Sponzorováno

Okurková dieta – funguje? Pomůže vám s hubnutím? 4.69/5 (16)

Chcete vyzkoušet okurkovou dietu?

Chcete vyzkoušet okurkovou dietu?

Okurková dieta je metoda krátkodobého stravování, která slibuje rychlé hubnutí. Existuje mnoho verzí této diety, prý s ní můžete shodit až 5-7 kg za 7 dní. Ano, okurky jsou zdravé, ale můžete se možná divit, jak účinná tato dieta skutečně je. V tomto článku se tedy na okurkovou dietu blíže podíváme – třeba na její klady a zápory, či na to, zda je tím zdravým a udržitelným způsobem, jak zhubnout.

Co je to okurková dieta?

Nejprve musíme upozornit na to, že okurková dieta je dietou krátkodobou. To znamená, že to není nějaký nový životní styl založený jen na okurkách, ale je to o tom, že po omezenou (rozumně krátkou) dobu konzumujete výhradně (více, či méně) jen okurky. Většina verzí této diety tvrdí, že její dodržování po dobu 7–14 dnů může vést k úbytku hmotnosti 5-7 kg.

Zastánci stravy ve skutečnosti někdy používají slogan, „7 dní pro 7 kilogramů“.

Strava se tedy sestává hlavně z okurek, spolu s nemnoho na bílkoviny bohatých potravin, jako vejce, kuřecí maso, rybí maso, a ořechy. V dietě se doporučuje nahradit většinu potravin okurkami, což znamená, že i ostatní ovoce a zelenina by měly být udržovány na minimu. Vzhledem k tomu, že dieta postrádá pestrost stravy, nedoporučuje se ji dodržovat déle než 14 dní.

Okurka dieta pomáhá tedy při krátkodobém hubnutí tím, že s její pomocí omezíte příjem kalorií. Strava však nemá dostatek živin, je velmi restriktivní a i dlouhodobě neudržitelná.

Pravidla okurkové diety

Neexistují žádná standardní pravidla pro tuto dietu, kromě doporučení jíst okurky s většinou jídel (nebo místo většiny). Jedná se tedy o čerstvé salátové okurky. Dieta doporučuje, že kdykoli budete mít hlad, měli byste si dát okurku. Výjimečně třeba s kuřecím masem.

Teorie je, že protože okurky mají nízký obsah kalorií, můžete jich sníst tolik, kolik chcete a stále jste v kalorickém deficitu. Okurky mají nízký obsah bílkovin, živiny, které vaše tělo potřebuje k udržení zdraví pokožky, svalů a kloubů. Z tohoto důvodu se v této dietě hodně doporučuje párování okurek s některými potravinami bohatými na bílkoviny.

Někdo přidává k dietě i minimum sacharidů, tedy potraviny jako hnědá rýže nebo brambory. Vzhledem k tomu, že pravidla stravování se liší, můžete se rozhodnout, zda budete více či méně přísní ohledně potravin, které v okurkové dietě jíte. Obecně ale pokud chcete dodržovat přísnější dietu, tak byste měli jíst hlavně okurky a trochu bílkovin.

Funguje tato na hubnutí?

Žádná studie neanalyzovala konkrétně okurkovou dietu. Můžete však očekávat, že při ní budete hubnout, protože má velmi nízký obsah kalorií. Tato ztráta hmotnosti však nastane pouze v rozmezí 7–14 dnů – což je délka diety. Je nepravděpodobné, že ztratíte značné množství váhy, ale naberete ji zpět, jakmile budete pokračovat ve své normální stravě.

Restriktivní diety, jako je třeba ta okurková, je obtížné držet dlouhodobě. Naproti tomu diety, které lze snadno implementovat, přinášejí mnohem lepší a udržitelnější výsledky.

Jedna analýza zjistila, že velmi nízkokalorická dieta, s kaloriemi níže než 800 kalorií denně, nebyla účinná při dlouhodobém úbytku hmotnosti. Čím restriktivnější je strava, tím těžší bylo dietu pro účastníky zvládnout.

Ačkoli to může zdát se, že konzumovat nekonečné množství okurek by kalorie sčítalo, průměrná 300-gramová okurka má jen 45 kalorií. I kdybyste snědli 10 okurek, bylo by to pouze 450 kalorií. A 10 okurek určitě nesníte. Také okurky poskytují pouze malý počet živin, jako je draslík, vitamin C a vitamin K. Chybí bílkoviny, tuk, vláknina, vápník, železo a mnoho dalších živin potřebných pro dobré zdraví.

I když přidáváte bílkoviny ke každému jídlu, je nepravděpodobné, že budete plnit své denní potřeby kvůli omezené rozmanitosti potravin.

Chcete-li zhubnout a zlepšit své zdraví, je lepší dodržovat více rozmanitou dietu. Cílem je jíst mnoho různých celých zrn, zeleniny, ovoce, zdravých tuků.

Nevýhody okurkové diety

I když s touto dietou můžete dočasně zhubnout, nevýhody stravy převažují nad každým z jejích potenciálních přínosů. Podívejme se nyní na pár nevýhod této diety.

Je velmi restriktivní / omezující

Okurková dieta omezuje většinu skupin potravin a podporuje konzumaci pouze salátových okurek po dobu až dvou týdnů. Tato dieta je nejen nutričně nedostatečná, ale také podporuje negativní stravovací návyky, jako je extrémnost, které mohou vést k nezdravému vztahu s jídlem.

Výzkum ukazuje, že restriktivní diety jsou formou poruchy stravování, které může negativně ovlivnit vaši schopnost kontrolovat příjem potravy (zdroj zde). Navzdory omezení potravy je tato forma poruchového stravování silně spojena i s rozvojem obezity (zdroj zde). Tak na to určitě pozor.

Sponzorováno

Nízký obsah tuku a bílkovin

Okurky mohou být dobrým zdrojem výživy ve spojení s vyváženou stravou. Nicméně, okurky jsou přirozeně chudé co se kalorií týče, stejně jako co se týče bílkovin a tuků, což jsou dvě základní makroživiny. Jedna klasická 250 gramová okurka poskytuje jen 2 gramy bílkoviny a 0,3 g tuku. Protein je důležitý pro mnoho funkcí ve vašem těle, jako je produkce enzymů a hormonů, udržování struktury kůže a růst svalů. Tuky jsou důležité pro nervové funkce, zdraví mozku a absorpci vitamínů rozpustných v tucích, jako jsou vitamíny A, D, E a K.

Pokud se budete živit jen okurkami, o bílkoviny a tuky prakticky přijdete. Proto je dobrou volbou párování okurkové diety s potravinami bohatými na bílkoviny, jako jsou kuřecí maso nebo vejce – ty vám potřebné bílkoviny a tuky dodají.

Výzkum však ukazuje, že bílkoviny by měly být konzumovány takřka v každém jídle, aby se podpořilo udržení svalů a růst (zdroj zde).

Není dlouhodobě udržitelná

Okurková dieta není určena k tomu, aby byla dodržována déle než 7–14 dní. To si uvědomte. Nemůže být dlouhodobě držena, protože má velmi nízký obsah kalorií a neposkytuje našemu tělu úplný zdroj výživy.

Například, typický den na okurkové dietě znamená pro naše tělo příjem přibližně 800 kalorií. To by zahrnovalo asi 6 okurek, porce kuřete nebo ryby, 2 vejce, 1 šálek tvarohu a několik dalších druhů zeleniny. Mějte na paměti, že některé verze stravy jsou ještě přísnější. Omezení extrémních kalorií může vést k pomalejšímu metabolismu v čase, protože toto je reakce vašeho těla na skutečné nebo vnímané hladovění. V důsledku toho je zde větší pravděpodobnost, že se vám podaří znovu nabrat původní hmotnost – i když budete i nadále jíst méně kalorií, než jste jedli předtím, než jste zahájili dietu.

Omezování výživy není nakonec příjemné ani vhodné z hlediska výživy. I když je důležité, abyste různé dezerty a další pochoutky udržely na minimu.

Neexistuje žádný důvod dlouhodobě omezovat celozrnné a zdravé potraviny, jako jsou ryby, zelenina a ovoce.

Co jíst při okurkové dietě?

Tato dieta vyžaduje, abyste jedli okurky při každém jídle, i při svačině. Vzhledem k tomu, že dieta má nízký obsah bílkovin, doporučuje se přidávat ke každému jídlu zdroj bílkovin.

Níže je uveden seznam potravin povolených při okurkové dietě:

 • Zelenina: okurky, rajčata, špenát, celer a ostatní zelenina v malém množství
 • Bílkoviny: kuře, libové hovězí maso, ryby, vejce, řecký jogurt, tvaroh, sýr čedar
 • Sacharidy: hnědá rýže, brambory, celozrnný chléb (co nejméně)
 • Tuky: olivový olej

Neexistují žádné oficiální pokyny pro nápoje, ale většina verzí stravy doporučuje samozřejmě nízkokalorické nápoje, jako je čistá voda nebo čaj.

Potraviny, kterým je třeba se při okurkové dietě vyhnout

Zde je seznam typických omezení při této dietě:

 • Ovoce: Obvykle se jídla omezují na smoothies nebo malé porce jídel.
 • Techniky vaření: Preferuje se parní úprava masa, protože je to metoda s nižším obsahem kalorií ve srovnání s fritováním.
 • Potraviny s vysokým obsahem cukru: Sladkosti, dezerty a sody by měly být hodně omezeny.

Příklad jídelníčku

Zde je třídenní ukázkové menu z okurkové diety:

Den 1

Snídaně: 2 vejce + salátová okurka
Svačina: 1 okurka
Oběd: okurkový salát s citronovou šťávou a řecký jogurt
Svačina: 2 okurky
Večeře: pečené kuře a okurky se trocha hnědé rýže

Den 2

Snídaně: okurkové smoothie (okurka smíchaná se zeleným jablkem a špenátem)
Svačina: 1 okurka a hrst mandlí
Oběd: 1 okurka, 1 pomeranč a několik plátků sýra
Svačina: Zelený čaj
Večeře: 1 okurka a tvaroh

Den 3

Snídaně: Celozrnný toast, okurka a sýr
Svačina: 2 okurky
Oběd: okurkový salát s rajčaty a olivovým olejem
Svačina: 1 zelené jablko
Večeře: pečený losos, okurka a pečené brambory

Ve velmi přísné verzi této stravy, můžete jíst pouze okurky, ale je to spíše už extrém.

Sečteno a podtrženo

Okurková dieta může mít za následek ztrátu hmotnosti, pokud ji budete držet alespoň jeden týden. Nicméně, jakmile budete pokračovat ve své normální stravě, pravděpodobně znovu zpět získáte všechny kila zpět.

Kromě toho tato dieta postrádá živiny, je velmi restriktivní a dlouhodobě neudržitelná.

Sponzorováno

Pokud hledáte udržitelný, dlouhodobý úbytek hmotnosti, uděláte lépe, když půjdete cestou vyvážené, výživné stravy a budete cvičit.

A co si dále o okurkách přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva