Sponzorováno

Eukalyptový olej a zdraví – na co se dá použít? Jaké má účinky? 4.55/5 (20)

Eukalyptový olej a zdraví - na co se dá použít? Jaké má účinky?Esenciální oleje mnozí lidé považují pouze za pěkně vonící okrasu domova. Některé ale mají více zdravotních využití. Dnes se podrobněji podíváme na to, jak nám může posloužit eukalyptový olej. Nepodceňte všestranné využití esenciálních olejů. Eukalyptový vám dokáže pomoci při mnoha zdravotních problémech.

Kdy může eukalyptový olej pomoci?

Uvolní dýchací cesty – inhalace eukalyptového oleje

Pokud máte ucpaný nos kvůli rýmě či chřipce, použijte eukalyptový olej na napařování. Jednoduše přidejte několik kapek do horké vody a vdechujte výpary. Po několika opakováních by se dýchací cesty měli úplně uvolnit a sliznice zacelit. Pozor – při vdechování nezapomeňte mě oči zavřené, protože eukalyptové výpary je mohou podráždit.

Pomůže i s kašlem

Při napařování kromě dýchacích cest působí i na hrdlo, kde uvolňuje hleny a usnadňuje jejich vykašlávání. Stejně účinné je rozetřít si eukalyptový olej po hrdle a hrudi.

Uleví při bolesti svalů a kloubů

Stačí aplikovat několik teplých kapek na bolestivé místo a masírovat. Můžete ho také přidat do kokosového oleje, propolisu nebo jiných domácích produktů, kterými uvolňujete bolest kloubů a svalů.

Na bolest v krku

Eukalyptový olej má silné antibakteriální účinky, což se hodí, pokud bojujete s nemocí v hrdle. Smíchejte ho s několika lžícemi slunečnicového nebo olivového oleje a ohřejte. Pak směs nakapejte na vatu nebo látku. Tu si přiložte na hrdlo a upevněte obvazem. Nechte působit několik hodin. Upozorňujeme, že čistý eukalyptový olej může podráždit citlivou pokožku (proto se mísí s větším množstvím slunečnicového oleje).

Sponzorováno

Další alternativou je zakoupení eukalyptových pastilek v lékárně.

Jak nouzová dezinfekce

Můžete jím čistit povrchové rány a zmírnit zarudnutí pokožky. Výborně se hodí i na čištění koupelny, kterou krásně provoní a současně pomůže zbavit mikrobů. Stačí přidat několik kapek do běžných čisticích prostředků.

Výborná dentální pomůcka – jako ústní voda

Eukalyptová vůně je příjemná a udržíte si ji poměrně dlouho, používejte tedy olej jako ústní vodu. Jednoduše přidejte několik kapek do sklenice vody. Dá se použít i jako jedna ze surovin na výboru domácí zubní pasty nebo na ošetření krvácejících či podrážděných dásní. Olej nepolykejte!

Stimulant imunity

Výpary z eukalyptového oleje podporují fagocytární aktivitu, čímž se vlastně zvyšuje odolnost těla vůči infekcím a bakteriím. Inhalujte ho a budujte si imunitu postupně nebo jej používejte jako difuzor v prostorách, kde můžete přijít do kontaktu s virózami.

Pomáhá při astmatu

Zvláště při bronchiálním astmatu mají jeho výpary uvolňující vliv. Nezapomeňte ale na to, že vnitřní užívání oleje v klasické formě vám uškodí. Také neslouží jako náhrada léků, pouze jako doplněk léčby.

Proti otravnému hmyzu

Přidejte pár kapek eukalyptu do běžného prostředku proti hmyzu nebo si vyrobte domácí ze slunečnicového a eukalyptového oleje. Tuto směs můžete používat doma, stačí ji nastříkat do spár nebo na okraj oken, či jiné problematická místa. Dá se ale použít i jako přírodní repelent na naši pokožku.

Využití v Aromaterapii

Dalším využitím eukalyptového oleje je samozřejmě aromaterapie. Jeho výpary působí svěže a stimulovat, doporučuje se tedy používat ho například během deštivého dní nebo učení.

A co Vy? Používáte eukalyptový olej?

TIP: Přečtěte si další informace o eukalyptovém oleji

VIDEO: Jak udělat eukalyptový olej (anglicky)

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva