Sponzorováno

Povánoční dieta – jak na ni? 4.88/5 (8)

Jak shodit pár kilo po vánocích?

Jak shodit pár kilo po vánocích?

Vánoce jsou tradičně obdobím, kdy většina z nás celkem rychle zapomene na vše, co se týká zdravého životního stylu. Zkrátka a jednoduše si chceme několik dní v roce odpočinout a neřešíme, kolik toho sníme, stejně jako neřešíme to, kde to bude vidět. Pokud jste na tom stejně, rozhodně pamatujte na to, že daná doba by rozhodně neměla trvat dlouho. Dále je vhodné začít po vánočních svátcích opět se zdravějším režimem. Jak by měla vypadat taková povánoční dieta? Podívejte se.

Dejte si pozor na zbytky

Je jasné, že cukroví, nebo zásoby jídla nesníme jenom během tří vánočních svátků, ale často nám vydrží až do Silvestra, nebo do následujícího roku. Proto je třeba snažit se daným jídlům vyhýbat. Ideální je připravit jenom tolik, aby bylo zbytků co nejméně. Co naopak nedoporučujeme, to je snaha vše sníst během Vánoc. Je to stejné, jako byste daná lákadla jedli při dietě. Ideální je vydat se několika cestami, kam patří tyto rady:

 • Uložte nesnědené jídlo do mrazáku
 • Nechte ho ostatním členům rodiny
 • Darujte ho

TIP: Jak na vánoční detoxikaci?

Samozřejmě tyto rady se týkají hlavně těch, kteří mají slabší vůli a kteří by jednoduše neodolali. Pokud si věříte, můžete si daná lákadla nechat na své tabuli po jakkoliv dlouhou dobu.

Začněte s detoxikací

Vánoce byly plné přejídání a neustálého kombinování nezdravých jídel. I proto je třeba tělo nejdříve vyčistit, tedy detoxikovat. Zde není třeba hledat jakékoliv složitosti. Ideální je zaměřit se během prvních 2 – 3 dnů hlavně na lehká jídla, jejichž základem je ovoce a také zelenina. Díky tomu vaše tělo dostane výrazný přísun vitamínů a minerálů, stejně jako se odplaví všechny škodliviny. Samozřejmostí je také to, že si navykne na zdravější režim.

Jakkoliv to vypadá složitě, je tato první fáze vaší diety poměrně jednoduchá. Pokud vás zajímá, co jíst, může to být třeba ovoce v kombinaci s bílým jogurtem, k obědu to mohou být zeleninové polévky nebo různé saláty a k večeři se mohou hodit pokrmy, ke kterým přidáte například tofu, nebo čerstvou a zdravě připravenou rybu. Zapomínat byste neměla ani na tu nejdůležitější věc – ani při detoxikaci byste neměli pociťovat hlad.

Sponzorováno

Pokračujte klasickým jídelníčkem

Pokud je vaše tělo během 2 – 3 dnů dokonale vyčištěno, již můžete najet na klasický dietní režim. I když vám hmotnost během Vánoc stoupla i o několik kilogramů, rozhodně se je nesnažte eliminovat hned, během prvního týdne. Je to velká chyba, která následně nepřinese nic jiného, než jo-jo efekt. Tedy stav, kdy v budoucím období bude vaše vánoční váha zpět. A to proto, že narušíte metabolismus svého těla, který se rozhodne vše přijaté ihned uložit. Váš jídelníček by měl být naopak pestrý a měl by obsahovat vyvážené množství různých látek, kam se řadí:

 • Vitamíny a minerály
 • Kvalitní sacharidy
 • Vláknina
 • Zdravé tuky

Samozřejmě i zde je důležité, abyste netrpěli hlady. Toho docílíte rozdělením stravy do pěti porcí denně. Jedině tak bude mít tělo pocit, že má všeho dostatek a neobjeví se jeho potřeba ukládat. A pokud se hlad přece jenom objeví, eliminujte ho kouskem zeleniny, která zasytí, ale z hlediska kalorických hodnot rozhodně neuškodí.

Začněte se hýbat

Své tělo tedy naučíte tomu, aby dále neukládalo. A co se současnými tukovými zásobami? Ty je třeba spálit. Ideální možností je sport. I když je zima, rozhodně to neznamená, že by se zajímavé aktivity přímo nenabízeli. Můžete vyrazit na hory a zkusit třeba sjezdové lyžování, snowboarding, nebo nejefektivnější možnost – běžecké lyžování.

Pokud ven jít nechcete, určitě se nabízí i řada indoor aktivit. Zde můžeme doporučit plavání, které je v zimně velmi oblíbenou formou tréninku. Zavítat lze také na aerobic nebo Zumbu. Obojí je u žen velmi oblíbenou kolektivní aktivitou. Pokud raději cvičíte individuálně, zkuste posilovnu. Na co musíme upozornit, že první týdny po Novém roce jsou v jednotlivých sportovních centrech poměrně velké návaly. Proč? Jelikož vánoční mlsání se podepsalo na vzhledu mnoha žen a právě povánoční dieta je cestou, kterou řada z nich aplikuje. Po prvních týdnech se však množství lidí na cvičení vrátí do normálu.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Povánoční cvičení aneb napravování vánočních prohřešků

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva