Sponzorováno

Laparoskopie či laparoskopická operace – jaké má výhody? 4.71/5 (24)

  • Laparoskopie, také známá jako laparoskopická chirurgie, je moderní chirurgická technika, která umožňuje provádět operace s minimáln2 invazivním přístupem. Při laparoskopii chirurg pracuje s malým zařízením nazývaným laparoskop, což je tenká trubice vybavená kamerou a světlem. Tento laparoskop se vkládá do těla skrz malý řez nebo několik malých řezů, obvykle o velikosti pouhých centimetrů.
  • Klíčové vlastnosti laparoskopie jsou: Minimální zásah do těla: Oproti tradiční otevřené chirurgii, kde je nutné provést velký řez, laparoskopie vyžaduje pouze malé řezy. To znamená, že pacienti obvykle prochází rychlejším zotavením, menším rizikem infekce a méně bolestivým zotavením. Lepší vizualizace: Laparoskop je vybaven kamerou, která přenáší obraz na monitor, což umožňuje chirurgovi lépe vidět operovanou oblast ve srovnání s tradičními metodami. Rychlejší zotavení pacienta po operaci: Pacienti podstupující laparoskopické operace obvykle zotavují rychleji, protože malé řezy způsobují méně bolesti a trauma. Menší jizvy: Díky malým řezům jsou jizvy po laparoskopii mnohem menší než po otevřené chirurgii.
  • Laparoskopie se často používá při operacích břišní dutiny, jako jsou operace slepého střeva, odstranění žlučníku, reparace kýly, operace dělohy nebo vaječníků u gynekologických pacientek, a mnoho dalších. Je však důležité poznamenat, že laparoskopie není vždy vhodná pro každého pacienta nebo každý chirurgický zákrok, a rozhodnutí o vhodnosti této techniky se řídí individuálními faktory a typem chirurgie.

LaparoskopieLaparoskopie je miniinvazivní vyšetření, které se využívá při diagnostice příčin bolesti v břišní dutině, neplodnosti nebo bolestí v pánevní oblasti, či průchodnosti vejcovodů. Na laparoskopii vás doporučí gynekolog, chirurg nebo lékař z centra asistované reprodukce.

Laparoskopie – o jaké vyšetření jde?

Diagnostická metoda – laparoskopie je operační zákrok, který provádí lékař – chirurg, jako metodu ke zjištění příčiny vašich problémů a na diagnostiku onemocnění v břišní a pánevní dutině. Laparoskopie se stala v posledních letech běžnou diagnostickou a léčebnou metodou. Důvodů je hned několik:

  • Lepší výsledný kosmetický efekt – nezůstávají prakticky žádné jizvy.
  • Na rozdíl od klasické operace se rány velmi rychle hojí.
  • Pacientovi se zkrátí pobyt v nemocnici a sníží se i riziko možných komplikací.
Laparoskopie - ilustrace

Laparoskopie – ilustrace

 

Jde o moderní operační metodu, která má už i v gynekologii své důležité místo. Diagnostická laparoskopie umožňuje lékařům přímý pohled do břišní dutiny a diagnostikovat tak příčiny zdravotních potíží pacientky. Rozhodnutí o laparoskopii jako o vhodné diagnostické nebo terapeutické metodě provede lékař se specializací chirurgie nebo gynekologie.

Co se prostřednictvím laparoskopie vyšetřuje?

Laparoskopie umožňuje:

Sponzorováno

  • Diagnostikovat zánět ženských orgánů.
  • Vyšetřit příčinu sterility.
  • Vyšetřit podezření na mimoděložní těhotenství.
  • Vyšetřit přítomnost srůstů.
  • Vyšetřit bolesti v pánvi z neznámé příčiny.
  • Vyšetřit podezření na nádor v břišní dutině.

Nejběžnější léčebné laparoskopické operace

  • Operace žlučníku, žaludku.
  • Kýla.
  • Operace červovitého přívěsku slepého střeva.
  • Velké spektrum gynekologických zákroků (vaječníky, cysty).

Kdy se laparoskopie používá?

Diagnostika laparoskopií se nejčastěji provádí při

  • Bolestech břicha nejasného původu.
  • Na odlišení zánětu v gynekologických orgánech a jiné.

Jaká je příprava na laparoskopii?

Laparoskopické operaci předchází předoperační příprava. Pacient nesmí 6 hodin před operací jíst ani pít. Je třeba přijít nalačno a od půlnoci také nepít a nekouřit. Pokud lékař povolí, je možné užít léky s co nejmenším množstvím vody.

Před plánovanou laparoskopií je předem stanovený termín výkonu. Pacient je podrobně informován o průběhu vyšetření, rozsahu prováděného výkonu a dalším postupu léčby.

Průběh laparoskopie

Laparoskopie se provádí v celkové anestezii proto, aby byly všechny svaly vyšetřovaného pacienta uvolněné.

Pacient je při vyšetření:

  1. Na operačním sále napojen na monitor EKG a tlaku.
  2. Připojen na senzor okysličení krve.
  3. Má zavedenou infuzi na anestezii.
  4. Anesteziolog pak provede intubaci, aby bylo zajištěno dýchání.
  5. Sestra zavede do močového měchýře cívku, kterou může pacientovi ponechat až do probuzení. Odvod moči je důležitý pro lepší přehlednost během zákroku.

Co se používá při vyšetření?

Laparoskopie se provádí pomocí:

  • Miniaturních nástrojů.
  • Videokamery a zviditelňující látky.

Miniaturní nástroje a kamera se do břišní dutiny zavádějí pomocí trokaru, což je 5 až 12 mm silná dutá trubice. Aby bylo možné sledovat přenesen obraz na obrazovce z dutiny břišní, je třeba použít zviditelňující látku. K tomuto účelu se používá CO2 (oxid uhličitý).

Jak vypadá zákrok?

Místa, kterými budou nástroje zaváděny při laparoskopii, se musí pořádně dezinfikovat. Speciální jehlou se břicho naplní oxidem uhličitým. Tímto nafouknutím se vytvoří pro operatéra přehledné operační pole.

U pupku se pak zavede kamera, která snímá operační prostor. Dále operatér provede další 1 až 3 drobné řezy, které mají velikost asi cca 1 cm, jimi se do břicha zavedou operační nástroje. Po operaci se plyn z břicha vypustí a drobné řezy se zašijí.

Laparoskopie a hospitalizace

Pokud se na druhý den ráno po operaci cítíte dobře a není nutná další hospitalizace, tak lékař vás propustí domů. Při vážnějším zákroku se domů propouští do čtyř dnů. Stehy se odstraňují ambulantně asi týden po zákroku. Další průběh hospitalizace již závisí na tom, jaké zákroky jste při laparoskopii podstoupili.

Použití i pro jiné druhy operací

Laparoskopicky je možné provádět i náročnější operační výkony, kterými jsou například bandáže žaludku při obezitě, operace přechodu jícnu do žaludku při refluxu žaludečních šťáv a jiné operace žaludku a střev, operace nitrobřišních mízních uzlin, jater, slinivky, sleziny a podobně. Délka pobytu v nemocnici je zkrácená ve srovnání s klasickou operací skalpelem.

VIDEO: O výhodách laparoskopie s prof. MUDr. Alexandrem Ferkem, CSc.

Sponzorováno

Zdroje a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Laparoskopie či laparoskopická operace – jaké má výhody?”

  1. Tomáš napsal:

    Dobrý den chci se zeptat, je mi 22 let, a mám 2 měsíce po operaci žaludku, kvůli obezitě, za 3 týdny po operaci jsem zhubnul přesně 26.7 Kg a to ještě v klidném režimu, kdy mi doktor nedoporučoval, jakékoliv cvičení. Chtěl bych poradit, jaké cviky doporučujete, nebo jaké bych měl dělat, aby ta váha šla trošku rychlejí dolů a nějak tomu pomoct. Jestli stačí klasické cviky, jako dřepy, a takové základní nebo nějaké speciální děkuju za odpověd

Zanechat komentář ke článku

Zpráva