Proteinová dieta – Průvodce keto dietou 4.67/5 (3)

Sponzorováno

Proteinová dieta - Průvodce keto dietouProteinová dieta (ketonová) je dieta při, které konzumujete potraviny bohaté na bílkoviny a velmi chudé na sacharidy. Aby se tělo dostalo do takzvané ketózy, je třeba přijmout maximálně 50 g sacharidů denně.

Co se týká konzumace tuků, tak při proteinové dietě nejsou zakázané, ale není vhodné jich konzumovat příliš velké množství, aby tělo nevyužívalo tuky jako zdroj energie a nespalovalo uložené tuky, což je samozřejmě cíl diety.

Co je to ketóza?

Je to biochemický děj, při kterém tělo využívá energii z ketonů namísto sacharidů. Ketony tělo získá z rozložené tukové tkáně vlastních zásob. Tato dieta funguje na biochemickém procesu, nejsou to žádné plané sliby, brzo člověk vidí změny na svém těle, což je velmi motivující.

Při ketóze je v krvi zvýšené množství ketolátek. V játrech probíhá tzv. ketogeneze, vznik ketolátek jako zdroj energie. Tento proces se nastartuje v případě, že tělo nemá zdroj energie ze sacharidů přijímaných potravou.

V případě, kdy je více ketolátek v krvi nastává ketonurie – stav kdy jsou detekovatelné ketolátky v moči. Ketolátky v moči během ketonové diety jsou fyziologické. Můžete je zjistit diagnostickými proužky, které při kontaktu s močí mění barvu v případě přítomných ketonů. Mezi ketolátky, které jsou využívány, jako zdroj energie patří acetacetát a beta-hydroxybutyrát.

Pojem ketoacidóza versus ketóza

Ketoacidóza je patologický stav vznikající při dlouhodobém hladovění, či neléčeném diabetu. Je to stav ohrožující život. Naproti tomu ketóza je žádoucí jev pro hubnutí při ketogenní dietě, kdy v játrech vznikají ketony a zároveň jsou tělem využívány jako zdroj energie a neakumulují se v těle.

Zásady ketonové diety:

 • Nízký příjem sacharidů (do 50 g denně)
 • Střední příjem tuků
 • Vysoký obsah bílkovin
 • Příjem zeleniny a vlákniny
 • Suplementace pro podporu funkce jater a ledvin

Vytvořit si jídelníček tak, abyste se zasytili a zároveň dodrželi podmínky pro ketonovou dietu je obtížné. Proto řada firem nabízí komerční produkty, kdy se jedná již o hotové pokrmy či polotovar ve formě prášku. U značky Ketomix si můžete vybrat z řady příchutí proteinových tyčinek, polévek, kaší, nápojů a také omelety, palačinky, pudingu, pečiva a další.

Vysoký obsah proteinů, ketony a nízký obsah sacharidů ve stravě mohou zatěžovat játra a ledviny, je vhodné podporovat jejich regeneraci B-komplexem, vitamínem E, vitamínem C, silymarinem a fosfolipidy.

Sponzorováno

Fosfolipidy pomáhají regenerovat játra, mají pozitivní vliv na stavbu a funkci hepatocytů. Vitamíny E a C jsou důležitými antioxidanty. B komplex má prokázané pozitivní účinky na funkci ledvin a nervový systém.

Průběh diety

Již 2-3. den po zahájení ketodiety nastává v těle ketóza, můžete v prvních dnech pociťovat slabost z nedostatku sacharidů. Poté co je v těle nastartována ketóza slabost ustupuje a spíše cítíte příval energie. Délka této diety by neměla přesáhnout 14 týdnů. Proteinové jídlo se konzumuje každé 3 hodiny.

Můžete kombinovat komerční výrobky s domácí stravou, v tom případě je opravdu nutné dávat pozor na denní příjem sacharidů, velmi rychle totiž z ketózy můžete vypadnout a další 2-3 dny se do ni budete dostávat i s počáteční méně příjemnou slabostí. Také hubnutí se v tom okamžiku přeruší. Také není vhodné konzumovat alkohol, maximálně jednou za čas si můžete dopřát sklenku suchého bílého vína.

Čím tedy můžete sladit?

Cukrem samozřejmě ne. Můžete využít přírodní umělá sladidla jako stéviové glykosidy, xylitol z břízy či erythrytol. Dále je velmi oblíbený čekankový sirup, který obsahuje maximálně 4,7g cukru na 100g sirupu. Čekankový sirup nemá žádnou nežádoucí pachuť.
V případě, že trpíte poškozením jater, ledvin, diabetem a dalšími nemocemi, není pro vás dieta vhodná a konzultujte tuto dietu se svým lékařem.

Rozdíl mezi low-carb a ketodietou

Low – carb tedy nízkosacharidová dieta využívá potraviny s nízkým obsahem cukru a glykemickým indexem, ale množství neklesá pod 50 g za den a nedostává se tedy vaše tělo do ketózy. Může se tato dieta využít jako přechod z ketodiety na normální zdravý jídelníček. Bežné množství sacharidů při low – carb dietě je do 200 g za den.

Výhody ketonové diety

 • Rychlé výsledky
 • Bez hladovění
 • Bez úbytku svalové hmoty
 • Není nutné sportovat

Recept na Ketomix housky jako „domácí burger“

Suroviny:

 • 1 odměrka Ketomix prášku Housky/Žemle
 • 1/2 menší cibule
 • 1 lžíce oleje
 • Černé olivy 5ks
 • Sůl – 1 špetka
 • Bylinky dle chuti (bazalka, tymián, oregano)
 • 1 lžíce Syrovátkového proteinu
 • Nádivka: zelenina (okurka, cibule, paprika), sýr, šunka, vejce, Ketomix dresink

Postup: Smíchejte jednu odměrku prášku „ketomix housky“ se špetkou soli, lžící oleje, nadrobno nasekanou cibulkou, proteinem a bylinkami. Přidejte vodu dle návodu, můžete i trochu více, ať je těsto řidší a promíchejte. Vyklopte na pečící papír, vtlačte na povrch pokrájené olivy a pečte na 180°C do zezlátnutí povrchu. Upečenou housku rozkrojte a pomažte Ketomix dresinkem, vrstvěte na sebe plátky okurky, cibule, bílé papriky, sýru, šunky a nakonec volské oko.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste proteinovou dietu? Napište nám do komentářů, jak se vám dařilo.

Zdroje článku

 • MURRAY, Robert K. Harperova Biochemie. 4. vyd. Jinočany: H&H, 2002. ISBN 80-7319-013-3.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva