Obsah článku
V dnešní době je problematika neplodnosti velmi často diskutovanou a bohužel se jedná o frekventovaný jev, o kterém se i mezi přáteli těžko hovoří, a je pro pár psychicky zatěžující. Uvádí se, že tyto potíže trápí zhruba každý sedmý pár. Trendem je odkládat početí dětí na pozdější věk (nejen ze strany žen, ale též mužů), kdy se již může objevit více komplikací a možných rizik.
Co je neplodnost?
Aby došlo k početí potomka, je nutné splynutí pohlavní buňky ženy – vajíčka a pohlavní buňky muže – spermie. Následně je nutné, aby se vajíčko dostalo do dělohy, kde se uhnízdí v její sliznici, a začne se adekvátně vyvíjet. Potíže se mohou objevit na straně muže i ženy, a to na velmi mnoha stupních tohoto celého procesu, který sice může na první pohled vypadat jednoduše, avšak je zde mnoho faktorů, které mohou ovlivnit jeho ne/úspěšnost.
Jako neplodnost se chápe situace, kdy ani po roce pravidelného nechráněného pohlavního styku žena neotěhotní. Mohou se však objevit i jiné obtíže, žena sice otěhotní, avšak není u ní možnost dítě donosit. U žen po 35. roce věku je možné provést základní vyšetření páru po té, co se snaží otěhotnět po dobu šesti měsíců, a stále bez úspěchu. Situaci je možné konzultovat s gynekologem či v centrech, která se specializují na řešení neplodnosti a asistované reprodukce.
Mezi faktory, které mají na plodnost negativní vliv, patří zejména nevhodný životní styl a věk. Schopnost počít potomka snižuje kouření, nadměrná konzumace alkoholu, stres a nevyhovující hmotnost (příliš vysoká, ale i nízká). U žen dochází k poklesu šance otěhotnět již po 30. roce věku a s přibývajícími léty se dále snižuje.
Co patří mezi časté příčiny neplodnosti?
Problémy u mužů
Ze strany muže je neplodnost zapříčiněna nejčastěji nízkým počtem spermií v ejakulátu – tj. méně než 15 milionů na 1 ml spermatu (oligospermie) či jejich úplnou absencí (azoospermie). Může se však vyskytnout i jejich nižší pohyblivost (astenospermie) nebo odchylky od správného tvaru. Ty pak ovlivňují jejich ne/schopnost proniknout
do vajíčka ženy a oplodnit jej. Kvalitu spermií poznamenávají i anatomické odchylky či zánětlivá onemocnění.
Problémy u žen
U žen je možné odlišit neplodnost primární, kdy žena zatím vůbec neotěhotněla, a sekundární, která nastává poté, co žena již v minulosti těhotná byla (příp. i dítě porodila). Příčinou obtíží s otěhotněním u žen může být:
- neprůchodnost vejcovodu: Někdy je po zánětlivých procesech v břišní dutině či po operacích možné, že dojde ke slepení stěn vejcovodu, což neumožňuje uvolnění vajíčka a jeho spojení se spermií.
- endometrióza: Jedná se o celkem častý problém, kdy se děložní sliznice vyskytuje v místech mimo dutinu dělohy. Základním příznakem je bolest v období menstruace, při pohlavním styku, někdy též přítomnost krve v moči.
- syndrom polycystických vaječníků: Při tomto onemocnění je základním znakem porucha pravidelnosti menstruačního cyklu. U žen jsou přítomné neadekvátní hladiny hormonů, nepravidelně se objevuje ovulace či zcela chybí.
- tvorba protilátek proti spermiím partnera: Jedná se o docela častý důvod samovolných potratů.
Pozor na stres!
Jsou však i páry, u nichž se nepodaří nalézt žádná zdravotní příčina neplodnosti, avšak jejich snahy o zplození potomka jsou dlouhodobě neúspěšné. Velký vliv u obou pohlaví hraje stres. Páry často vstupují do bludného kruhu, kdy po čase snažení o potomka začínají být ze situace nervózní, což početí dále jen komplikuje. Bohužel není asi nikterak snadné přestat se na početí soustředit jakožto na svůj hlavní cíl. Ideální však je zaměřit svou pozornost na čas na chvíli na něco jiného, odpoutat myšlenky od otěhotnění, což zajistí větší psychickou pohodu, a zvýší šanci otěhotnět.
Sponzorováno
Která řešení neplodnosti medicína nabízí?
Obvykle celá léčba začíná u gynekologa, který může páru doporučit základní vyšetření, dle jehož výsledků se odvíjí další postup. Může též doporučit návštěvu některého z center asistované reprodukce, kde je možné podstoupit umělé oplodnění či specializované postupy léčby neplodnosti. Zde je nejprve provedena celková anamnéza páru. Ženě je odebrána krev kvůli zjištění hladiny pohlavních hormonů a je gynekologicky vyšetřena. Pomocí ultrazvuku je zmapován průběh menstruačního cyklu. U muže je proveden spermiogram, který určí množství spermií v ejakulátu, ale též jejich pohyblivost a kvalitu.
Léčba je samozřejmě započata po zjištění důvodu, který páru v otěhotnění brání, a dle něj také vypadá. V případě potíží s nepravidelností cyklu či absencí ovulace se obvykle nejprve přistupuje k podávání léků s cílem toto vyřešit. Pokud je zjištěna neprůchodnost vejcovodu či se v případě endometriózy nachází ložiska sliznice mimo děložní dutinu, může být proveden laparoskopický zákrok. Při něm je rozrušeno slepení vejcovodu a odstraněna překážející ložiska sliznice.
V situaci, kdy jsou potíže s početím způsobené špatným spermiogramem muže, lze toto zlepšit nejprve úpravou životního stylu (samozřejmě záleží na konkrétních výsledcích spermiogramu). Mezi obvyklá doporučení patří přestat kouřit, zdržet se konzumace alkoholu, snažit se o vyváženou stravu a minimalizovat stres. Pokud je přítomna vážná porucha mužské plodnosti, kdy nejsou přítomné spermie nebo nejsou geneticky kvalitní, je možné využít spermie dárce. Pokud má muž málo spermií v ejakulátu či je snížena jejich pohyblivost nebo kvalita, je možné vpravení vybrané vhodné spermie přímo do vajíčka ženy.
Asistovaná reprodukce
Pokud není možné potíže vyřešit a zajistit oplodnění vajíčka přirozenou cestou, je možné přistoupit k některé z metod asistované reprodukce. V případě, kdy muž má spermie adekvátní kvality a u ženy probíhá ovulace, je využívána metoda intrauterinní inseminace (IUI), kdy jsou vybrané spermie zavedeny přímo do dělohy ženy. Pokud je možné získat od muže spermie i od ženy vajíčka, avšak není možné jejich splynutí v organismu (např. při neprůchodnosti vejcovodů), provádí se metoda mimotělního oplodnění – in vitro fertilizace (IVF). Při ní je nejprve organismus ženy hormonálně stimulován k vyšší produkci vajíček a následuje jejich odběr. Do nich je poté vpravena spermie muže, je tedy provedeno jejich splynutí a vybraný počet vzniklých embryí je následně zavede do dělohy ženy.
Medicína takto zvyšuje mnoha párům šanci počít potomka, uvádí se, že léčbou lze pomoci až 90% párů. Díky možnostem asistované reprodukce se v České republice ročně narodí asi 5000 dětí.
Co dále si o neplodnosti přečíst?
VIDEO: Česká neplodnost
VIDEO: Neplodnost
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy
Přečtěte si také naše další články