Sponzorováno

Pití vody & hubnutí – pomáhá to? A jak na to správně? 4.32/5 (19)

 • Pití vody může mít několik pozitivních vlivů na proces hubnutí, i když samo o sobě není zázrakem, který vám automaticky způsobí ztrátu váhy.
 • Pití vody místo slazených nápojů s vysokým obsahem cukru nebo kalorií může snížit celkový příjem kalorií. To může být přínosné při snažení se udržet kalorický deficit, což je klíčový faktor při hubnutí.
 • Pití vody před jídlem může vytvořit pocit sytosti, což může vést k menšímu příjmu potravy během jídla. Studie naznačují, že lidé, kteří pili vodu před jídlem, snědli ve finále méně kalorií.
 • Voda je nezbytná pro správný metabolismus těla. Pití dostatečného množství vody může pomoci udržet optimální funkce metabolismu a podporovat spalování kalorií.
 • Voda je klíčová pro eliminaci odpadních látek z těla, včetně látek vznikajících při rozkladu tuků. Správná hydratace podporuje efektivní detoxikaci organismu.

Ano, pití vody při hubnutí pomáhá

Ano, pití vody při hubnutí pomáhá

Dobrá hydratace je obecně klíčová pro mnoho faktorů podílejících se na hubnutí, včetně trávení a funkcí svalů. Aby ženy byly dobře hydratované, potřebují asi 9 šálků vody denně a muži asi 13 šálků. A traduje se, že pití dostatečného množství vody během dne může lidem pomoci zhubnout. Je to tak? nyní to mýtus? A co je potřeba dodržet? Tomu se podívám na zoubek v dnešním článku.

Vědci si stále nejsou stoprocentně jisti, proč pití většího množství vody pomáhá člověku zhubnout, ale mnoho studií přesto ukazuje určitou pozitivní korelaci mezi zvýšeným pitím vody během dne a úbytkem hmotnosti.

V tomto článku nastiňuji 6 důvodů, proč může pití vody pomoci člověku zhubnout. Zaměřím se také na to, kolik vody by měl člověk denně vypít, aby hubnul.

1. Voda je přirozeným prostředkem potlačujícím chuť k jídlu

Když žaludek cítí, že je plný, vyšle signály do mozku, aby přestal mít hlad. Tedy, laicky a zjednodušeně řečeno. Voda může zabírat místo v žaludku, což vede k pocitu plnosti a snižuje pocit hladu. To je jasná a celkem jednoduchá rovnice.

Člověk si také může myslet, že má hlad, když má ve skutečnosti žízeň (moje maminka vždy říkala „Hlad je převlečná žízeň“). Vypití sklenice vody, než sáhnete po něčem k jídlu, může skutečně pomoci omezit zbytečně časté mlsání.

V jedné starší studii z roku 2014 pilo 50 žen s nadváhou 500 mililitrů (ml) vody 30 minut před snídaní, obědem a večeří, tedy ještě navíc k pravidelné konzumaci vody, po dobu 8 po sobě jdoucích týdnů. Účastníce zaznamenaly snížení tělesné hmotnosti, tělesného tuku a indexu tělesné hmotnosti (BMI). Uvedly také potlačení chuti k jídlu. Měly prostě pocitově méně hlad.

No a podobné výsledky přinesla i studie z roku 2013. A jak jsem psala výše, dává to prostě logiku. V žaludku plném vody je méně místa, tím mátě méně hlad.

2. Voda zlepšuje spalování kalorií

Některé výzkumy dále naznačují, že pití vody může pomoci spálit kalorie.

V jedné odborné studii zaznamenalo 12 lidí, kteří vypili 500 ml studené vody a vody pokojové teploty, zvýšený energetický výdej. Během 90 minut po vypití vody spálili o 2–3 % více kalorií než obvykle. Voda může také dočasně zvýšit klidový energetický výdej těla neboli zvýší počet spálených kalorií během odpočinku. Pití studené vody může dále zvýšit účinky vody na spalování kalorií, protože tělo spotřebuje energii nebo kalorie tím, že ohřeje vodu na trávení (ale to se spálí jen minimum kalorií).

3. Voda pomáhá odstraňovat odpadní látky z těla

Když je tělo dehydratované, nemůže správně odstranit odpad z těla močí nebo stolicí. Což není samozřejmě dobře. Voda pomáhá ledvinám filtrovat toxiny a odpad a zároveň zadržovat základní živiny a elektrolyty. Když je tělo dehydratované, ledviny zadržují tekutinu.

Dehydratace může mít za následek i tvrdou nebo hrudkovitou stolici a zácpu. Voda udržuje „odpad z těla“ v pohybu změkčením nebo uvolněním ztvrdlé stolice.

Voda také pomáhá tělu zotavit se ze zažívacích problémů, jako je průjem a jiné zažívací potíže.

Když se v těle hromadí odpad, můžete se cítit nafouklí, oteklí a unavení (asi to moc dobře znáte). Nadýmání může člověku přidat centimetry do pasu.

Zůstat hydratovaný je dobrý způsob, jak se vyhnout zadržování odpadu, který může přidat pár kilo navíc. Navíc je dehydratace velmi nezdravá.

4. Pití vody může snížit celkový příjem kalorií z nápojů

Je fakt velmi snadné přijímat tekuté kalorie pitím sladkých (tzn. kolových] nápojů, džusu nebo hodně slazené kávy nebo čaje.

Mnoho lidí také ignoruje, kolik kalorií konzumují ve sportovních nápojích nebo alkoholických nápojích. Oba typy těchto nápojů obsahují opravdu hodně, hodně kalorií. Nahrazení i několika vysoce kalorických nápojů každý den vodou nebo jinými nekalorickými nápoji, jako je bylinný čaj, může mít dlouhodobé výhody pro hubnutí.

Sponzorováno

V jedné studii z roku 2015 ženy pily každý den po obědě 250 ml vody, když se účastnily 24týdenního programu na hubnutí. Zhubli o 13,6 % více než lidé ve stejném programu, kteří po obědě vypili stejný objem rádoby dietních nápojů. Voda je prostě lepší!

Další studie na 15 765 dospělých – jen jeden slazený nápoj nebo pivo denně nahradili vodou. Pomocí matematických modelů výsledky ukázaly, že tato malá změna souvisela s vyšším výskytem hubnutí a menší obezity během 4 let. To je super.

Pijte vodu, to je nejlepší, co můžete denně pít.

5. Voda je nezbytná pro spalování tuků

Bez vody také nemůže tělo správně metabolizovat uložený tuk nebo sacharidy. Proces metabolismu tuků se nazývá lipolýza. Prvním krokem tohoto procesu je hydrolýza, ke které dochází, když molekuly vody interagují s triglyceridy (tuky) za vzniku glycerolu a mastných kyselin.

Pití dostatečného množství vody je nezbytné pro spalování tuku z jídla a pití, stejně jako ze zásobního tuku.

Ministudie z roku 2016 zjistila, že zvýšený příjem vody vedl ve studiích na zvířatech ke zvýšené lipolýze a úbytku tuku.

6. Voda pomáhá zlepšit trénink & výsledky cvičení

Jednou z nejdůležitějších součástí každého plánu hubnutí je bezesporu cvičení. Voda pomáhá svalům, pojivovým tkáním a kloubům ke správnému pohybu. Pomáhá také plícím, srdci a dalším orgánům pracovat efektivně, protože zvyšují aktivitu během cvičení.

Být dobře hydratovaný snižuje riziko věcí, které mohou bránit dobrému tréninku, jako jsou svalové křeče a únava. Vždy pijte vodu před, během a po cvičení, abyste se vyhnuli dehydrataci.

Mít vodu po ruce je nezbytné, zvláště pokud cvičíte v horku, vlhku nebo velmi slunečném počasí.

Kolik vody potřebujete vypít?

Neexistuje žádné obecné či standardní doporučení, kolik vody vypít. Někteří lidé vyžadují více nebo méně vody v závislosti na řadě faktorů, včetně těchto:

 1. úroveň aktivity během dne / jak moc sportujete
 2. věk
 3. velikost těla
 4. teplota během dne
 5. vlhkost vzduchu
 6. vystavení slunci
 7. zdravotní stav

To jsou obecně faktory, které rozhodují o tom, kolik vody máte vypít.

TIP: Jak pít více vody? 8 tipů, jak do sebe snadno dostat více tekutin

Ano, jsou odhady celkové denní potřeby vody. Většina lidí přijímá kolem 20 % požadovaného příjmu tekutin z jídla. Obecně by měly ženy vypít asi 9 šálků / sklenic vody denně, muži pak 13.

Je důležité si uvědomit, že některé nápoje mohou dehydratovat, takže je nezapočítávejte do denního příjmu tekutin. Příklady zahrnují cukrem slazené a alkoholické nápoje.

Tipy, jak pít více vody

Následující tipy mohou pomoci zvýšit příjem vody:

 1. S každým jídlem vypijte alespoň jednu sklenici vody o objemu 230 ml.
 2. Noste vodu v opakovaně použitelné láhvi na vodu.
 3. Pijte více vody při cvičení nebo během fyzické aktivity.
 4. Pijte více vody, když je teplo, vlhko nebo velmi slunečno.
 5. Mějte sklenici vody blízko postele.
 6. Jezte více polévek a jídel bohatých na tekutiny, jako jsou kari, dušená jídla a smoothies.
 7. Jezte ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, tzv. hydratační potraviny, zejména bobule, hroznové víno, melouny, rajčata, celer, salátové okurky a salát.

Často kladené otázky ohledně pití vody

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se vody a hubnutí.

Kolik vody byste měli vypít, abyste zhubli?

Můžete zkusit pít o něco více vody, než je doporučené množství, což může zvýšit vaši sytost, snížit hlad – to vám ve finále může pomoci zhubnout.

Může vám vodní půst pomoci zhubnout?

Vodní půst znamená pít pouze vodu a nejíst žádné jídlo. Lidé nekonzumují kalorie, takže pravděpodobně rychle zhubnou, jen tak o vodě. Vodní půst však může mít na organismus nepříznivé účinky a lidé se musí před zahájením vodního půstu poradit s lékařem. Dlouhodobě se tento půst určitě nedrží.

Shrňme si to

Sponzorováno

Pití velkého množství vody a dalších hydratačních nápojů může pomoci s hubnutím hned několika různými způsoby. Může to pomoci lidem cítit se plnější a snížit hlad, snížit kalorie, které lidé konzumují z tekutin, a pomoci tělu účinně odstraňovat odpad a toxiny.

A dále si o vodě přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva