá terapie pijavicemi oživení díky svým jednoduchým a levným prostředkům prevence komplikací.

Jak funguje terapie pijavicí lékařskou?

Pijavice lékařské mají tři čelisti s drobnými řadami zubů. Zuby propíchnou kůži člověka a přes sliny zavedou antikoagulancia. Pijavicím se pak nechá 20 až 45 minut v kuse odebírat krev z osoby podstupující léčbu. To se rovná relativně malému množství krve, až 15 mililitrů na pijavici. Pijavice lékařské pocházejí nejčastěji z Maďarska nebo Švédska.

Existuje několik situací, ve kterých lze terapii pijavicemi použít. Mezi lidi, kteří mohou mít z pijavicí prospěch, patří ti, kteří riskují amputaci končetiny kvůli vedlejším účinkům cukrovky, ti, u kterých byla diagnostikována srdeční choroba, a ti, kteří podstupují kosmetickou operaci, při které riskují ztrátu části svých měkkých tkání. Terapie pijavicí lékařskou byla také doporučena k léčbě krevních sraženin a křečových žil.

Lidé s anémií, stavy srážení krve nebo narušenými tepnami nejsou dobrými kandidáty na terapii pijavicemi. Dětem do 18 let a těhotným ženám se také obvykle doporučuje, aby se mu vyhýbaly.

Lékařské použití pijavic

Během sezení se živé pijavice přichytí k cílové oblasti a odsávají krev. Uvolňují při tom proteiny a peptidy, které ředí krev a zabraňují jejímu srážení. To zlepšuje oběh a zabraňuje odumírání tkání. Pijavice za sebou zanechávají malé rány ve tvaru Y, které se obvykle hojí, aniž by zanechaly jakoukoliv jizvu.

Pijavice lékařské účinně zvyšují krevní oběh a rozkládají krevní sraženiny. Nemělo by tak být překvapením, že je lze použít k léčbě poruch krevního oběhu a kardiovaskulárních onemocnění.

Chemikálie získané ze slin pijavic byly přidány do farmaceutických léků, které mohou léčit tyto zdravotní problémy:

 • hypertenze
 • křečové žíly
 • hemoroidy
 • kožní problémy
 • artritida

Klinické studie naznačují, že terapie pijavicemi lékařskými je vhodnou léčbou běžného onemocnění kloubů, osteoartrózy. Protizánětlivé a anestetické vlastnosti ve slinách pijavice snižují bolest a citlivost v místě postiženého kloubu.

Srdeční choroby

Lidé se srdečním onemocněním používají terapii pijavicemi kvůli jejímu potenciálu ke zlepšení zánětu a průtoku krve. V posledních několika letech se terapie pijavicemi stala přijatelnou alternativní terapií pro lidi s vaskulárním onemocněním a podobnými poruchami.

Rakovina

Léčba rakoviny pomocí terapie pijavicemi lékařskými se zkoumá kvůli inhibitorům krevních destiček a speciálním enzymům obsaženým ve slinách pijavic. I když lidem s určitými druhy rakoviny krve se nedoporučuje používat terapii pijavicemi, bylo prokázáno, že zpomaluje účinky rakoviny plic. Testování na zvířatech také ukazuje, že přímé vstřikování slin pijavic do myší pomáhá předcházet kolonizaci rakovinných buněk.

Mohou pijavice pomoci při cukrovce?

Progrese diabetu může způsobit řadu problémů. Tyto problémy mohou vést k onemocněním cév, které omezují nebo zabraňují tomu, aby se krev dostala do prstů rukou a nohou. Když se průtok krve výrazně omezí, postižená tkáň může dokonce odumřít. To je hlavní příčinou amputace u lidí s diabetem. Ztráta prstu nebo končetiny kvůli komplikacím cukrovky je hlavním problémem milionů lidí na celém světě.

Sponzorováno

Nejúčinnějším způsobem, jak tento proces zastavit, je zvýšit cirkulaci v postižených tkáních bez rizika vzniku krevních sraženin. Výzkum ukázal, že terapie pijavicemi může hrát roli.

Látka Hirudin ve slinách pijavic ředí krev a zabraňuje jejímu srážení. Vzhledem k tomu, že lidé s cukrovkou mívají hustší krev, může Hirudin pomoci zmírnit tlak na srdce a kardiovaskulární systém ředěním krve. Výzkumníci ve studiích zaznamenali pozitivní výsledky v případech, kdy byl Hirudin použit k léčbě cukrovky.

Nedávná případová studie ukázala, jak tradiční medicína Unani, která zahrnuje právě i léčbu pijavicemi, dokázala zachránit nohu 60leté ženy s cukrovkou. Syntetické formy slin pijavic nyní existují, ale vědci zjistili, že použití pouhých čtyř pijavic v jednom sezení může pomoci snížit riziko amputace.

Léčba pijavicemi pro kosmetické použití

Pijavice se staly oblíbenými pro ochranu měkkých tkání a podporu hojení po rekonstrukční operaci obličeje. Ve starých i nových případových studiích se ukázalo, že léčba pijavicemi lékařskými zvyšuje šanci na pozitivní výsledky při rekonstrukcích ovlivňujících:

 • nos
 • čelo
 • prsa
 • tvář
 • prsty (na rukou a nohou)

Vliv léčby pijavicemi na srážení krve během těchto operací a po nich pomáhá tělu léčit se přirozeněji a úplněji.

Výhody léčby pijavicemi pro krevní oběh také vedly k tomu, že někteří lidé používají terapii pijavicemi k léčbě plešatosti a vypadávání vlasů na pokožce hlavy.

Pijavice se v 70. letech 20. století těšily oživení popularity a byly s určitým úspěchem používány po procedurách opětovného připojení prstů a operacích na měkkých tkáních obličeje. Někdy se pijavice lékařské také používají po mikrochirurgických operacích, jako je plastická nebo rekonstrukční chirurgie.

Má léčba pijavicí lékařskou nějaké vedlejší účinky?

Léčba pijavicemi je snadná a má nižší riziko nežádoucích účinků než jiné terapie. Existují však určitá rizika.

Existuje riziko bakteriální infekce, někdy zahrnující bakterie odolné vůči lékům, takže se ujistěte, že se pijavice pochází z důvěryhodného zdroje. Z tohoto důvodu lidé, kteří jsou imunokompromitovaní autoimunitním onemocněním a faktory prostředí, nejsou vhodnými kandidáty na terapii pijavicemi.

Pokud se po cyklu léčby pijavicemi něco pokazí, krev vyteče z oblasti, která byla ošetřena, a místo kousnutí pijavicí se neuzavře. Někdy se pijavice pokusí přesunout do jiné oblasti těla, kde nepotřebujete léčbu, což způsobí zbytečnou ztrátu krve. Občas člověk během terapie pijavicemi nebo po ní zjistí, že je alergický na sliny pijavic. Pokud se vyskytnou takovéto komplikace, budete to hned vědět a již nebudete kandidátem na tuto léčebnou metodu.

„Alternativní“ použití pro terapii pijavicemi

V dnešní době – s alternativními a doplňkovými léčebnými postupy populárnějšími než kdy jindy – se údajné přínosy léčivých pijavic podstatně rozšířily.

Jedna klinika tvrdí, že hirudoterapii lze použít při léčbě stavů včetně migrény, aterosklerózy, Alzheimerovy choroby, neplodnosti, hepatitidy, cystitidy, sinusitidy, glaukomu, chronického selhání ledvin a mnoha dalších.

Mezi dlouhým seznamem použití jsem si všiml dermatitidy. Od malička mám ekzém a v zimních měsících se to zhoršuje. Tak jsem doufal, že to za mě vyřeší hirudoterapie. Musím přiznat, že i přes svou zdravou skepsi jsem pocítil záblesk naděje.

Ukázka léčby pijavicemi

Ukázka léčby pijavicemi

A co vy? Zkusíte léčbu pijavicemi?

Některým lidem se hnusí představa, že se pijavice používají jako moderní léčebný prostředek. Stále více výzkumů však ukazuje, že existuje důvod, proč se na pijavice po staletí spoléhalo jako na nezbytnou součást lékařské péče. Jak stále zjišťujeme více o speciálních vlastnostech slin pijavic, může se velmi dobře stát, že léčba má ještě praktičtější využití, než bychom si kdy mysleli, že je možné.

Sponzorováno

Zkuste trochu vystoupit ze své komfortní zóny. Zkuste trochu věřit tomu, že i pijavice vašemu zdraví mohou pomoci.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Léčba pijavicí lékařskou (hirudoterapie) – jaké má účinky na zdraví? Kdy a proč se pijavice používají?”

 1. JARMILA MIKŠÁNKOVÁ napsal:

  Dobrý den. Ucpává se mi lymfatický systém, 5 let chodím na lymfologii . používám lymfatické kalhoty a stav se zhoršuje. Léčba žádná jiná neexistuje. Mxslíte si, že by léčba pijavicema pomohla? Nohy nemám oteklé, ale jsou 2x větší než dříve Děkuji za odpověd. Mikšánková tel.604980462

Zanechat komentář ke článku

Zpráva