Sponzorováno

Udržte si štíhlost zdravě a bez hladovění! 4.83/5 (6)

Udržte si štíhlost zdravě a bez hladovění!Znovu začínáte nabírat kila, kterých jste se přes léto zbavili? Odborník na zdravé stravování Ivan Gallo vám poradí, jak být štíhlý a zároveň zdravý nejen pár týdnů, ale stále. Proč vlastně tloustneme? Jednou z příčin je příjem velkého množství rychle vstřebatelných sacharidů, jako jsou cukr a bílá mouka a výrobky obsahující tyto složky.

Naše tělo je přizpůsobeno na pohyb, který, bohužel, u mnoha nepřipadá v úvahu. A v tom je kámen úrazu.

„Pokud namítnete, že cukr nekonzumujete, mýlíte se. Cukr totiž není jen v sladkostech. Najdete ho všude, i tam, kde byste ho nečekali. Například v uzeninách či mléčných výrobcích se ukrývá pod různými názvy jako glukózový sirup, dextróza, sacharóza, fruktóza,“ upozornil Ivan Gallo.

Závislí na cukru

Myslíte si, že nejíst cukr je nepřirozené? Opak je pravdou. „Lidstvo přece žilo bez cukru desetitisíce let. Krystalový cukr člověk používá asi 200 let, přičemž za posledních 30 let se sortiment sladkostí, těstovin, pečiva a výživových doplňků nehorázné rozšířil. Toho, co bylo nejméně, je dnes nejvíce,“ říká odborník na zdravou výživu. Podle něj jsme od cukru doslova závislí. Máme nesprávné stravovací návyky a životní styl, čehož důsledkem jsou civilizační choroby jako infarkt, mozková mrtvice, diabetes, kardiovaskulární či onkologická onemocnění a rakovina. Riziko těchto chorob přitom můžeme výrazně snížit změnou životního stylu.

Štíhlí i bez omezení

„Je zbytečné řešit několikrát do roka, jak zhubnout, to je bludný kruh. Důležité je zůstat štíhlým, a to tak, abyste nemuseli omezovat ve stravování,“ připomněl Ivan Gallo. A to můžeme dosáhnout konzumací potravin se sníženým obsahem sacharidů bez přidaného cukru. Tedy potravin s takovými sacharidy, které se pomalu vstřebávají, to znamená, že mají nízký glykemický index.

Sponzorováno

„Tyto potraviny vám dodají potřebnou energii, kterou dokážete využít a neukládá se vám do tuků. Nasytí vás, nevyvolávají uměle generovaný hlad, takže se nebudete přejídat. Pomocí takové stravy a pravidelného pohybu ve velké míře předejdete civilizačním chorobám a v stříbrném věku nebudete muset utrácet značnou část důchodu na léky,“ uzavřel odborník.

Čtěte také: Jak správně spalovat tuk?

Na které potraviny vsadit

Udržet kila na uzdě vám pomohou potraviny s nízkým glykemickým indexem. Obecně se dá říci, že jde o takové, které mají málo sladkou chuť. Zde jsou některé tipy:

Ovoce: avokádo, třešně, višně, grapefruit, ořechy

Nápoje: minerálky, limonády bez cukru, bílá káva bez cukru, ale i mléko

Mléčné výrobky: bílý jogurt, zakysané mléčné výrobky

Zelenina: brokolice, zelí, paprika, květák, špenát, salát, okurky, celer

Další: žito, sója, fazole, hrách, čočka, ale i hořká čokoláda

Jak je to nejzdravější

 • Výrobky z obilovin se snažte jíst v celozrnné formě.
 • Upřednostněte celozrnnou rýži a celozrnné těstoviny před brambory, bílou rýži či knedlíkem .
 • Pokud máte chuť na sladké, zvolte zdravější pamlsek v malém množství, například hořkou čokoládu, celozrnné palačinky, celozrnné sušenky či celozrnné koláče.

TIP: Zdravé hubnutí bez hladovky

VIDEO: o zdravé stravě – Spektrum

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva