Sponzorováno

Cibofobie – strach z jídla – příčiny, příznaky a léčba 4.82/5 (11)

Cibofobie - strach z jídlaCibofobie je definována jako strach z jídla. Lidé s cibofobií se často vyhýbají jídlu a pití, protože se bojí samotného jídla. Strach může být specifický pro jeden druh potravin, jako jsou potraviny podléhající zkáze, nebo může zahrnovat mnoho potravin.

Fobie je obecně hluboký, iracionální strach z konkrétní věci nebo situace. Může způsobit řadu příznaků, včetně paniky, dušnosti a sucha v ústech.

Fobie nejsou vůbec neobvyklé. Ve skutečnosti mnoho milionů Evropanů zažívá fobie tak závažné, že významným způsobem ovlivňují jejich životy.

Jedinci s poruchami příjmu potravy, jako je anorexie, se mohou vyhýbat jídlu, protože se obávají účinku, který může mít na jejich těla. Například se bojí, že jíst jídlo povede k nárůstu hmotnosti.

U některých lidí s poruchou příjmu potravy se může nakonec vyvinout právě cibofobie, ale je důležité si uvědomit, že se jedná o dva samostatné problémy.

Cibofobii, stejně jako většinu fobií, lze úspěšně léčit. Lidé se strachem z jídla jej ve většině případů dokážou překonat a vytvořit si zdravý vztah k jídlu a pití.

Příznaky potravinové fobie

Lidé, kteří mají potravinovou fobii, mohou zaznamenat následující příznaky:

 • zvýšený krevní tlak
 • chvění nebo třes
 • silné bušení srdce nebo rychlý srdeční tep
 • dušnost
 • bolest na hrudi
 • tlak na hrudi
 • suchá ústa
 • žaludeční nevolnost
 • rychlá řeč nebo náhlá neschopnost mluvit
 • silně se potí
 • točení hlavy
 • nevolnost
 • zvracení

Lidé s potravinovou fobií mohou mít strach z téměř všech potravin a nápojů, nebo mohou být jejich strachy konkrétnější. Následující potraviny třeba běžně vyvolávají fobii:

Potraviny podléhající zkáze. Lidé, kteří se bojí potravin, jako je majonéza, mléko, čerstvé ovoce a zelenina a maso, mohou věřit, že jsou již zkažené. Obávají se, že po jejich konzumaci mohou onemocnět.

Nedostatečně tepelně upravená jídla. Strach z alimentárních nemocí může některé lidi přimět, aby se vyhýbali potravinám, které mohou být nebezpečné, pokud jsou nedostatečně tepelně upraveny. Lidé mohou tato jídla také převařit do té míry, že jsou spálená nebo neuvěřitelně suchá.

Data vypršení platnosti. Lidé s cibofobií se mohou bát potravin, které jsou blízko nebo po datu spotřeby.

Zbytky. Někteří jedinci s cibofobií nebudou jíst zbytky, protože se domnívají, že mohou onemocnět.

Doma nepřipravené jídlo. Když lidé s potravinovou fobií nemají kontrolu nad přípravou vlastního jídla, mohou se bát toho, co se jim podává. Mohou se vyhýbat jídlu v restauraci, u přátel nebo kdekoli, kde nevidí nebo nekontrolují přípravu jídla.

Komplikace cibofobie

Fobie, které se neléčí, mohou vést k významnému ovlivnění života. Ten, který není léčen, tomu fobie může začít zasahovat do školy, práce, osobních vztahů a společenského života. Tyto komplikace mohou nastat téměř u každé fobie, nejen u cibofobie.

Existuje omezený výzkum vedlejších účinků a komplikací fobií. Je však jasné, že neléčené fobie se mohou stát velmi problematickými.

Existující výzkumy naznačují, že komplikace neléčených potravinových fobií zahrnují:

Velmi obsedantní rituály
Někteří lidé s fobiemi si vytvářejí podrobné rutiny ve snaze snížit úzkost. Tyto rutiny mohou zahrnovat, jak uklízejí kuchyň nebo skladují jídlo. To jim však vždy nepomůže zastavit fyzické a duševní příznaky, které se vyskytují, když se setkají s potravinami.

Sponzorováno

Podvýživa
V případě cibofobie může nejedení mnoha druhů a typů potravin výrazně snížit množství vstřebávaných živin. Časem to může vést k podvýživě a dalším zdravotním problémům.

Sociální stigma
Pro lidi s potravinovou fobií je těžké ji skrýt před přáteli, rodinou a spolupracovníky. Může to vést k nepříjemným otázkám a lidé s cibofobií se mohou vyhýbat sociálním závazkům, aby těmto interakcím zabránili.

Jiné fobie z jídla

Cibofobie je nejběžnějším typem potravinové fobie, ale není jediným. Lidé se strachem z jídla mohou mít jeden z těchto specifičtějších typů:

Neofobie z jídla
Potravinová neofobie je strach z nových potravin. U některých lidí může setkání s novými potravinami způsobit intenzivní úzkost a paniku. Je to běžné zejména u dětí.

Mageirokofobie
Mageirocofobie je strach z vaření jídla. Nejběžnějším typem mageirokofobie je strach z vaření nebo konzumace nedovařeného jídla, což může mít za následek onemocnění nebo jídlo, které je nepoživatelné.

Emetofobie
Emetofobie je strach ze zvracení. Pokud se například bojíte, že onemocníte a budete potřebovat zvracet, můžete mít strach z jídla, protože by vám mohlo způsobit onemocnění.

Tato fobie se může vyvinout spontánně. Může se také vyvinout poté, co člověk onemocní a zvrací kvůli jídlu.

Léčba cibofobie – léčba strachu z jídla

Potravinové fobie, i cibofobie, lze úspěšně léčit. Léčba může zahrnovat tyto metody léčby:

Kognitivně behaviorální terapie

Kognitivně behaviorální terapie je léčba, která znamená rozhovor s odborníkem na duševní zdraví o vašich emocích a zkušenostech s jídlem. Můžete s lékařem (odborníkem) spolupracovat, abyste našli způsob, jak snížit negativní myšlenky a strach.

Vystavení vás potravinám

Tato monitorovaná praxe vás přivede do kontaktu s potravinami, které vyvolávají strach. Díky této léčbě se můžete naučit vyrovnat se se svými emocemi a reakcemi na jídlo v podpůrném prostředí.

Léky

Lehčí antidepresiva a ve vzácných případech léky proti úzkosti mohou být použity k léčbě lidí s potravinovou fobií. Tyto léky se však obecně nepoužívají kvůli jejich vysoké závislosti. Betablokátory mohou být také použity ke krátkodobému snížení emočních reakcí a úzkosti.

Hypnóza

V tomto hluboce uvolněném stavu, při hypnóze, může být váš mozek otevřený rekvalifikaci. Hypnoterapeut může navrhovat nebo nabízet verbální podněty, které mohou pomoci snížit negativní reakce, které máte na jídlo.

A přidáme i pár slov závěrem

Mnoho lidí má jídla, která nemají rádi. To je normální, samozřejmě. Když však strach z jídla zasahuje do vašeho každodenního života a brání vám vychutnat si jídlo, můžete mít fobii z jídla.

Pokud se potravinová fobie neléčí, může mít významný dopad na vaše zdraví a život. Léčba vám může pomoci překonat tyto obavy a přijmout zdravý vztah k jídlu.

Sponzorováno

Pokud se domníváte, že máte potravinovou fobii nebo strach z jídla, promluvte si s lékařem. Toto je důležitý první krok, který vám pomůže najít diagnózu a úspěšnou léčbu.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva