Jak o vánočních svátcích nepřibrat? 4.88/5 (17)

Vánoce jsou pro většinu lidí svátky, kdy spíše relaxují, mají doma uklizeno, upečeno, uvařeno a zrealizují setkání s blízkými – obvykle také u plných stolů jídla. Lákavá představa vánočního odpočinku, povídání s přáteli a sledování pohádky se může změnit v pocity strachu, pokud se zrovna snažíte shodit nějaké to kilo navíc, nebo si prostě jen udržet dosavadní postavu. Mnoho dobrot a minimum pohybu se na váze mohou samozřejmě nemile podepsat. Jak tedy zvládnout nadcházející svátky bez zbytečných kilogramů navíc?

Promyšlené přípravy

Pokud se již nějaký ten týden (ať již z důvodu snahy o zhubnutí či kvůli svému zdraví) snažíte o udržení adekvátního jídelníčku, možná jste již předem naplánovali, jak upéct na Vánoce co nejzdravěji tak, aby i zbytek rodiny byl spokojen. Je samozřejmě možné upéct zdravější varianty vánočního cukroví. Můžete dát přednost pečení z ovesných vloček, používat špaldovou či žitnou mouku, sladit třtinovým cukrem a nepolévat cukroví čokoládou (či jen kvalitní s vysokým obsahem kakaa). Stejně tak při štědrovečerní večeři je možné připravit zdravější variantu bramborového salátu vynecháním majonézy a nahrazením bílým jogurtem.

Je však možné, že na vás zbytek rodiny bude koukat trochu skepticky, možná si vyslechnete, že přece jen klasické cukroví je lepší, nebo že tento rok doma chybí vůně vanilkových rohlíčků. Pokud již máte cukroví nachystané v jeho „nezdravé“ podobě, nezoufejte, i přesto je možné změnit zažitý stereotyp Vánoc.

Klíčový bod – aktivní vánoční program

Ve většině rodin jsou Vánoce příležitostí k vzájemnému setkávání – povětšinou realizovanému doma u stolu. Někdo možná i štědrovečerní večeři absolvuje vícekrát, např. nejprve s partnerem, poté s rodiči. Pokud však chcete minimalizovat negativní dopad svátků na svoji figuru, je zapotřebí připravit si trochu aktivnější program.

Klidně i Štědrý den je možné strávit procházkou s dětmi, ozdobením stromečku v lese pro zvířátka nebo menším výletem po okolí. Pokud se chystáte na návštěvu, zkuste se předem domluvit, že místo sezení doma někam společně vyrazíte. Pokud budete celé odpoledne sedět u stolu a povídat si, sice se můžete pobavit, svěřit se se svými starostmi, ale to vše si ostatně můžete dopřát klidně i venku. K dispozici je nespočet možností, hleďte jen na to, ať vás to všechny baví. Můžete si společně vyrazit na běžky, zabruslit si, zahrát si bowling nebo stolní tenis. Pokud o vašem programu rozhodují spíše děti, navrhněte jim sáňkování – jistě nebudou proti a pohybu si při něm užijete všichni dost. Hravé povahy mohou nachystat společnou hru třeba v lese nebo jen na zahradě. Jakákoliv aktivita se vám počítá k dobru.

Denní režim

I přes svátky se snažte dodržovat pravidelný denní režim. Vyhněte se nárazovému příjmu velkého množství jídla a raději si vychutnejte menší svačiny v průběhu celého dne. Dodržujte též potřebný pitný režim s převahou vody nebo čaje. Dejte si pozor na konzumaci alkoholu, kterým do sebe vpravíte mnoho kalorií. Každý den si dopřejte po ránu snídani, ideálně s vysokým obsahem vlákniny, která vás na delší dobu zasytí.

Netrestejte se

Ať už se vám různá předsevzetí ohledně udržení váhy přes Vánoce podaří splnit či nikoliv, netrestejte se za své vánoční „hříchy“. Nechtějte během následujícího prvního lednového týdne shodit naráz deset kilo, ani si neordinujte hladovku. Po svátcích se prostě vraťte k režimu, jaký jste před nimi měli (pokud jste s ním byli spokojeni). Pokud jste si naplánovali nějakou změnu, začněte s ní bez jakýchkoliv výčitek. Po pár dnech snažení budete mít ze sebe mnohem lepší pocit a vyhnete se tomu, že po pár dnech vlastního týrání, kdy se snažíte jíst minimálně, se vrhnete na vše, co vám jen lednice nabídne.

Co si také přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak na Vánoce nepřibrat

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva