Sponzorováno

Vánoční smutek a vánoční deprese – proč je máme a jak s nimi zatočit? 4.69/5 (13)

Vánoce někde nemusí být šťastné, ani veselé

Vánoce někde nemusí být šťastné, ani veselé

Se smutkem nebo mírným depresivním stavem (nebo prostě blbou náladou) se čas od času setkáváme téměř všichni – stav jakési beználadovosti, nechuti na nic, ztráta energie spojená s pocitem smutku, osamělostí a neschopností radovat se. Zejména v zimním období jsou takové stavy častěji. Proč zrovna v zimě?

Zimní období je spojeno se zkrácenými dny, snížením intenzity a délky slunečního (přirozeného) světla, člověk je více vystaven jen umělému osvětlení. Mrazivé počasí pro většinu bývá spojeno se zvýšeným pobytem v domácnosti, které – pokud žijeme sami – může ještě více zvýraznit pocit osamělosti. Depresivní náladu během zimy dotváří i zvýšená nemocnost v tomto období.

Vánoční smutek

Existují dvě skupiny lidí, u kterých se mohou depresivní stavy objevit právě během vánočních svátků.

Lidé, kteří jsou sami, opuštění

Za prvé jsou to lidé, kteří žijí sami, jsou osamělí, nikoho nemají, případně někoho mají, ale blízcí o ně nejeví moc (vůbec) zájem, např. děti o své rodiče – tito lidé právě během vánočních svátků prožívají svou samotu intenzivněji. Paradoxně se mohou depresivní stavy vyskytnout i u rodičů, kteří se rozhodli sami trávit vánoční svátky s rozhodnutím, že se nechtějí plést do života svým dětem a jejich rodinám. Jsou rozhodnutí tvářit se, že jim nebude překážet, pokud budou během vánočních svátků sami doma.

Neshody v rodině nejsou dobré pro nikoho

Druhá skupina lidí, u kterých se mohou objevit depresivní stavy během vánočních svátků, své blízké má, ale protrhly s nimi pouta – přestali navzájem komunikovat z různých příčin, např. po konfliktu, neshodách a také tráví Vánoce sami. Pro tyto lidi mohou být právě vánoční svátky jako svátky klidu a míru zároveň obdobím pro pokus o urovnání sporů v rodině, ve vztazích

Nejhorší období je mezi svátky

Nejrizikovější období na vznik depresivních stavů v prosinci je období mezi Štědrým dnem a Silvestrem. Období během Vánoc a po vánočních svátcích je obdobím, když vše ztichne, dění kolem se přesune do jednotlivých domů, bytů rodin, do člověka samotného.

Je to čas, kdy člověk má tendenci hodně bilancovat, přehodnocovat, uvažovat nad sebou, svým životem, svou situací – tyto myšlenky někdy mohou být zdrojem negativních myšlenek, pocitů, depresivních stavů. Deprese po vánočních svátcích a kolem Silvestra, když začíná nový rok, může souviset s tím, že lidé nevědí, co jim nový rok zase přinese, co bude. Nechtějí už prožít další rok samoty. A přemýšlí na tím, na svým životem, nad svým údělem.

Kdy přichází zimní deprese?

Za hlavní faktor vzniku zimní deprese se považuje redukce denního světla v období pozdního podzimu a zimy. Snížená expozice dennímu světlu, může mít za následek depresivní náladu. Výskyt zimních depresí závisí na prostředí, přesněji od zeměpisné šířky. Nejvíce trpí zimními depresemi obyvatelé severských zemí, naopak populace sluneční Floridy trpí zimními depresemi pouze zanedbatelným 1 procentem. Mnohem častější je jejich výskyt u žen – ve srovnání s muži je poměr 4:1. Tak mluví statistiky.

Zvláště ohrožené jsou osoby, u kterých se v rodinné anamnéze vyskytují deprese, případně jiné emocionální poruchy. Dále osoby, které přežily vážnou životní trauma, prožívají životní krizi nebo osoby žijící osaměle. U nich je veliké riziko vánočního smutku, vánočních depresí. Příznaky zimní deprese se objevují na podzim a v zimě, jaro a léto je často obdobím jejich úplného vymizení. Lidé mohou opět ven, na vzduch, na slunce, mezi ostatní lidi. A nálada stoupá.

Prosinec, leden a únor jsou obdobím nejčastějšího výskytu sezónních depresí – únor se udává jako nejrizikovější. Je to měsíc, ve kterém máme už zimy po krk a každý další tmavý, chladný, zimní den nám kazí náladu.

Sponzorováno

Jak na vánoční smutek a deprese? Jak se bránit?

Pokud prožíváte zimní depresi (vánoční depresi) přijměte toto období jako přechodné. To je první krok. Je někdy opravdu těžké přijmout momentální krizi, ale skutečnost, že po zimě přijde jaro, nám může připomínat, že těžké časy pominou a zároveň s přibývajícím slunečním světlem se nálada obvykle zlepší a deprese ustoupí.

Zkuste i toto zimní období přežít či naplnit tak, aby pro vás nebylo jen ztraceným časem. Můžete se naladit pozitivně nezávisle od vnějšího prostředí, okolí, okolností, situace. Každý může zaujmout vnitřní postoj navzdory nepříznivým vnějším podmínkám – nepoddat se vnějším okolnostem. Pocit štěstí vychází zevnitř člověka, je to stav vnitřního nastavení – vědomí: jsem šťastný.

Není dobré, když člověk, který se cítí osamělý a doléhá na něj depresivní nálada, zůstává sám. Pokud se vám někdy zdá, že je svět a život pochmurný, zkuste vyjít ze sebe, ze své samoty a zaměřit se na něco, někoho mimo sebe, otevřít se lidem, životu. Existují třeba různé kluby seniorů a podobně.

Najděte si vhodné aktivity, které vás potěší, najděte si společnost, člověka, který vám rozumí, který vám bude oporou. Každé ráno si naplánujte ve svém dni potěšení, radost. Alespoň jednu malou radost. Když začnete den hledáním malých či velkých radostí, můžete ho tím celý změnit. Objevte kolem sebe radost, která vám vrátí chuť do života.

Máme pro vás pár dobrých rad

Několik dobrých rad:

  • zajděte na místa, kde se cítíte dobře,
  • vnímání vhodně vybrané kvalitní hudby vám pomůže uvolnit negativní emoce, uklidnit a vysvobodit ze světa samoty, obnovit chuť do života a zlepšit náladu,
  • přečtěte si dobrou knížku, u šálku teplého čaje,
  • zkoukněte pěkný (oblíbený) film,
  • mezi svátky navštivte výstavu, muzeum …,
  • využijte těch několik slunečních chvil, které nám nabízejí zimní dny (přes oběd) k pobytu venku, na procházku – důvodem pro využití slunečních zimních paprsků může být pro vás i to, že intenzita, kvalita a množství světla může přímo ovlivňovat náladu člověka,
  • otevřete se lidem – vzpomeňte si, zda nemáte nějakého zapomenutého, starého přítele, zkuste mu zavolat – jak se má, hledejte někoho, s kým se můžete popovídat, někoho, kdo vás vyslechne a odpoví vám,
  • naberte odvahu požádat druhého o pomoc, usnadníte tak sobě, své duši.

Pokud přechodnou depresi nejste schopen zvládnout sami, je dobré, pokud si v těžkém období pořídíte emocionální, duchovní nebo lékařskou pomoc.

Neignorujte vánoční svátky, to by byla chyba

Na Štědrý večer si připravte byť malou štědrovečerní večeři, dejte si do vázy ozdobenou větvičku, kupte dárek, který vám udělá radost, poslechněte si vánoční koledy. Udělejte své duši prostě dobře, jakkoliv.

Vánoční svátky dávají prostor na to, aby člověk udělal radost nejen sobě, ale i druhým. Pokud uděláme někomu radost, máme z toho radost i my. Je to bumerangový efekt. Pamatujte na to a řiďte se tím.

Popřemýšlejte, zda nemáte ve svém okolí někoho, komu byste mohli udělat radost. Napište vánoční pozdrav, zatelefonujte nebo navštivte přítele, blízkého, kterému jste se již déle neozvali; navštivte osamělého souseda a doneste mu upečený koláč, vánoční větvičku, zeptejte se ho, jak se má.

Sponzorováno

Vánoce si prostě užijte i přes všechny eskapády, které vám život nachystal. Zkuste to.

Co si dále můžete na toto téma přečíst?

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva