Jak rychle shodit vánoční kila? Těchto 5 tipů vám pomůže 4.73/5 (11)

Sponzorováno

Jak rychle shodit vánoční kila? Těchto 5 tipů vám pomůžeDo plavkové sezóny sice zbývá ještě přes půl roku, ale nadbytečných kilogramů z Vánoc se můžete zbavit už teď – v lednu. A ani kvůli tomu nemusíte držet drastické diety nebo se trápit v posilovně. Jak na to?

1. Snídejte. A hodně

Snídaně je základ vašeho dne. Kdykoliv ji vynecháte (nebo podceníte), bude to mít negativní dopad na vaše stravování během celého dne.

Vaše tělo je po dlouhé noci vyhladovělé, spálilo veškeré své zásoby a potřebuje je doplnit. Základní složkou snídaně proto musí být sacharidy, ideální jsou k tomuto účely ovesné vločky, müsli (sypané, nikoliv zapečené), med atp. K doplnění tuků doporučujeme třeba ořechy, k doplnění bílkovin mléko. Nebojte se snídat vydatně – vaše tělo všechny kalorie do večera spálí.

2. Choďte pěšky. Co nejvíce

Jestliže jezdíte do práce (do školy) autem, zaparkujte půl kilometru od firmy a projděte se. Jestliže jezdíte autobusem, vystupte o zastávku nebo dvě dříve. Chůze je blahodárná, prokysličí vám mozek, přijdete na jiné myšlenky. Po příchodu do práce se budete cítit mnohem lépe – schválně to zkuste.

3. Pijte. Hlavně vodu a čaj

Dodržování pitného režimu je základ všeho bytí. Pijte průběžně celý den, mějte na stole plnou skleničku vody a jednou za čas se napijte. Během dopoledne si uvařte čaj, odpoledne to klidně zopakujte. Pokud sladíte, tak lžičkou medu. V létě si klidně dělejte i zeleninové džusy.

Sponzorováno

4. Jezte pomalu a pravidelně

Ačkoliv je to v práci mnohdy těžké, snažte si na oběd vyhradit aspoň 20-30 minut času. A na svačinu alespoň 10. Jídlo si vychutnávejte, sousta poctivě rozkousávejte, dobře u jídla dýchejte. Dost možná zjistíte, že vám stačí mnohem menší porce, než když do sebe jídlo ve spěchu házíte.

Co už nejspíš víte, ale pro jistotu zopakujeme – jezte častěji a menší porce. Tělo některé živiny nedokáže skladovat (platí hlavně o bílkovinách), takže mu je musíte dodávat průběžně celý den. V 5-6 menších porcích je to naprosto ideální, navíc se pak nikdy nebudete cítit přeplnění ani hladoví.

TIP: Jak na vánoční stres?

5. Pozor na zrádné sacharidy

Sacharidy (zjednodušeně cukry) jsou hlavní zásobárnou energie, nezbytný prvek pro náš život a hlavní složka potravy. Jelikož je ale konzumujeme v obrovském množství jsou právě ony nejčastější příčinou nadváhy či obezity.

Obecně by měl člověk přijmout asi 2-3 g sacharidů na kg svojí hmotnosti denně. Toto číslo si samozřejmě upravte na základě vaší pohybové aktivity – aktivní sportovec zvládne i 4 gramy, zatímco sekretářce bez pohybu stačí spíš ty 2 gramy.

Sacharidy dělíme na jednoduché (monosacharidy a oligosacharidy) a komplexní (polysacharidy). Ve vašem jídelníčku by se měly objevovat hlavně sacharidy komplexní, které tolik nezvyšují hladinu krevního cukru – a hlavně po nich zůstanete déle sytí.

Komplexní sacharidy najdete třeba v bramborách, luštěninách, rýži, těstovinách cereáliích atp. Jednoduché sacharidy jsou pak klasické cukry – čokolády, cukrovinky, med, ovocný cukr atp.

Množství sacharidů si hlídejte a snažte se je konzumovat spíše ráno a dopoledne. Večer před spaním už je totiž nepotřebujete = nespálíte. A ony se vám pak uloží do tukových zásob.

TIP: Jak nepřibrat během Vánoc? Naše rady.

VIDEO: Jak zhubnout po Vánocích? Radí Petr Fořt

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva