Sponzorováno

Kontryhelový čaj a jeho účinky – kdy ho pít? 4.78/5 (23)

Na co se dá použít kontryhelový čaj?

Na co se dá použít kontryhelový čaj?

Latinsky Alchemilla vulgaris L., česky zvaný Kontryhel obecný nebo také Kontryhel žlutozelený. Jde o malou nenápadnou rostlinku se žlutozelenými květy z čeledi růžovitých, kterou bývají hojně poseté louky a pastviny od nížin do horských oblastí. Čaj z Kontryhele má velmi pozitivní účinky na lidský organismus a obrovský přínos má především pro ženy. Proto bývá také po právu považován za královnu ženských bylin.

Pojďme se tedy podrobněji podívat na to, jak Kontryhel správně identifikujeme a jak nejlépe připravíme tolik léčivý nápoj.

Původ, popis Kontryhele a jeho výskyt

Podle legendy je tato léčivá rostlina zasvěcena Panně Marii. V minulosti ženy věřily, že kapky rosy, které se zachycují na jejích listech, pomáhají ženské kráse, vitalitě a plodnosti. Kontryhel lidoví léčitelé považují za bylinu číslo jedna při léčbě různých ženských onemocnění. Podle nich nám příroda poskytuje lék na každou nemoc. A o Kontryhelu píší dokonce jako o božím daru pro ženy.

Mimo již zmíněné louky se Kontryhel objevuje také často na travnatých návsích, prameništích, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků. Přesto, že se vyskytuje v mnoha poddruzích, léčivé účinky jsou naprosto totožné. Je to vytrvalá bylina s dlouhým oddenkem, na kterém rostou drobné žlutozelené kvítky formované do malých klubíček.

Léčivé účinky Kontryhele

Nejúčinnější látku obsahuje nať nebo listy Kontryhele, které pak obsahují přibližně 6-8 % tříslovin a hlavně nezanedbatelné množství vitaminu C. Také obsahuje kyselinu salicylovou což je účinná látka např. acylpirinu. Nať nebo listy můžeme sbírat zhruba od května do září. Sušíme běžným způsobem, ideálně ve stínu a co nejrychleji. Musíme dávat pozor na to, aby se nať nezapařila, ale ani příliš nevysušila, protože by se pak příliš rozpadala.

Ačkoliv jsme uvedli, že účinky Kontryhele ocení nejvíce ženy, hojně využíván byl už dříve v lidovém léčitelství i pro širokou veřejnost. Byl velmi cenným pomocníkem především proti průjmům, střevním katarům, špatném trávení. Také jej využívali při nadýmání, ale i katarech dýchacích cest, plicní tuberkulóze, žaludečních vředech, cukrovce, vodnatelnosti, jaterních a ledvinových chorobách, dokonce i při zánětech močového měchýře. Výluh z Kontryhele byl však využíván i zevně, například na špatně se hojící rány nebo exém.

I přes mnohostranné využívání této léčivé byliny v dávných dobách, dnes zůstává Kontryhel řazen mezi nejsilnější pomocníky především pro ženy.

Poruchy menstruace a klimakterium

Všechny důležité látky, které potřebuje ženský organismus pro své správné fungování, Kontryhel obsahuje. Jejich účinky mohou velmi nápomocné jak na začátku menstruačního cyklu, tak při jeho definitivním ukončení. Kontryhel totiž patří mezi nejdůležitější bylinky na úpravu menstruace. Má blahodárné účinky na dělohu, a společně s řebříčkem pomáhá upravovat cyklus při nepravidelné menstruaci. Pomáhá však také ženám v klimakteriu. Kontryhel příznivě ovlivňuje nejen fyziologické cykly v těle ženy, ale i ženskou psychiku, která se mění vlivem hormonálních změn v těle.

Sponzorováno

Těhotenství a období po porodu

Kontryhel také zmírňuje pocení, nervozitu, návaly a nespavost. Je bohatým zdrojem fytohormonů, které v ženském těle působí pozitivně na vlastní produkci hormonů. Právě díky jeho schopnosti stimulovat hormony je nápomocný i při problémech s otěhotněním.

Kontryhel ve formě čaje je doporučován pro užívání ženám, které jsou náchylné k potratům, a to od 3. měsíce těhotenství. Po porodu je výhodné jeho využití v šestinedělí, protože má stahující účinky a rovněž posiluje vazivo dělohy. Je skvělým pomocníkem i při vyhřeznutí dělohy nebo při tříselné kýle. Při vyhřeznutí dělohy se pije čajová směs z Kontryhele a kokošky pastuší tobolky.

Další využití čaje z Kontryhele

Kromě pití čaje se při vyhřeznutí dělohy doporučují také sedací koupele připravené ze směsi bylin a to právě kontryhele a řebříčku.

Kontryhel působí proti výskytu děložních myomů. Když už se nějaký myom vyskytne, tak je velká pravděpodobnost, že se díky pravidelnému pití kontryhelového čaje zmenší, nebo úplně zmizí. Za tímto účelem je třeba pít 3 šálky kontryhelového čaje po dobu 6 ti týdnů. Po této době by měl myom zareagovat – zmenšit se. Pokud se tak nestane, není už další užívání čaje třeba. Pokud ovšem myom zareaguje, je vhodné celý proces zopakovat.

Posilující účinky a relaxační účinky

Pravidelné užívání Kontryhele posiluje srdce a také celkovou tělesnou výkonnost. Zejména ve směsích s vřesem, chmelem nebo kozlíkem, působí jako sedativum – prohlubuje spánek, snižuje nervové napětí a stres. Tak pomáhá lepší regeneraci organismu přes noc.

Příprava kontryhelového čaje

Čaj si připravíme tak, že zalijeme tři čajové lžičky sušené byliny čtvrt litrem vroucí vody a necháme přejít varem. Louhujeme dvacet minut, pak čaj scedíme. Na úpravu nepravidelného cyklu pijeme čaj šest dní v týdnu, sedmý den je pauza. Užíváme dva šálky denně. Postupně snížíme na jednu.

Dva šálky denně si naordinujte deset dní před menstruací a pijte ho i během ní. Snižuje nadměrné krvácení, při dlouhodobém užívání dokáže upravit i nepravidelnou a bolestivou menstruaci. Pití čaje z Kontryhele je vhodné i při samotné přípravě na těhotenství, případně při problémech s otěhotněním.

Příprava sedací koupele

Kontryhelovou koupel si připravíme tak, že dvě stě gramů sušené byliny zalijeme studenou vodou a necháme louhovat i dvanáct hodin. Nálev pak scedíme, ohřejeme a přidáme do koupele. Dopřejeme si ho jednou týdně, měl by trvat dvacet minut. Tato sedací koupel uleví například také při hemoroidech; vhodná pro tyto účely je i kombinace s řebříčkem a měsíčkem lékařským.

Své uplatnění má Kontryhel i v kuchyni. Jeho listy mají lehce nahořklou chuť a používají se do polévek, salátů, do nádivek, do majonéz či pomazánek.

A co vy? Jaké máte zkušenosti s kontryhelem? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si o této bylince ještě přečíst?

VIDEO: Kontryhel a jeho účinky

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva